Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski| 

Nowy dyrektor w NBP. Nieznane fakty na temat Woyciechowskiego

10

Współpracownik Antoniego Macierewicza, Piotr Woyciechowski, został dyrektorem w Narodowym Banku Polskim. Po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych, Woyciechowski został szefem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Co znaleziono w PWPW po jego odejściu?

Nowy dyrektor w NBP. Nieznane fakty na temat Woyciechowskiego
Piotr Wociechowski został dyrektorem w Narodowym Banku Polskim (Rafa� Guz)

Nową pracę Woyciechowskiego opisała "Gazeta Wyborcza". Został on, jak pisze dziennik, dyrektorem Centrum Pieniądza. To rodzaj dostępnego do zwiedzania muzeum, pokazującego proces produkcji banknotów czy wystawę monet.

Według Wyborczej, stanowisko Woyciechowskiego będzie w randze dyrektora departamentu. Wiąże się to z godną pensją. Gazeta opisuje, że Woyciechowski może zarobić w banku narodowym około 30 tys. zł. Już wcześniej był doradcą prezesa Adama Glapińskiego ds. bezpieczeństwa.

W przeszłości Woyciechowski był szefem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Odwołany został w 2017 r. przez radę nadzorczą spółki, po konflikcie z pracownikami i związkami zawodowymi w spółce. W tle była także afera podsłuchowa, ujawniona przez "Fakt". Członkowie związków zawodowych mieli być inwigilowani w jednej z warszawskich kawiarni.

Zobacz także: NBP nie wyda monety na 100 lat Senatu. Belka: mówiąc krótko, to brzydko pachnie

Klęcznik w wytwórni banknotów

Z pracą Woyciechowskiego w PWPW wiąże się zabawna anegdota. Nowy dyrektor Centrum Pieniądza to osoba wyjątkowo religijna, wręcz obnosząca się z przywiązaniem do wiary. Uczestniczy np. w męskich różańcach.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Były pracownik PWPW mówi o2.pl, że Woyciechowski manifestował to także podczas pracy w Wytwórni. Po jego odejściu i dokonanym przez nowe kierownictwo audycie, w spółce znaleziono... klęcznik.

Znaleziono go na etapie inwentaryzacji. Może nadal leży w magazynie, razem z innymi rzeczami pokroju starego sprzętu biurowego. Nie zapuszczaliśmy się nigdy do tych lochów, bo i po co? - mówi jeden z naszych informatorów, wymieniając lokalizację na Mokotowie należącą do PWPW.

Zwróciliśmy się do Woyciechowskiego z pytaniami o to. Ten jednak nie odpowiedział na zadane przez nas pytania. Pytaliśmy go m.in. o powody odejścia z PWPW i moment zatrudnienia w Narodowym Banku Polskim.

Pracownicy Wytwórni wspominają także, że po odejściu z PWPW miał zakaz konkurencji. Jak mówi jeden z naszych rozmówców, Wytwórnia nie wyraziła zgody na zatrudnienie go w NBP. Wysłaliśmy zapytania w tej sprawie do PWPW. Do momentu publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Woyciechowski to jeden z najbliższych współpracowników Antoniego Macierewicza. Zasiadał razem z nim w Komisji Weryfikacyjne ds. WSI.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić