Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Nowa niebezpieczna substancja psychoaktywna w Polsce. Może powodować śmierć

25
Podziel się:

Popularność na polskim rynku zdobywa nowa, niebezpieczna substancja psychoaktywna. Główny Inspektorat Sanitarny opublikował w tej sprawie ostrzeżenie publiczne, w którym informuje o zagrożeniach związanych ze spożywaniem narkotyku.

Nowa niebezpieczna substancja psychoaktywna w Polsce. Może powodować śmierć
GIS ostrzega przed niebezpieczną substancją psychoaktywną (Getty Images, Dmitry Volochek)

Jak przekazał na swojej oficjalnej stronie Główny Inspektor Sanitarny, w Polsce od kilku miesięcy obserwuje się "niepokojący wzrost liczby identyfikacji niebezpiecznej substancji psychoaktywnej". Chodzi o α-PHiP (α-pirolidynoizoheksanofenon).

Środek nazywany bywa także "α-PiHP", "4-Me-PVP", "4'M-PVP", "Funky", "A-PiHP". To analog substancji psychotropowych α-PVP i α-PHP. Na rynku spotykany jest przede wszystkim w postaci proszku i kryształów.

α-PHiP jest uważana za silnie uzależniającą, jej zażywanie może stanowić duże zagrożenie dla zdrowia. Ze względu na opóźnione działanie stwarza duże ryzyko przedawkowania. Substancja może prowadzić do poważnych zatruć, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci.

Jak wyjaśnia GIS, u osoby, która zażyła α-PHiP może wystąpić szereg niebezpiecznych objawów. Zaczyna się od nadmiernego pobudzenia, halucynacji, bezsenności czy braku łaknienia oraz pragnienia.

Z czasem mogą pojawić się urojenia i psychozy, nudności, problemy z oddychaniem i duszności, zaburzenia i przyśpieszenie pracy serca, podwyższenie ciśnienia tętniczego, co ostatecznie może skończyć się zgonem.

Główny Inspektor Sanitarny przypomniał jednocześnie o niebezpieczeństwie związanym z zażywaniem tzw. dopalaczy. Spotykane są one w różnych postaciach, m.in. proszku, kryształów, znaczków, tabletek lub liquidów do palenia.

Nie posiadają one gwarancji składu i ilości substancji czynnej, co istotne, mogą zawierać niezadeklarowane i niebezpieczne zanieczyszczenia, które zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych zatruć, a nawet zgonów. Zażywanie ich to narażanie się na utratę zdrowia lub życia - czytamy na stronie GIS.
Zobacz także: Miał 7 kg marihuany i 420 porcji amfetaminy. Ogromna plantacja narkotyków na Dolnym Śląsku
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(25)
Pozdrawiam
3 miesiące temu
Czyli jednak amf górą...
Jędrzej
3 miesiące temu
No patrzcie. Nie ma gwarancji deklarowanego składu. To powinien zająć się tym jakiś urząd, że nie trzymają się wytycznych produkcji i że ulotka czy etykieta na opakowaniu może wprowadzać w błąd. Jak ktoś chce brać to niech bierze i nie powinno być to tak zabraniane. Gdyby można było legalnie w aptece kupić to wszystkim żyłoby się prościej i nie byłoby rynku podziemnego. Alkohol jest powodem wielu dramatów a państwo jakoś czerpie z niego zyski.
ADHD
3 miesiące temu
Wystarczy zalegalizować Marihuanę, i inne narkotyki, i będzie po problemie, lepiej było by kupić atestowany towar, czysty, i bezpieczny.
Szelma bez ws...
3 miesiące temu
Dlatego tylko nasza krajowa, czysta i zdrowa amfka. Ona zawsze "posiada gwarancję składu", nie powoduje "nadmiernego pobudzenia, bezsenności czy braku łaknienia oraz pragnienia" Z czasem po dłuższym używaniu, nie ma mowy by pojawiły się "urojenia i psychozy, nudności, problemy z oddychaniem i duszności, zaburzenia i przyśpieszenie pracy serca, podwyższenie ciśnienia tętniczego". Bo przecież nie o to chodzi w narkotykach.
PiSdzielec up...
3 miesiące temu
Nie posiadają one gwarancji składu????!!!!! Czyli są narkotyki które to zapewniają
Prosimy o opi...
3 miesiące temu
Czy resortowe dziecko marszałek Ryszard już wciągał?
Krt
3 miesiące temu
Przecież to nie jest nic nowego
Trzeba myśłeć
3 miesiące temu
Ja jem to co chcę jeść i żyję. Jeśli ktoś chce jeść to co zabija, to po co mu zabraniać. Gatunek ludzki powinien być jak przysłowiowy kryształ. To tyle na temat słabej silnej woli bezmózgowców.
Wolny
3 miesiące temu
Nowa ulepszona wersja mefedronu?
AnJA
3 miesiące temu
Podajcie ją kacZyńskiemu, może jego to uleczy z nienawiści do Polaków.
Raf
3 miesiące temu
Takie czasy ludzie nie dają sobie rady z życiem na trzeźwo nie są w stanie normalnie funkcjonować presją życia czasu kariery robi swoje a to nic innego jak labirynt tylko nie liczni znajdą z niego wyjście
Prorok
3 miesiące temu
Dać ludziom towar z apteki razem z ulotką to nie będzie problemu
Juro63
3 miesiące temu
Ci co biorą będą brać nic dziwnego latorośl wabi następnych taki jest przekaz rządowy
Bufet 👻
3 miesiące temu
W latach 70-tych i 80-tych modne były butapren i kompot z maku. Im głębiej w las tym ciemnej. Obecnie można nawet ćpać gaz do zapalniczek czy płyn do mycia felg. I co kto z tym zrobił?!?!?! A takie durnowate wypociny redaktorskie to sobie można wsadzić …. między wiersze! Młodzi i tak zrobią co zechcą! 🤣🤣🤣🤣
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić