Polski medyk w Ukrainie. Tak wygląda jego praca

Damian Duda to polski medyk-ochotnik, który przebywa w Ukrainie, aby wspomagać tamtejszych żołnierzy w walce z armią Władimira Putina. Teraz w mediach społecznościowych opisał jak wygląda dzień w pracy medyka.

Polski medyk w Ukrainie. Tak wygląda jego praca
Polski medyk w Ukrainie. Tak wygląda jego praca (Twitter)

Damian Duda to postać doskonale znana w wojsku polskim. Nie pracuje jednak jako żołnierz, tylko jest szefem polskiego zespołu ratowników pola walki "W międzyczasie" i pomaga Ukrainie jako medyk wojenny od 2014 roku.

W mediach społecznościowych Duda często dzieli się trwającymi oraz zakończonymi działaniami na froncie. Ostatnio znajdował się na wschodzie Ukrainy, gdzie trwają wyniszczające walki z armią Władimira Putina. Na platformie X (dawniej Twitter) zrelacjonował swój dzień na froncie.

Dostajemy powiadomienie, że mamy podjąć rannych i zabitych. Po przybyciu na miejsce zastajemy w ziemiance mężczyznę całego w piachu, z uszkodzeniami twarzy, silnie bólowego. "Zasypało ich wszystkich!" powtarza Mikola płacząc i paląc papierosa jednocześnie - opisuje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Potężna siła HIMARS-ów. Polowanie na Rosjan pod Donieckiem trwa

Medycy nie mają dużo czasu na działanie. Towarzyszy im duży stres i adrenalina, bowiem sytuacja na froncie zawsze jest bardzo dynamiczna.

Pomagamy mu dojść do samochodu, ledwo idzie, prawdopodobnie ma złamaną nogę i uszkodzony kręgosłup. W samochodzie przeklina z bólu na każdej koleinie. Na tyle na ile to możliwe, opatrujemy w naszym terenowym rumaku poszkodowanego i podajemy mu niezbędne leki. Dotarcie do czekających na poszkodowanych karetek zajmuje prawie godzinę. Na miejscu referujemy pacjenta wg akronimu MIST, po czym drzwi do karetki zamykają się i ranny z medykami Hospitaliers odjeżdża w stronę punktu stabilizacyjnego - dodaje.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Setki tysięcy Ukraińców w wieku poborowym za granicą. Kijów ich ściągnie?

Rząd Ukrainy nie jest w stanie sprowadzić tych potencjalnych żołnierzy z powrotem do kraju, co stanowi dla Ukrainy ogromny problem, zwłaszcza w obliczu trwającej już drugi rok wojny.

Od 24 lutego 2022 roku, czyli od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, tylko do Niemiec przybyło 221 571 Ukraińców w wieku poborowym (18-60 lat). Obecnie na terenie Niemiec przebywa 189 484 Ukraińców w wieku poborowym.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić