Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Owad-gigant znów w Polsce. Co zrobić, gdy się zbliży?

93

Do Polski ponownie przybył przedziwny owad. Wygląda jak koliber, jednak nie jest ptakiem. Co ciekawe, potrafi się poruszać w zawrotnym tempie 65 km/h! Czy fruczak gołąbek - bo właśnie o nim mowa - jest groźny dla ludzi?

Owad-gigant znów w Polsce. Co zrobić, gdy się zbliży?
Fruczak gołąbek (Getty Images, Brigitte RAMEL)

Fruczak gołąbek zachowuje się tak, jak koliber. Ten owad spija nektar z kielicha kwiatów za pomocą ssawki. Jednocześnie unosi się w powietrzu.

Gąsienice motyla żerują zazwyczaj na wiciokrzewach i przytuliach, dorosłe osobniki odżywiają się nektarem, preferują więc kwiaty bogate w nektar, posiadające długie i wąskie kielichy - podaje serwis kobieta.interia.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Małgorzata Rozenek o sytuacji na wschodniej granicy.

Najczęściej wybierają takie rośliny jak między innymi cieciorka, dalia, fuksja, jaśmin, goździk, lawenda, szałwia, pelargonia czy petunia. Fruczak gołąbek pojawia się tam, gdzie znajduje wystarczająco dużo pokarmu.

Można go zatem spotkać na łąkach i polanach. Chętnie przylatuje również do ogrodów, w których znajduje się mnóstwo kwiatów i na ukwiecone balkony.

Fruczak gołąbek do naszego kraju przybywa na przełomie maja i czerwca. Drugie pokolenie pojawia się natomiast w sierpniu. We wrześniu fruczak odlatuje do ciepłych krajów, aby przeczekać zimę i się rozmnożyć.

Czy fruczak gołąbek jest groźny?

Fruczak gołąbek to naprawdę duży owad. Na pierwszy rzut oka wygląda dość groźnie, ale wcale taki nie jest - nie stanowi nawet najmniejszego zagrożenia dla człowieka.

Warto odnotować, że fruczak gołąbek jest szeroko rozpowszechniony. Nie grozi mu wyginięcie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić