Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski
|

Pierwsza ofiara afery Dworczyka? Oficer zwolniony z KPRM

441
Podziel się:

Afera z wyciekiem maili ministra Michała Dworczyka wchodzi w nową fazę. Jak ustalił portal o2.pl, z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zwolniony został płk Krzysztof Gaj. Jego nazwisko często pojawiało się w mailach, które wyciekły.

Pierwsza ofiara afery Dworczyka? Oficer zwolniony z KPRM
Płk Krzysztof Gaj zwolniony z KPRM (PAP)

Gaj został zwolniony, według naszych ustaleń, kilka dni temu. Nie wiadomo, co było oficjalnym powodem zwolnienia. Można jednak przypuszczać, że to pokłosie afery z wyciekiem maili szefa KPRM Michała Dworczyka.

Generalicja mocno wkurzona na Dworczyka. To najniższy wymiar kary - mówi portalowi o2.pl osoba znająca realia pracy w KPRM.

Informację o rozstaniu się Gaja z Kancelarią potwierdza nam osoba z kręgu administracji państwowej.

Gaj pracował w KPRM od trzech lat. W 2018 r. został zatrudniony na stanowisku doradcy Prezesa Rady Ministrów. Jego nazwisko bardzo często pojawiało się w ostatniej aferze dotyczącej wycieku informacji z prywatnych skrzynek mailowych najważniejszych polityków w państwie.

Zobacz także: Afera mailowa. Katarzyna Lubnauer ostro o Michale Dworczyku: zdrada państwa, powinien zapłacić funkcją

Gaj był jednym z antybohaterów afery z wyciekiem maili szefa KPRM Michała Dworczyka. Brał on udział m.in. w testach systemu antydronowego na poligonie w Nowej Dębie, a nagrania z nich wysyłał szefowi KPRM. Jego nazwisko pojawiało się również w kontekście nowoczesnej broni przeciwpancernej dla Wojska Polskiego.

O pułkowniku Gaju głośno zrobiło się kilka lat temu. W 2011 r. zakończył służbę wojskową i trafił do rezerwy kadrowej. Wrócił z niej cztery lata później, po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych. Trafił do Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Tam zajmował się tworzeniem koncepcji i wdrożeniem w życie planu stworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. W 2016 r. wybuchła z jego udziałem afera, gdy ujawnione zostały jego antyukraińskie i antysemickie wypowiedzi. Gaj zamieszczał je w mediach społecznościowych.

Nie jestem rusofilem, podkreślam to stanowczo, ale w tym miejscu doskonale rozumiem Putina – to są faszyści. I Putin ma w zupełności rację – z nimi trzeba walczyć, bo Europę z ich przyczyny ogarnie pożoga - pisał o agresji Rosji na wschodnią Ukrainę.

Gaj pracował w KPRM w Departamencie Analiz Przygotowań Obronnych. Miał m.in. konsultować - jak opisywał tygodnik "Wprost" - projekt nowej ustawy o dostępie do broni palnej. Zakładał on m.in. szerszy dostęp do uzbrojenia dla organizacji proobronnych i stowarzyszeń strzeleckich. Projekt ten został zakwestionowany przez kontrwywiad Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Wysłaliśmy zapytanie do KPRM w tej sprawie. Próbowaliśmy również skontaktować się z dyrektorem Centrum Informacyjnego Rządu, Tomaszem Matynią. Ten poprosił o sms. Na przesłane pytania nie odpowiedział, nie reagował też na kontakt telefoniczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(441)
aw15
8 miesięcy temu
Fajnie że mamy tych Rosjan za płotem, jest na kogo zwalać winę za wszystko, co nam nie wyjdzie albo wyjdzie na opak. Pewnie naszą prasę kupują i TV oglądają, ż eby się dowiedzieć, co tam jeszcze zmalowali
Globetrotuar
10 miesięcy temu
Niestety,prawda jest taka,że ci którym by się chciało schylić i podnieść przeciw tej władzy kamień,spakowali się i wyjechali na stałe nie chcąc się kopać z suwerenem o IQ równym temperaturze pokojowej w chłodny dzień.
czołgista
rok temu
Patrząc po wieku, twarzy, której nigdy nie widziałem na żadnych poligonach i ćwiczeniach oraz oznakach, że to pancerniak można stwierdzić, że to gościu po kierunku politycznym. Gratuluję PISowi, zapewne chcieli być bliżej komuny JAK TO LUBI prezes, Macierewiczi wielu innych!
lol1000
rok temu
Artykuł mocno wybrakowany, zabrakło o krytyce ukraińskich rakiet w Narwi ale to było akurat uzasadniona krytyka, bo to rakiety odpalane są przez samoloty a nie z ziemi i sceptyzmie Amerykanów co do polskich elementów w patriocie i IBCS: radarów i wozów.
Wojtek
rok temu
O jakim ataku wciąż mówią ? To żaden atak, to "stały fragment gry" internetowej funkcjonującej w sieci od lat. Na okrągło krążą maile próbujące wyłudzić dane. Ja sam co najmniej kilka takich w miesiącu wyrzucam do kosza. Nie muszę się specjalnie trudzić, większość z nich mój antywirus sam wyłapuje. Podają, że ponad 4000 prywatnych kont urzędników różnego szczebla zostało "zaatakowanych". W tej grupie znalazło się aż 500 debili, którzy na taki tani lep dali się złapać. Ta metoda to nie atak. Atak jest wtedy, kiedy bez wiedzy użytkownika atakujący uzyska dostęp do danych w komputerze ofiary. Jeśli jednak użytkownik to "ofiara losu" i daje się nabrać podając swoje loginy i hasła, to nie mówmy o ataku, mówmy o beznadziejnym frajerstwie. Jeśli zrobi to babcia, której wnuczek pokazał jak klikać, no to jeszcze. Ale kiedy to robi urzędnik najwyższego szczebla z dostępem do informacji niejawnych, to znaczy, że Polska ma problem. Obcy nawet szpiegów nie muszą przysyłać, nie trzeba za ciężkie pieniądze werbować agentów. Najwyżsi urzędnicy dostarczą wszelkich informacji i to za free. Wystarczy wysłać takiemu politycznemu "Januszowi" odpowiednio spreparowanego maila. Masakra !!!
skad
rok temu
Dziwna kolejność, bo pierwszy powinien polecieć Dworczyk!
idiota. czarp
rok temu
Polska i Polskie służby zostały przekazane Federacji Rosyjskiej, od 6-lat.!!!!!!!!!!!!Tylko pakt NATO nie został poinformowany i Unia Europejska. W zeszłym tygodni zostały przekazane w E-mailach tajemnice Państwa Polskiego. Flacha została mianowana przez budynia na sołtysa. Prezydentami i Wojewodami miast będą biskupi mianowani przez pana witek i tego od smakowania budaprenu.
Kierowca od 6...
rok temu
Polki i Polacy nie kupujemy i nie tankujmy żadnych paliw na Orlenie i Lotosie,bo to jest gnojówka.Raz że jest bardzo drogie ,a po drugie jest większe spalanie na100/km i większe ryzyko awarii silnika.Najlepsze paliwa są na BP i Shell-u, małe zużycie na 100/km. Jak i bezawaryjna praca silnika.
gdzie rozum?
rok temu
Teraz nasi politycy robią z afery mailowej wielka, szeroko zakrojoną i wyrafinowaną rosyjską akcję szpiegowską. Uchodzi jednak ich uwadze żałosny brak profesjonalizmu i frywolne traktowanie pufności informacji i ochrony tajemnicy państwowej przez wysokich rangą urzędników. Jak służby mogły im na taką niefrasobliwość i karygodne dyletanctwo pozwolić? Rosji nie potrzebny jest wywiad bo polscy politycy i urzędnicy i tak paradują ze spuszczonymi spodniami. Panu Gajowi kopniak należał się już dawno (i jeszcze parę razy z liścia), ale robienie z niego jedynego kozła dla zatuszowania ofiarnego systemowego naruszania procedur bezpieczeństwa przez najwyższych w państwie urzedników to jednak przesada. Generałowie są wściekli? A kto promował, i awansował do wyższego stopnia oficerskiego takiego tępego, ograniczonego zupaka i patentowanego głaba z deficytami poznawczymi i psychologicznymi, jak Gaj? No coś w armii jest nie tak z systemem selekcji i promocji kadr dowódczych. Sama wysługa i starszeństwo to jednak za mało by "wykuć" sprawną kadrę dowódczą. W przypadku wojny nie wiedziałbym do kogo strzelać, bo taki Gaj stanowiłby największe zagrożenie dla mnie, dla towarzyszy broni i dla Polski.
KALAFIOR
rok temu
Jeśli pracował w kancelarii Prezesa Rady Ministrów to nie płk Krzysztof Gaj tylko pan Krzysztof Gaj wojsko powinno być apolityczne a ten pan nie powinien nosić munduru
GROM
rok temu
Skrzynka mailowa Jarka to tow Terlecky, on zawsze doniesie
NIK
rok temu
Należy uczynić Polskę wolną od PiS i KGB
karol
rok temu
Każdy przesyłający prywatnym kanałem polityczne maile powinien zostać wywalony na zbity pysk bez prawa powrotu.
IPN
rok temu
Putin ma Polskę w garści i umacnia rękami Jarosława swoją pozycję w tym kraju
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić