Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Pokojowa Nagroda Nobla dla Zełenskiego?

Podziel się:

Europejscy politycy zwrócili się do Komitetu Noblowskiego o przedłużenie procedur nominacji, by umożliwić zgłoszenie kandydatury Wołodymyra Zełenskiego i narodu Ukrainy do Pokojowej Nagrody Nobla.

Pokojowa Nagroda Nobla dla Zełenskiego?
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (Ukrainian Presidential Press Office)

Politycy z Europy zwrócili się w liście otwartym do Norweskiego Komitetu Noblowskiego z apelem o przedłużenie, a tym samym otwarcie zamkniętej już procedury nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla do 31 marca, by umożliwić zgłoszenie kandydatury prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i narodu Ukrainy.

Oficjalnie kandydatury można było składać do końca stycznia. Ogłoszenie wyników nastąpi dopiero w październiku.

Jesteśmy świadkami odwagi narodu ukraińskiego, który oparł się wojnie wytoczonej im przez Federację Rosyjską. Odważne kobiety i dzielni mężczyźni z Ukrainy walczą o zachowanie demokracji i samorządności. Od oporu demokratycznie wybranego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do człowieka ze łzami w oczach żegnającego się z rodziną, by walczyć o swój kraj. Uważamy, że nadszedł czas, aby pokazać narodowi tego kraju, że świat jest po ich stronie - napisali europejscy politycy w liście otwartym do Komitetu Noblowskiego.

Pod listem podpisało się 36 polityków m.in. z Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec, Szwecji, Słowacji, Rumunii, Bułgarii czy Estonii.

Autorzy listu zaznaczyli, że zdają sobie sprawę, że otwarcie procedury zgłaszania kandydatur wiosną byłoby wbrew procedurom, ale podkreślają, że złamanie reguł w tym przypadku byłoby uzasadnione, biorąc pod uwagę bezprecedensową sytuację, której jesteśmy świadkami i skalę poświęceń Ukraińców walczących o prawa człowieka i pokój.

Naszym demokratycznym obowiązkiem jest przeciwstawianie się autorytaryzmowi i wspieranie ludzi walczących o demokrację - czytamy w liście.

List otwarty europejskich polityków opublikowano na Twitterze portalu NEXTA.

Zobacz także: Propaganda Putina. "Reżim próbuje do końca wyprać mózg Rosjanom"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić