Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Koronawirus. Masz takie objawy? Grozi ci długi COVID-19

96

Istnieje pięć objawów, które mogą być zapowiedzią tzw. długiego COVID-u. Naukowcy donoszą także, że są pewne czynniki, które mogą wpływać na długość choroby. Znamy szczegóły ich ustaleń.

Koronawirus. Masz takie objawy? Grozi ci długi COVID-19
Komu grozi długi COVID? (Pixabay)

Koronawirus wciąż szaleje. Zaraza z Chin rozprzestrzenia się zarówno w Polsce, jak i na świecie. Badacze natomiast analizują, co sprawia, że niektórzy przechodzą COVID-19 bardzo długo i boleśnie, a inni w ogóle nie odczuwają objawów.

Jest też wiele innych badań. Jedne z najnowszych pozwoliły wykazać, jakie objawy sprzyjają rozwijaniu się długiego COVID-u. Jak wymienia zdrowie.radiozet.pl, są to:

  1. zmęczenie;
  2. ból głowy;
  3. trudności w oddychaniu;
  4. ochrypły głos;
  5. bóle mięśni.

Blisko 98 proc. pacjentów z długim COVID zgłosiło zmęczenie. 91 proc. mówiło natomiast o dokuczliwym bólu głowy. Pozostałe objawy były odnotowywane rzadziej, ale również uzyskały dość dużą liczbę wskazań.

Koronawirus. Czynniki wpływające na przebieg COVID-19

Wyróżniono też kilka czynników, które mogą wpływać na przebieg COVID-19. Są to:

  • wiek - około 22 proc. uczestników badania w wieku 70 lat i starszych zgłosiło długotrwałe objawy;
  • masa ciała - pacjenci z wyższym BMI bardziej narażeni są na długi COVID;
  • płeć - młodsze kobiety cierpią bardziej niż mężczyźni.

Badanie zostało wykonane przez naukowców z King's College London. Przeanalizowano 1500 przypadków.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić