o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
JKM
|

Polacy wykorzystywani w Szwecji. Pracują 60 godzin tygodniowo

33
Podziel się

Zatrudniani do sadzenia i pielęgnacji drzew pracownicy sezonowi w Szwecji są wykorzystywani – donosi gazeta "Dagens Nyheter". Pokrzywdzeni mają być w głównej mierze Polacy. Pracownicy leśni otrzymują niższą pensję niż obiecywana i muszą pracować dłużej.

Polacy wykorzystywani w Szwecji. Pracują 60 godzin tygodniowo
Polscy pracownicy leśni mają być wykorzystywani w Szwecji (Getty Images)
bEElSeyd

Jedną z nieuczciwych praktyk opisywanych przez szwedzki dziennik jest wypłacanie obiecanej pensji jedynie za pierwszy miesiąc. W następnych jest ona o połowę niższa. Aby otrzymać podstawowe wynagrodzenie pracownicy muszą pracować ponad swoje siły, nawet 60 godzin tygodniowo.

Pracownicy leśni wykorzystywani we Szwecji. "O większości przypadków nigdy się nie dowiemy"

Szwedzki związek zawodowy przemysł leśnego GS twierdzi, że nie można zgodnie z prawem pracować dłużej niż 40 godzin w tygodniu. Nielegalny jest także wymóg posadzenia 2 tys. sadzonek dziennie. Według "Dagens Nyheter" wiele firm, których dotyczą nieprawidłowości ma podpisane umowy zbiorowe ze związkami zawodowymi, w tym z GS oraz chwali się certyfikatami uczciwych warunków pracy FSC lub PEFC.

bEElSeyf
W praktyce problemem jest egzekwowanie umów oraz przepisów – twierdzi Roger Johansson ze związku GS.

W Szwecji nie ma płacy minimalnej. Najniższe wynagrodzenie określają właśnie stawki wynegocjowane przez związki zawodowe. Według Johanssona firmy wykorzystują nieznajomość języka wśród pracowników. Niektórzy mają być zastraszani, gdy próbują skontaktować się z przedstawicielami organizacji związkowych.

Każdego miesiąca zajmujemy się nowymi sprawami. O większości przypadków nigdy się nie dowiemy – podkreśla Johansson.
bEElSeyl

Szwedzi nie chcą sadzić lasów. Największą grupę pracowników stanowią Polacy

Z danych związku zawodowego GS wynika, że co roku do Szwecji przyjeżdża ok. 5 tys. pracowników leśnych z zagranicy. Zaledwie 3 proc. stanowią Szwedzi. Największą grupę takich tymczasowych pracowników stanowią Polacy (34 proc.), Rumunii (25 proc.) oraz Litwini (11 proc.). W najgorszej sytuacji są jednak imigranci z krajów spoza Unii Europejskiej: Tajlandii lub Kambodży. Nie mogą oni zrezygnować z pracy i wrócić do domu.

Szwedzi powinni mieć świadomość, że duża część gospodarki leśnej opiera się na wykorzystywaniu – mówi jeden z pracujących w lesie obcokrajowców, cytowany przez "Dagens Nyheter".
bEElSeym

Szwedzki dziennik analizuje, dlaczego mimo relatywnie wysokiego bezrobocia wynoszącego blisko 10 proc., w lesie nie pracują Szwedzi. Okazuje się, że według badań Instytutu Nakowego Skoforsk, szukają oni głównie zatrudnienia na stały etat, zaś sezon w lesie jest dłuższy niż szkolne wakacje.

Zatrudniony na etacie doświadczony pracownik leśny może zarobić w Szwecji bez nadgodzin nawet 35 tys. koron miesięcznie (ok. 15 tys. złotych). Sezonowym pracownikom oferowane jest 19-25 tys. koron (ok. 8-11 tys. złotych). Firmy które podpisały umowę zbiorową z GS nie mogą proponować stawki godzinowej niższej niż 119 koron (ok. 50 zł) przy sadzeniu lasu oraz 124 korony (ok. 55 zł) za pielęgnację drzew.

Obejrzyj także: Koronawirus w Europie. Fatalna sytuacja we Francji i Szwecji

bEElSeyn
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEElSeyG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(33)
lesniczy
4 miesiące temu
A kto im kaze jechac , mielismy fabryki swoje , kraj ziemie trzeba bylo tylko dobrze pracowac a nie strajkowac , solidarnosc was wygnala z kraju .
Marian
4 miesiące temu
Napisała to gazeta szwedzka, w Polsce to nie jest możliwe, dlatego Polacy wolą wyjechać do Szwecji, bo tamten tak zwany wyzysk, to raj w porównaniu z pracą w Polsce.
,mn kj
4 miesiące temu
Ale jak to w nowoczesnej Szwecji?
bEElSeyH
dziwne
4 miesiące temu
w PL jest super / pis / a oni wyjezdzają?!
proste
4 miesiące temu
przedewszystkim jesli nie zna sie jezyka powinno sie siedziec w domu i sie uczyc. Taki baran/niemowa to zadna reprezentacja kraju
leo
4 miesiące temu
robota jest słabo płatna taryfikator przewiduje nie wiecej niz 3,01 6 metry od wagonu i od taczkowania
kadry
4 miesiące temu
60 godzin pracy tygodniowo??? Podzielcie te godziny na tydzien i zobaczycie jak nieludzko dlugo pracuja za pensje jaka w polsce dla nich jest nieosoagalna. W Polsce pracuja duzo wiecej godzin tygodniowo za wielokrotnie mniejsze pensje
BARAN 102
4 miesiące temu
troche bzdur w tym artykule . mieszkam w szwecji 40 lat i jezeli firma ktora ma umowe ze zwiazkami zawodowymi nie wywiazuje sie z umow to placi kolosalna kare. jak nie pomaga to jest blokowana a pracownicy dostaja swoje pieniadze od zwiazkow.
las
4 miesiące temu
A kto polakow zmusza do tej pracy? Jak nie odpowiada to wracac do domu. Inni tam pracujacy nie nazekaja. Dpstaja 8 - 11 tys, zl i im zle? A ile chcieliby pracowac ? 5 godzin dziennie? To nie jest praca przymusowawiec maja wybor
toew
4 miesiące temu
Wina pewnie lezy po stronie polskich koardynatorów i szefow ...Polak dla polaka za granica to zawsze był kawał gnoja ....W Polsce przecież macie raj to po co się szwędacie po europie i pracujecie ...Pisowcy wam dadza kaśe wystarczy zapisać sie do pisu i być miernym,biernym ale wiernym Kaczynskiemu ..
Roro
4 miesiące temu
-wracac do "kraju raju"
STKMS
4 miesiące temu
A mieli być tacy cywilizowani, tacy fajni, jak to Szwedzi, a okazuje się, że rozmowę należy rozpocząć z nimi od inwektyw i to najbrutalniejszych
gomm
4 miesiące temu
Daj mi robotę płatną 50zł za godzinę to też będę siedział w niej 10 godzin dziennie. Znając realia pracy za granicą i ludzi którzy tam pracują sezonowo to dziwię się że nie ma osobników którzy buntują się że za krótko mogą pracować.
bEElSeyz
Johny
4 miesiące temu
Na koniec ich wygazuja
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić