Piekarz nie chciał upiec tortu LGBT. Unijny trybunał odrzucił pozew

72

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu (ETPC) odrzucił w czwartek wniosek o rozpatrzenie sprawy aktywisty LGBT z Irlandii Północnej. Mężczyzna oskarżył lokalną piekarnię o dyskryminację. Jej właściciel odmówił bowiem upieczenia ciasta wyrażającego poparcie dla małżeństw homoseksualnych.

Piekarz nie chciał upiec tortu LGBT. Unijny trybunał odrzucił pozew
Piekarz z Irlandii Północnej odmówił upieczenia ciasta wspierającego osoby LGBT (Getty Images, Mike Kemp)

Gareth Lee zamówił w piekarni Ashers Baking tort z postaciami Berta i Erniego z "Ulicy Sezamkowej". Ciasto miało także zawierać napis "wspierajcie małżeństwa gejów". Piekarz odmówił jednak wykonania usługi.

Aktywista najpierw przez 8 lat walczył przed krajowym sądem. Gareth Lee postanowił więc zwrócić się do instytucji unijnych. ETPC odrzucił jednak pozew argumentując, że nie jest to przypadek dyskryminacji.

Odmowa przygotowania ciasta wynikała z poglądów religijnych oskarżonego. Głównym przedmiotem sporu nie jest więc dyskryminacja a to, czy piekarnia jest zobowiązana do produkcji ciast sprzecznych z poglądami jej właściciela – napisano w uzasadnieniu.

Gareth Lee nie ukrywa zaskoczenia werdyktem. Stwierdził, że miały miejsce uchybienia techniczne. Nie jest jednak jasne, czy mężczyzna zamierza odwołać się od decyzji.

Odmówił upieczenia tortu. Wyrok wydał Sąd Najwyższy

W 2018 roku Sądu Najwyższy Wielkiej Brytanii stwierdził, że odmowa wykonania ciasta nie narusza praw mężczyzny. Głos w sprawie zabrała wtedy grupa wsparcia osób LGBT Rainbow Project.

Firma komercyjna nie może dyskryminować swoich klientów z jakichkolwiek powodów – ocenił szef organizacji John O'Doherty

Instytut Chrześcijański, który reprezentował właścicieli piekarni przed sądem jest zadowolony z wyroku. Podkreślono, że to "dobra decyzji z punktu widzenia wolności słowa".

Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii długo zajmował się przepisami dotyczącymi praw człowieka. Podtrzymał prawo państwa McArthurów do wolności wypowiedzi i wyznania – stwierdził rzecznik Instytutu Simon Calvert.

Obejrzyj także: Czarzasty wzburzony w Sejmie. "To jest mowa nienawiści"

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić