aktualizacja 

Niezwykły widok na Podlasiu. Fotograf miał wielkie szczęście

72

Niezwykłego osobnika uchwycił pewien fotograf w lasach białostockiego Nadleśnictwa Giżycko. To sarna albinoska. Biała sarna jest w Polsce bardzo nietypowym osobnikiem, rodzi się raz na kilka lat.

Niezwykły widok na Podlasiu. Fotograf miał wielkie szczęście
Biała sarna jest w Polsce bardzo nietypowym osobnikiem, rodzi się raz na kilka lat. (Facebook)

W lasach białostockiego Nadleśnictwa Giżycko żyje ok. 2 tys. saren. Wśród nich jest jedna zupełnie wyjątkowa, jest cała biała. W Polsce to bardzo nietypowy osobnik, rodzi się raz na kilka lat, a szansa na spotkanie albinosa w lesie jest bardzo mała.

Sporo szczęścia miał jednak fotograf Jan Olchówka, któremu udało się uchwycić wyjątkową, śnieżnobiałą sarenkę. Jan Olchówka na co dzień jest członkiem Polskiego Związku Fotografów Przyrody. O niezwykłej sarnie powiadomił go jeden z miejscowych podleśniczych.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Albinizm czyli tzw. bielactwo to bardzo rzadka cecha występująca wśród wszystkich gatunków kręgowców. Objawia się charakterystycznymi nietypowymi dla danego gatunku zmianami ubarwienia skóry, włosów, piór czy też tęczówek oczu, które przybierają kolor biały.

Wśród ssaków albinizm zdarza się raz na około 100 tys. urodzeń. U ssaków jeleniowatych żyjących w Polsce albinizm występuje niezmiernie rzadko i najcześciej spotykany jest prawie wyłącznie u danieli.

Zobacz także: Leśnicy z Lubartowa uratowali przestraszone zwierzę
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić