Wróć na
oprac. MBL
|

Pensja minimalna w górę. 2 tys. dla pracownika i 1,3 tys. dla rządu

134
Podziel się

W przyszłym roku pensja minimalna urośnie do 2,8 tys. zł brutto. Ale nic za darmo. Część tej kwoty trafi z powrotem do budżetu. I to się nazywa hojność!

Wyższa kwota minimalna to dla rządu czysty zysk.
Wyższa kwota minimalna to dla rządu czysty zysk. (Flickr)
bCXGPgNx

Trzeba przyznać, że rząd dobrze to przemyślał. Chodzi o podwyżkę płacy minimalnej, która w przyszłym roku ma wynieść 2,8 tys. zł. Zasada jest prosta: damy wam, pracownikom, więcej, abyście mogli więcej oddać do budżetu. Ile dokładnie? To policzył serwis money.pl.

Im wyższa pensja, tym wyższe składki. A wynagrodzenie podstawowe dotyka ponad 1,5 mln Polaków. A zatem każde 100 zł więcej ustawowego minimum pensji to miliard złotych więcej w budżecie. Oto przykład: dziś pracownik zarabiający 2,6 tys. zł, na rękę otrzymuje 1 921 zł. Ubezpieczenie zdrowotne to 202 zł, społeczne (emerytalne, rentowe i chorobowe) to w sumie 357 zł. Do tego dochodzi 121 zł dla fiskusa jako zaliczka na podatek dochodowy.

bCXGPgNz

Za każdego pracownika, który zarabia pensję minimalną, państwo pobiera 1215 zł miesięcznie. W ciągu roku to 14,5 tys. zł składek. W sumie? 21,8 mld zł w postaci podatków i składek. Tymczasem na pracowniku, który będzie pobierał 2,8 tys. zł brutto, państwo "zarobi" jeszcze więcej. Dokładnie: 23,6 mld zł.

Zysk jest oczywisty - to 1,8 mld zł. No czyż oni nie są geniuszami? Trzeba jednak dodać, że 2,8 tys. zł brutto to na razie propozycja, która trafiła do konsultacji społecznych.

Obejrzyj: Ograniczania w powiatach. "To się może zdarzyć"

bCXGPgNF

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCXGPgOa
KOMENTARZE
(134)
Kazik
2 miesiące temu
Jak pracujesz tak dostajesz. Załóż własną firmę i zarabiaj miliony. Co jest , szczena opada ? Nie umiesz ?
Noralny
2 miesiące temu
To oczywiste , podatki obliczane są w procentach . To normalne no całym świecie . Zarób milion to zapłacisz jeszcze więcej . Co w tym dziwnego ?
Hehe
2 miesiące temu
Czyli co , lepiej obniżyć ? Po co ten artykuł ?
bCXGPgOb
Realista
2 miesiące temu
Kto tworzy takie mało inteligentne artykuły? Co szanowny autor chce przez to dno dać do zrozumienia, że lepiej żeby nie było podwyżek? Niech ludzie zarabiają po 500 zł, albo lepiej, niech za darmo pracują, wtedy nie będą musieli składek odprowadzać. Wtedy będziesz zadowolony? Mam nadzieję, że jak Ci będą dawać podwyżkę to z niej zrezygnujesz w imię tego co wypisujesz. Najlepiej to poproś o obniżenie pensji jak jesteś taki do przodu. Kto Ci człowieku płaci za wypisywanie takich głupot? Nie masz co robić tylko podsycać nienawiść do Rządu? Te wypociny nie świadczą za dobrze o inteligencji twórcy, wprost przeciwnie. Zwykła obłuda i język nienawiści.
mariusz
2 miesiące temu
Ten artykuł pisał chyba jakiś "geniusz". Do tej wiedzy wystarczy wykształcenie podstawowe
Najnowsze komentarze (134)
Fela
miesiąc temu
Będzie z czego rozdawać😡
Obiboki
2 miesiące temu
Czemu tak mało za nierubstwo minus 60000 i minus diety praca dla satysfakcii i idei powinna wam wystarczyć bo zato co robicie powinniscie dopłacać jeszcze raz tyle co pobieracie
Wily
2 miesiące temu
3000 dla pracownika na rękę a dla rzędu 300
Meander
2 miesiące temu
Rząd ma same genialne pomysły, np zakup maseczek od SZumowskiego, przekop, energetyka na węglu, elektryczne auta, mieszkania, drogi, stadniny i mnóstwo innych. Kasy niby już nie ma, ale Trampek pożyczy
Rysiu
2 miesiące temu
A kto policzy ilu pracowników zostanie zwolnionych i czy w sumie rząd na tym zyska
Tralala
2 miesiące temu
To żaden geniusz. Ten numer robił już Rząd z czasów Gomułki. To tylko lekcja z historii.
Hunak
2 miesiące temu
NO NIESTETY CZASY KIEDY DAWAŁO SIĘ PRACOWNIKOWI 4 ZŁ ZA GODZINĘ JUŻ NIE WRÓCĄ JAK MI WAS ŻAL TAK BARDZO JEST MI ŻAL!!!!
Jacek
2 miesiące temu
Podoba mi się . Pisowcy skarżą na pisowski rząd co wybrałeś to masz.
bCXGPgNT
Przemo
2 miesiące temu
Scenariusz jak z filmu "Miś" dostajemy za misia 20% zwrotu ogólnych kosztów czyli im jest droższy ten miś.... no...stać cię ...?! Proste....
Kierownik
2 miesiące temu
Kazik 22 godz. temu zgłoś Jak pracujesz tak dostajesz. Załóż własną firmę i zarabiaj miliony. Co jest , szczena opada ? Nie umiesz. Kaziu czym więcej masz tym więcej musisz dawać. BÓG OJCIEC TAK CHCE.I gdzie ty Kazimierz teraz jesteś. Ze wszystkiego zostaniesz rozliczony prze Boga.
ajwaj
2 miesiące temu
to tak jak waloryzacje emerytur- dadzą dziadowskie 56zł a pół roku peany bija jacy sa łaskawi i jak rzekomo znowu najwyższa kasa, wyższa niż za Tuska. Oczywiście natychmiast poleca opłaty i ceny w górę i odzyskają 3x ta kasę, która i tak nie jest z ich diet a z podatków dojonych emerytów.
spadajcie
2 miesiące temu
Niestety ale już bez mojego udziału.
Tomi
2 miesiące temu
Artykuł tylko wyraża jedną ze stron medalu i opisuje faktyczne obliczenia i korzyści dla rządu które przyniesie podwyższenie tej nadal śmiesznej minimalnej płacy. 2800 zł brutto to dziś dla Kowalskiego przy obecnych cenach w sklepie to kpina. 2500 zł netto to już dziś powinno istnieć. Jak przy dzisiejszych zarobkach młody człowiek może ubiegać się o jakiś kredyt w banku na własne małe mieszkanie żyć za to i opłacać rachunki. Nie stać go nawet gdy ma partnera który zarabia podobnie. Gdzie tu myśleć o zakładaniu rodziny. To się w głowie nie mieści młodym. Nic dziwnego że za Odrę uciekają. A te umowy śmieciowe powinny znikać z historii już wiele lat temu.
DOBRO POLSKI
2 miesiące temu
Nierząd, który... igra z własnym /???????!!!!/ narodem powinien jak u noblisty..... "lepszy dla /niego/ byłby świt zimowy i sznur i gałąź pod ciężarem zgięta"....
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić