Karolina Woźniak| 

Niezwykłe odkrycie naukowców. Tego o rekinach nikt wcześniej nie wiedział

4

Grupa naukowców z Florydy odkryła niedawno, że żarłacze szare tworzą między sobą długotrwałe relacje. Okazuje się, że nawet najgroźniejsze drapieżniki mają potrzebę przynależenia do grupy.

Niezwykłe odkrycie naukowców. Tego o rekinach nikt wcześniej nie wiedział
Rekiny szare rafowe łączą się w grupy (Getty Images, ullstein bild)

Yannis Papastamatiou, który był zaangażowany w badanie, przyznał, że "mimo że nie myślimy o rekinach, jako o zwierzętach społecznych, to tworzą one grupy". Okazuje się, że zwierzęta są bardzo ze sobą zżyte. Przez lata trzymają się w jednej "paczce" liczącej ok. 20 osobników. Rzadko kiedy dołączają do innych grup.

Naukowcy z Florida International University w Miami oznaczyli 41 rekinów szarych rafowych. Wykorzystywali do tego przekaźniki akustyczne, które wyłapują dźwięk emitowany przez te zwierzęta. Sygnał był odbierany przez urządzenia odbiorcze rozmieszczone wokół wyspy Palmyra Atoll.

Rekiny łączą się w grupy na długie lata

Badania trwały 4 lata. Za każdym razem, kiedy rekin zbliżał się do odbiorników na odległość 300 metrów, był wpisywany do bazy danych. Wyniki badań opublikowano w Proceedings of the Royal Society B.

Yannis Papastamatiou przyznaje, że nie wiadomo na razie, w jakim celu rekiny łączą się w grupy i zacieśniają więzi. Naukowiec niechętnie nazywa ich relacje "przyjacielską". Twierdzi, że określenie "współpracownicy" jest bardziej adekwatne.

Jedna z teorii mówi o tym, że rekiny łączą się w grupy, żeby móc łatwiej grasować po okolicy. Kiedy jeden z rekinów przegrywa walkę, reszta może pomóc mu na polu bitwy. To z kolei zwiększa przeżywalność tych drapieżników.

Zobacz także: Zobacz także: Rekiny u wybrzeży Tajlandii. Efekt zamkniętych plaż przez COVID-19
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić