Radosław Opas
Radosław Opas| 

Niezwykłe odkrycie naukowców. Nieznani przodkowie człowieka

79

Na terenach otaczających rzekę Janę w północnej Rosji znaleziono zęby mleczne należące do przedstawiciela pradawnego ludu. Naukowcy twierdzą, że mają około 30 tys. lat.

Niezwykłe odkrycie naukowców. Nieznani przodkowie człowieka
(Facebook.com, Zeta Xekalaki)

Zęby należały do dziecka żyjącego w czasach epoki lodowcowej. Lud, do którego należało, mieszkał oni na terenie północnej Syberii. Badania mówią, że była ona zamieszkiwana już 40 tys. lat temu.

Naukowcy przeanalizowali próbki DNA pochodzące od 34 osób, których zęby odkopali w północno-wschodniej Syberii. Dwa z nich należały do dziecka. Ich wiek datuje się na 31 tys. lat - donoszą badacze na łamach czasopisma Nature.

Ci ludzie stanowili znaczącą część historii ludzkości. Zróżnicowali się niemal w tym samym czasie, co przodkowie współczesnych Azjatów i Europejczyków oraz prawdopodobnie w pewnym momencie zajęli znaczne tereny na półkuli północnej – twierdzi profesor Eske Willerslev z Uniwersytetu w Cambridge.

Zobacz także: Zobacz też: Historia ludzkości. Znów trzeba będzie ją przepisać

Właściciele mleczaków byli bardzo wytrzymali. Wyniki badań pokazują, że mieszkańcy północnej Syberii dobrze znosili ekstremalne zimno. Przetrwali, polując na mamuty, nosorożce i żubry. Analiza DNA sugeruje też, że byli oni bliżej spokrewnieni z Europejczykami niż z Azjatami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić