Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Polacy na celowniku oszustów. Absolutnie nie oddzwaniaj na te numery

15

Do Polaków wydzwaniają oszuści. Doniesienia o podejrzanych połączeniach spływają z całego kraju. Lepiej uważać, do kogo się oddzwania. Brak rozsądku może skutkować poważnymi stratami.

Polacy na celowniku oszustów. Absolutnie nie oddzwaniaj na te numery
Oszuści telefoniczni w natarciu (Pixabay)

Jak naciągają oszuści telefoniczni? Schemat ich działania jest bardzo prosty. Dzwonią nie dłużej niż do pierwszego sygnału, a następnie po prostu się rozłączają.

Później liczą na to, że do nich oddzwonimy. Co ciekawe, ich numery przypominają stacjonarne z kierunkowymi z polskich miast.

Przykładowo może to być początek (+995), gdzie (95) to numer kierunkowy do Gorzowa. Kolejny numer, jaki wykorzystują przestępcy, rozpoczyna się od (+375), gdzie (75) to z kolei numer kierunkowy do Jeleniej Góry. W rzeczywistości jednak numery przekierowują za granicę. W tych przypadkach do Gruzji lub na Białoruś. Minuta takiego połączenia to koszt ok. 2 zł - podaje portal dobreprogramy.pl.
Zobacz także: Nowe formy oszustw. "Zmieniają metody, przejmują oszczędności"

Jak ustrzec się telefonicznych oszustów?

Kilku operatorów udostępnia informację o zagranicznym pochodzeniu numeru. Jeżeli jednak takiego komunikatu nie mamy, możemy sprawdzić, czy numer znajduje się na liście potencjalnie niebezpiecznych.

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że polskie numery łatwo rozpoznać po prefiksie +48. Numery krajowe zawsze składają się z 9 cyfr. Dłuższe powinny wzbudzać podejrzenia.

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić