Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Palenie papierosów może wynikać z samotności. Wnioski brytyjskich naukowców

9

Badacze z Wielkiej Brytanii prowadzili badania nad przyczynami palenia papierosów. Z ich ustaleń wynika, że nałóg nikotynowy może mieć powiązania z poczuciem opuszczenia. Dlaczego właśnie osoby samotne chętniej sięgają po papierosa?

Palenie papierosów może wynikać z samotności. Wnioski brytyjskich naukowców
Według naukowców palenie papierosów ma związek z samotnością (Getty Images, Pablo Cuadra , Contributor)

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego. Badacze sprawdzali, z czego wynika korelacja między obowiązywaniem dystansu społecznego a rosnącą liczbą palaczy. Przeanalizowali oni dane genetyczne tysięcy osób, które wcześniej wypełniły specjalne ankiety.

Palenie papierosów: dlaczego osoby samotne wpadają w nałóg nikotynowy?

Jak podaje "Daily Mail", badacze doszli do wniosku, że palenie papierosów wynika z poczucia osamotnienia. Przypuszczają, że pomaga ono lepiej znieść długie okresy izolacji.

Palenie pozwala nałogowcom rozładować stres i napięcie, które wynikają z samotności. Jak wskazują naukowcy, jest to możliwe dzięki interferencji nikotyny z dopaminą w mózgu. Dane z portalu brytyjskiego portalu rządowego "YouGov" wskazują, że aż 2,2 miliona mieszkańców kraju od czasu pandemii COVID-19 zaczęło częściej sięgać po papierosy.

Znaleźliśmy dowody wskazujące, że samotność prowadzi do częstszego palenia, przy czym ludzie, którzy palą więcej papierosów, rzadziej rzucają palenie. (...) Uważamy, że jest to niezwykle istotna kwestia dla osób, które próbują rzucić palenie podczas pandemii – wyjaśnia dr Robyn Wootton z Bristol Medical School, którego cytuje "Daily Mail"..
Zobacz także: Zobacz też: Palisz dużo papierosów? Jesteś narażony na raka krtani
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić