Nowa niebezpieczna substancja psychoaktywna w Polsce. Może powodować śmierć

32

Popularność na polskim rynku zdobywa nowa, niebezpieczna substancja psychoaktywna. Główny Inspektorat Sanitarny opublikował w tej sprawie ostrzeżenie publiczne, w którym informuje o zagrożeniach związanych ze spożywaniem narkotyku.

Nowa niebezpieczna substancja psychoaktywna w Polsce. Może powodować śmierć
GIS ostrzega przed niebezpieczną substancją psychoaktywną (Getty Images, Dmitry Volochek)

Jak przekazał na swojej oficjalnej stronie Główny Inspektor Sanitarny, w Polsce od kilku miesięcy obserwuje się "niepokojący wzrost liczby identyfikacji niebezpiecznej substancji psychoaktywnej". Chodzi o α-PHiP (α-pirolidynoizoheksanofenon).

Środek nazywany bywa także "α-PiHP", "4-Me-PVP", "4'M-PVP", "Funky", "A-PiHP". To analog substancji psychotropowych α-PVP i α-PHP. Na rynku spotykany jest przede wszystkim w postaci proszku i kryształów.

α-PHiP jest uważana za silnie uzależniającą, jej zażywanie może stanowić duże zagrożenie dla zdrowia. Ze względu na opóźnione działanie stwarza duże ryzyko przedawkowania. Substancja może prowadzić do poważnych zatruć, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci.

Jak wyjaśnia GIS, u osoby, która zażyła α-PHiP może wystąpić szereg niebezpiecznych objawów. Zaczyna się od nadmiernego pobudzenia, halucynacji, bezsenności czy braku łaknienia oraz pragnienia.

Z czasem mogą pojawić się urojenia i psychozy, nudności, problemy z oddychaniem i duszności, zaburzenia i przyśpieszenie pracy serca, podwyższenie ciśnienia tętniczego, co ostatecznie może skończyć się zgonem.

Główny Inspektor Sanitarny przypomniał jednocześnie o niebezpieczeństwie związanym z zażywaniem tzw. dopalaczy. Spotykane są one w różnych postaciach, m.in. proszku, kryształów, znaczków, tabletek lub liquidów do palenia.

Nie posiadają one gwarancji składu i ilości substancji czynnej, co istotne, mogą zawierać niezadeklarowane i niebezpieczne zanieczyszczenia, które zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych zatruć, a nawet zgonów. Zażywanie ich to narażanie się na utratę zdrowia lub życia - czytamy na stronie GIS.
Zobacz także: Miał 7 kg marihuany i 420 porcji amfetaminy. Ogromna plantacja narkotyków na Dolnym Śląsku
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić