o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Pierwsza ofiara afery Dworczyka? Oficer zwolniony z KPRM

439
Podziel się

Afera z wyciekiem maili ministra Michała Dworczyka wchodzi w nową fazę. Jak ustalił portal o2.pl, z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zwolniony został płk Krzysztof Gaj. Jego nazwisko często pojawiało się w mailach, które wyciekły.

Pierwsza ofiara afery Dworczyka? Oficer zwolniony z KPRM
Płk Krzysztof Gaj zwolniony z KPRM (PAP)
bECegmbV

Gaj został zwolniony, według naszych ustaleń, kilka dni temu. Nie wiadomo, co było oficjalnym powodem zwolnienia. Można jednak przypuszczać, że to pokłosie afery z wyciekiem maili szefa KPRM Michała Dworczyka.

Generalicja mocno wkurzona na Dworczyka. To najniższy wymiar kary - mówi portalowi o2.pl osoba znająca realia pracy w KPRM.

Informację o rozstaniu się Gaja z Kancelarią potwierdza nam osoba z kręgu administracji państwowej.

bECegmbX

Gaj pracował w KPRM od trzech lat. W 2018 r. został zatrudniony na stanowisku doradcy Prezesa Rady Ministrów. Jego nazwisko bardzo często pojawiało się w ostatniej aferze dotyczącej wycieku informacji z prywatnych skrzynek mailowych najważniejszych polityków w państwie.

Zobacz także: Afera mailowa. Katarzyna Lubnauer ostro o Michale Dworczyku: zdrada państwa, powinien zapłacić funkcją

Gaj był jednym z antybohaterów afery z wyciekiem maili szefa KPRM Michała Dworczyka. Brał on udział m.in. w testach systemu antydronowego na poligonie w Nowej Dębie, a nagrania z nich wysyłał szefowi KPRM. Jego nazwisko pojawiało się również w kontekście nowoczesnej broni przeciwpancernej dla Wojska Polskiego.

bECegmcd

O pułkowniku Gaju głośno zrobiło się kilka lat temu. W 2011 r. zakończył służbę wojskową i trafił do rezerwy kadrowej. Wrócił z niej cztery lata później, po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych. Trafił do Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Tam zajmował się tworzeniem koncepcji i wdrożeniem w życie planu stworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. W 2016 r. wybuchła z jego udziałem afera, gdy ujawnione zostały jego antyukraińskie i antysemickie wypowiedzi. Gaj zamieszczał je w mediach społecznościowych.

Nie jestem rusofilem, podkreślam to stanowczo, ale w tym miejscu doskonale rozumiem Putina – to są faszyści. I Putin ma w zupełności rację – z nimi trzeba walczyć, bo Europę z ich przyczyny ogarnie pożoga - pisał o agresji Rosji na wschodnią Ukrainę.
bECegmce

Gaj pracował w KPRM w Departamencie Analiz Przygotowań Obronnych. Miał m.in. konsultować - jak opisywał tygodnik "Wprost" - projekt nowej ustawy o dostępie do broni palnej. Zakładał on m.in. szerszy dostęp do uzbrojenia dla organizacji proobronnych i stowarzyszeń strzeleckich. Projekt ten został zakwestionowany przez kontrwywiad Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Wysłaliśmy zapytanie do KPRM w tej sprawie. Próbowaliśmy również skontaktować się z dyrektorem Centrum Informacyjnego Rządu, Tomaszem Matynią. Ten poprosił o sms. Na przesłane pytania nie odpowiedział, nie reagował też na kontakt telefoniczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECegmcy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(439)
czołgista
3 miesiące temu
Patrząc po wieku, twarzy, której nigdy nie widziałem na żadnych poligonach i ćwiczeniach oraz oznakach, że to pancerniak można stwierdzić, że to gościu po kierunku politycznym. Gratuluję PISowi, zapewne chcieli być bliżej komuny JAK TO LUBI prezes, Macierewiczi wielu innych!
lol1000
3 miesiące temu
Artykuł mocno wybrakowany, zabrakło o krytyce ukraińskich rakiet w Narwi ale to było akurat uzasadniona krytyka, bo to rakiety odpalane są przez samoloty a nie z ziemi i sceptyzmie Amerykanów co do polskich elementów w patriocie i IBCS: radarów i wozów.
Wojtek
3 miesiące temu
O jakim ataku wciąż mówią ? To żaden atak, to "stały fragment gry" internetowej funkcjonującej w sieci od lat. Na okrągło krążą maile próbujące wyłudzić dane. Ja sam co najmniej kilka takich w miesiącu wyrzucam do kosza. Nie muszę się specjalnie trudzić, większość z nich mój antywirus sam wyłapuje. Podają, że ponad 4000 prywatnych kont urzędników różnego szczebla zostało "zaatakowanych". W tej grupie znalazło się aż 500 debili, którzy na taki tani lep dali się złapać. Ta metoda to nie atak. Atak jest wtedy, kiedy bez wiedzy użytkownika atakujący uzyska dostęp do danych w komputerze ofiary. Jeśli jednak użytkownik to "ofiara losu" i daje się nabrać podając swoje loginy i hasła, to nie mówmy o ataku, mówmy o beznadziejnym frajerstwie. Jeśli zrobi to babcia, której wnuczek pokazał jak klikać, no to jeszcze. Ale kiedy to robi urzędnik najwyższego szczebla z dostępem do informacji niejawnych, to znaczy, że Polska ma problem. Obcy nawet szpiegów nie muszą przysyłać, nie trzeba za ciężkie pieniądze werbować agentów. Najwyżsi urzędnicy dostarczą wszelkich informacji i to za free. Wystarczy wysłać takiemu politycznemu "Januszowi" odpowiednio spreparowanego maila. Masakra !!!
bECegmcz
skad
3 miesiące temu
Dziwna kolejność, bo pierwszy powinien polecieć Dworczyk!
idiota. czarp
3 miesiące temu
Polska i Polskie służby zostały przekazane Federacji Rosyjskiej, od 6-lat.!!!!!!!!!!!!Tylko pakt NATO nie został poinformowany i Unia Europejska. W zeszłym tygodni zostały przekazane w E-mailach tajemnice Państwa Polskiego. Flacha została mianowana przez budynia na sołtysa. Prezydentami i Wojewodami miast będą biskupi mianowani przez pana witek i tego od smakowania budaprenu.
Kierowca od 6...
3 miesiące temu
Polki i Polacy nie kupujemy i nie tankujmy żadnych paliw na Orlenie i Lotosie,bo to jest gnojówka.Raz że jest bardzo drogie ,a po drugie jest większe spalanie na100/km i większe ryzyko awarii silnika.Najlepsze paliwa są na BP i Shell-u, małe zużycie na 100/km. Jak i bezawaryjna praca silnika.
gdzie rozum?
3 miesiące temu
Teraz nasi politycy robią z afery mailowej wielka, szeroko zakrojoną i wyrafinowaną rosyjską akcję szpiegowską. Uchodzi jednak ich uwadze żałosny brak profesjonalizmu i frywolne traktowanie pufności informacji i ochrony tajemnicy państwowej przez wysokich rangą urzędników. Jak służby mogły im na taką niefrasobliwość i karygodne dyletanctwo pozwolić? Rosji nie potrzebny jest wywiad bo polscy politycy i urzędnicy i tak paradują ze spuszczonymi spodniami. Panu Gajowi kopniak należał się już dawno (i jeszcze parę razy z liścia), ale robienie z niego jedynego kozła dla zatuszowania ofiarnego systemowego naruszania procedur bezpieczeństwa przez najwyższych w państwie urzedników to jednak przesada. Generałowie są wściekli? A kto promował, i awansował do wyższego stopnia oficerskiego takiego tępego, ograniczonego zupaka i patentowanego głaba z deficytami poznawczymi i psychologicznymi, jak Gaj? No coś w armii jest nie tak z systemem selekcji i promocji kadr dowódczych. Sama wysługa i starszeństwo to jednak za mało by "wykuć" sprawną kadrę dowódczą. W przypadku wojny nie wiedziałbym do kogo strzelać, bo taki Gaj stanowiłby największe zagrożenie dla mnie, dla towarzyszy broni i dla Polski.
KALAFIOR
3 miesiące temu
Jeśli pracował w kancelarii Prezesa Rady Ministrów to nie płk Krzysztof Gaj tylko pan Krzysztof Gaj wojsko powinno być apolityczne a ten pan nie powinien nosić munduru
GROM
3 miesiące temu
Skrzynka mailowa Jarka to tow Terlecky, on zawsze doniesie
NIK
3 miesiące temu
Należy uczynić Polskę wolną od PiS i KGB
karol
3 miesiące temu
Każdy przesyłający prywatnym kanałem polityczne maile powinien zostać wywalony na zbity pysk bez prawa powrotu.
IPN
3 miesiące temu
Putin ma Polskę w garści i umacnia rękami Jarosława swoją pozycję w tym kraju
Kasa Andra
3 miesiące temu
pis śmiertelnym wrogiem Polski i Narodu Polskiego.
bECegmcr
emeryt
3 miesiące temu
W większości średnich i dużych firm w tym państwowych nie ma mozliwości przekazywania spraw służbowych na prywatne meile . Dlatego bardzo się zdziwiłem że w KPRM nie było takich zasad i obowiązku. Świadczy to o głupocie rządzących i ich podwładnych . Pora skończyć ze stanowiskami partyjnymi osób które niewiele mają wiedzy a wydaje się im że wszystko mogą. Przypominam że jest jeszcze takie pojęcie jak HONOR i każdy człowiek będący na wysokich stanowiskach powinien go mieć i podać się do dymisji sam. NIestety po wielu aferach w ostatnich 30 latach nie słyszałem aby ktoś z Rządu czy Sejmu żeby tak było. Wniosek jest prosty. Każdemu przed wyborami trzeba zadać pytanie czy ma HONOR co jest podstawą w polityce.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić