aktualizacja 

Tajwan zamarł. Tuan Tuan nie żyje

72

Panda Tuan Tuan, która została podarowana Tajwanowi przez Chiny, zmarła po ciężkiej chorobie. Była symbolem poprawy relacji między tymi państwami. Teraz napięcie na wschodzie Azji rośnie z dnia na dzień.

Tajwan zamarł. Tuan Tuan nie żyje
Panda była symbolem poprawy relacji między Tajwanem a Chinami (Getty Images)

Zoo w Tajpej poinformowało, że w sobotę 19 listopada zmarła słynna panda wielka Tuan Tuan. Przez ostatnie tygodnie zwierzę ciężko chorowało. Do Tajwanu przybyli nawet chińscy weterynarze, aby pomóc w leczeniu.

Odszedł symbol zgody między Chinami i Tajwanem

Pierwsze niepokojące objawy pracownicy zoo zauważyli już w sierpniu tego roku. Tuan Tuan był ospały, miał lekkie drgawki i często się chwiał.

W październiku do ogrodu zoologicznego przybyli chińscy weterynarze, którzy dokładnie przebadali pandę. Wykryli uszkodzenie mózgu, które mogło być spowodowane przez guza. Tuan Tuan otrzymał lekarstwa, ale nie przyniosły żadnej poprawy. W listopadzie drgawki nasiliły się, a zwierzę było coraz słabsze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Odwiedziny dzikiej pandy. Pierwszy przypadek od 2015 roku

Weterynarze postanowili przeprowadzić tomografię komputerową. W tym celu panda została poddana głębokiemu znieczuleniu. Niestety, badanie wykazało "nieodwracalne zmiany", a zwierzęcia już nie wybudzono. Według doniesień lokalnych mediów, Tuan Tuan miał złośliwego raka mózgu.

Nasz zespół medyczny potwierdził, że serce przestało bić o godzinie 13:48 lokalnego czasu - poinformowało zoo w krótkim oświadczeniu cytowanym przez "The Guardian".

Panda Tuan Tuan trafiła do Tajwanu w 2008 roku. Była chińskim podarunkiem symbolizującym poprawę dość napiętych relacji między państwami. Przez kolejne lata Tuan Tuan oraz jego partnerka Yuan Yuan byli maskotkami zoo w Tajpej. W 2013 i 2020 roku na świat przyszli ich potomkowie.

Chiny i Tajwan są od lat w bardzo napiętych relacjach. Chiny uważają wyspę za część swojego terytorium, natomiast Tajwan uznaje się za odrębne państwo, które dąży do pełnej niezależności. Tajwan nie jest jednak w pełni uznawany na arenie międzynarodowej. Zaledwie 14 państw na całym świecie uważa wyspę za terytorium odrębne od Chin kontynentalnych.

Trwa ładowanie wpisu:instagram
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić