Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
|
aktualizacja

Niezwykle groźny zespół pocovidowy. Dotyczy głównie małych dzieci

13
Podziel się:

U najmłodszych pacjentów, którzy przeszli zakażenie koronawirusem, rozwija się nowa, groźna choroba. Tylko do jednego krakowskiego szpitala trafiło ostatnio dziesięcioro dzieci z powikłaniami po COVID-19. Zdaniem lekarzy, jeżeli choroba nie zostanie wystarczająco szybko wykryta u młodego pacjenta, może skończyć się tragicznie.

Niezwykle groźny zespół pocovidowy. Dotyczy głównie małych dzieci
Lekarze zdiagnozowali u dzieci groźny zespół pocovidowy (Getty Images)

Wciąż przebywa dzieci w ciężkim stanie po zakażeniu koronawirusem. Nie ma już dla nich miejsc m. in. na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Lekarze podkreślają, że sytuacja jest bardzo poważna.

Trzeba bić na alarm! To są dzieci przyjmowane z niewydolnością serca, czyli w stanie bezpośredniego zagrożenia życia – alarmuje prof. Przemko Kwinta z krakowskiego szpitala w rozmowie z dziennikarzami TVN24.

PIMS-TS. Nowa groźna choroba u dzieci

Większości przyjętych do szpitala dzieci przechodziła zakażenie koronawirusem bezobjawowo. Po około trzech-czterech tygodniach pojawił się u nich zespół pocovidowy. Lekarze chorobę określają jako PIMS-TS – pediatryczny, wieloukładowy zespół zapalny związany z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Przebieg tej choroby jest bardzo ciężki, z niewydolnością krążenia, z uszkodzeniem wielonarządowym – opisuje lekarz pediatra Lidia Stopyra, cytowana przez TVN24.

Pierwszy przypadek PIMS-TS stwierdzono jakiś czas temu u dziecka z Warszawy. Okazało się, że wcześniej chorowało ono na COVID-19. Kolejne zachorowania potwierdzono u dziewięciorga dzieci z Krakowa oraz u trojga pacjentów z Wejherowa.

Objawy PIMS-TS. Wysypka, biegunka, gorączka

Jak twierdzą medycy, choroba nie jest jeszcze dokładnie zbadana. U każdego z dzieci, u którego zdiagnozowano PIMS, rozwój choroby i towarzyszące jej objawy były inne. W związku z tym, lekarze apelują do rodziców, aby nie bagatelizowali żadnych symptomów.

Objawy dzieci z Wejherowa początkowo nie wskazywały na groźną chorobę. Pojawiła się wysypka w postaci swędzących plamek na ciele, a następnie wysoka gorączka, biegunka i wymioty. Rodzice stwierdzili, że prawdopodobnie doszło do zatrucia pokarmowego.

W jednej chwili z dziecka uciekło 95 proc. życia – opisywał później w "Wydarzeniach" Polsatu Daniel Szczęch, ojciec jednej z dziewczynek.

W szpitalu stan dzieci szybko się pogarszał. Lekarze potwierdzili przebycie przez dzieci zakażenia koronawirusem. Okazało się, że młodzi pacjenci zachorowali na zespół pocovidowy PIMS-TS.

Inne objawy choroby obejmują także ból brzucha oraz zaczerwienione oczy. Doktor Paweł Grzesiowski podkreśla, jak ważna jest szybka diagnoza i podanie immunoglobuliny. Ostatnio przyjął trzech pacjentów z zespołem pocovidowym.

Dzisiaj dziecko ze zmianami skórnymi, z zapaleniem spojówek i z gorączką powinno być traktowane od razu jako potencjalny zespół pocovidowy, żebyśmy nie podali w ciemno antybiotyków, które w tej chorobie nic nie pomogą, a opóźnią właściwie leczenie – powiedział Grzesiowski, cytowany przez TVN24.

Obejrzyj także: Koronawirus. Dr Michał Sutkowski o trzeciej fali COVID-19 w Polsce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
Tomasz
2 lata temu
ten zespół pokowidowy to pewnie wynika z ustawy o dodatkach dla lekarzy walczących dzielnie z kowid????? jeszcze rok temu to się nazywało choroba kawasaki - ale wtedy "nie bardzo było wiadomo skąd się bierze" a to dlatego żeby nie płacić odszkodowań bo jak byk u ulotce najbardziej popularnej szczepionki na ospę dla dzieci - pisze że szczepionka ta może wywołać chorobę kawasaki i że producent nie prowadził badań dotyczących częstotliowści tego zjawiska.Żadna wiedza tajemna rodzicu!!!!!!!!!!!! wystarczy poczytać ulotkę szczepionki zanim dasz wszczepiać dziecku coś o czym nie masz pojęcia.
tomek
2 lata temu
a jak choroba jest pokowidowa to lekarz też ma dopłatę? kawasaki pokowidowe
Odpowiedź to
2 lata temu
W jakim wieku są te dzieci? Mówicie ,,u najmłodszych"
Odpowiedź to
2 lata temu
W jakim wieku są te dzieci? Mówicie ,,u najmłodszych"
Odpowiedź to.
2 lata temu
W jakim wieku są te dzieci? Mówicie ,,u najmłodszych"
Niezależny
2 lata temu
Cyt-"To dziwne, że dzieci w UK nadal chodzą normalnie do szkoły czy do przedszkola a nie zaobserwowano takich objawów...a wręcz tutejsi lekarze stwierdzają, że dzieci nie chorują na Covid??!"" Otóż to!!! Podobnie w Szwecji i Danii dzieci i młodzież normalnie funkcjonyje ; po ulicach chodzą bez maseczek ....A czy te dzieci z "zesp pocovidowym " były szczepione na grypę ? P.S . Niejaki prof Gut też twierdził iż dzieci nie chorują ...
Valencia
2 lata temu
To dziwne, że dzieci w UK nadal chodzą normalnie do szkoły czy do przedszkola a nie zaobserwowano takich objawów...a wręcz tutejsi lekarze stwierdzają, że dzieci nie chorują na Covid??!
ggga
2 lata temu
przestancie straszyc,straszcie siebiebo was chyba tez to dotyczy
JaaaaAA
2 lata temu
Nie napisaliście czym to mają zamiar leczyć jak?
Doktor
2 lata temu
A czy te dzieci miały robione masowo jakieś szczepionki ? Bo może to lo ich są powikłania? O tym głośno mówi Hubert Czerniak .
Adam B
2 lata temu
Serial o tej ściemie nakręcacie , już nawet lekarze sie gubią skorumpowani , ;);) Bedziecie ludziom odszkodowania płacić !!! Za sianie tych kłamstw i propagandy
😭😭😭😭
2 lata temu
😭😭😭😭
dbf
2 lata temu
Nie zbadali ,a już wiedzą,że to PIMS.Grzesiowski powinien dostać Nobla.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić