Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 
aktualizacja 

Obajtek i Braun znaleźli się w jednym rankingu. Tak ich nazwano

107

Wybory do Parlamentu Europejskiego za nami. Niektóre rozstrzygnięcia przyniosły spore zaskoczenie. "Politico" postanowiło przygotować nietypowy ranking. Na liście najbardziej szalonych, najdziwniejszych europosłów jest dwóch Polaków.

Obajtek i Braun znaleźli się w jednym rankingu. Tak ich nazwano
Braun i Obajtek wśród najdziwniejszych europosłów (AKPA, Getty Images, AKPA)

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Jej obywatele wybrali łącznie 720 osób, które będą reprezentowały interesy swoich ojczyzn i frakcji na szczeblu unijnym. Portal "Politico" przygotował zestawienie najbardziej szalonych, nieprzewidywalnych europosłów. - Oto najdziksi, najbardziej szaleni, najdziwniejsi posłowie do PE wybrani w ostatni weekend. Gdyby mieli połączyć siły, spełniliby wszystkie kryteria, by utworzyć własną grupę polityczną - informuje portal, który przypomina, że na stworzenie własnej frakcji wystarczy 23 europosłów. Stąd na liście znajduje się tyle właśnie nazwisk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Trzecia Droga to nie autostrada". Polityk KO o koalicjancie

Najdziwniejsi europosłowie. Braun i Obajtek w rankingu

Wśród najdziwniejszych europosłów jest dwóch Polaków. Pierwszym z nich jest Grzegorz Braun. Politico przypomina, że europoseł Konfederacji "ma skłonność do niszczenia symboli religijnych".

Oprócz niego w zestawieniu zameldował się nazywany przez Politico "złotym dzieckiem" rządu Prawa i Sprawiedliwości Daniel Obajtek. Portal zwrócił uwagę, że były prezes Orlenu może się spotkać w euroroparlamencie z Michałem Szczerbą, który wzywał go na przesłuchanie sejmowej komisji śledczej do spraw afery wizowej.

Kto jeszcze znajduje się na liście Politico? Najczęściej są to politycy o skrajnych poglądach bądź postaci, które swoim wejście do PE zaskoczyły ekspertów i komentatorów politycznych. Wśród najdziwniejszych europosłów jest m.in. Fidias Panayiotou, 25-letni influencer z Cypru, który przyznał, że nie interesuje się polityką i nigdy nie brał udziału w głosowaniu, ale postanowił wystartować w wyborach.

Kolejną osobą na liście "Politico" jest Ilaria Salis. Włoszka jest sądzona za napaść na dwóch neonazistów, obecnie przebywa w areszcie na terenie Budapesztu. Nie przeszkodziło jej to w zdobyciu mandatu. Hiszpan Alvise Pérez zapowiada, że chce zniszczyć system i stworzyć go na nowo. Opowiada się za budową największego w Europie więzienia. Na liście znalazła się także Diana Sosoaca, otwarcie prorosyjska europosłanka z Rumunii.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić