Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
BA
|

Ponad 100 zabitych, w tym dzieci. "Dzień terroru i hańby"

20
Podziel się

Siły bezpieczeństwa zabiły w sobotę w Mjanmie ponad 100 osób, wśród których były dzieci. Jest to jeden z najkrwawszych dni protestów od przewrotu wojskowego w zeszłym miesiącu, donoszą lokalne media i świadkowie zdarzeń.

Ponad 100 zabitych, w tym dzieci. "Dzień terroru i hańby"
Masakra w Myanmar. 90 zabitych (PAP, EPA, Stringer)

Protest rozpoczął się w sobotę, mimo gróźb ze strony wojska, które mówiło, że użyje przeciwko protestującym broni palnej. W państwowej telewizji, która jest kontrolowana przez wojsko ostrzegano, że protestującym grozi postrzelenie "w głowę i plecy". Siły bezpieczeństwa za wszelką cenę próbowały zapobiec wiecom.

"Zabijają nas jak ptaki lub kury, nawet w naszych domach" - powiedział świadek agencji informacyjnej Reuters w centrum miasta Myingyan. Dodał, że protestujący będą kontynuować demonstracje mimo wszystko. Phil Robertson, zastępca dyrektora Human Rights Watch w Azji, opisał te sceny jako "szokujące, okropne, barbarzyńskie i nie do przyjęcia".

Miejscowe media podają, że obecnie liczba ofiar śmiertelnych przekracza 100 osób. W Rangunie oddano strzały w amerykańskie centrum kultury. Ambasada USA ogłosiła, że te strzały nie spowodowały obrażeń u nikogo.

Co najmniej 29 osób, w tym 13-letnia dziewczynka, zginęło w Mandalay, a co najmniej 24 osoby zginęły w Rangunie, informuje lokalny portal Myanmar Now. Wcześniej wśród zmarłych w Mandalay odnaleziono pięcioletniego chłopca, ale później niektóre media podawały, że udało mu się przeżyć. Inny 13-latek znalazł się wśród zabitych w centralnym regionie Sagaing.

Ambasador USA Thomas Vajda powiedział w mediach społecznościowych: "Ten rozlew krwi jest przerażający". Dodał że ludność Mjanmy mówi jasno - nie chcą żyć pod rządami wojskowymi. Brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab i delegacja Unii Europejskiej do Mjanmy również potępili zabijanie cywilów, twierdząc, że sobota "na zawsze pozostanie dniem terroru i hańby".

Inaczej zareagowała Rosja. Nowe sankcje amerykańskie i europejskie w tym tygodniu zwiększyły presję zewnętrzną na rządy wojskowe w Mjanmie, ale nie wszyscy potępiają zachowanie wojskowych w tym kraju. Wiceminister obrony Rosji Aleksander Fomin wziął udział w paradzie w Naypyitaw, po spotkaniu się z przywódcami junty dzień wcześniej. "Rosja jest prawdziwym przyjacielem" - powiedział Min Aung Hlaing, przewodniczący sił zbrojnych Mjanmy.

Protesty i masowe strajki przeciwko wojskowej juncie w Mjanmie trwają od ponad miesiąca. 1 lutego wojsko obaliło demokratycznie wybrany rząd Narodowej Ligi na rzecz Demokracji i aresztowała jej przywódczynię, laureatkę Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi. Postawiono jej szereg zarzutów kryminalnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(20)
umu
10 miesięcy temu
"Rosja jest prawdziwym przyjacielem...." dla bandytów, złodziei, morderców, dyktatorów i innych podobnych kreatur. Dla narodów graniczących z Rosją kraj ten od początku swojego historycznego bytu był złowrogi, okrutny, złodziejski i zbrodniczy. Rosja jest wrogiem demokracji, a przyjacielem dyktatury. Państwo rosyjskie gnębi nawet własnych obywateli. To najbardziej zasobne w surowce państwo i zamożne państwo ma wybitnie bogatą warstwę oligarchiczną , a reszta obywateli żyje nędznie i nie ma wpływu na politykę.
Aaaaaaa
10 miesięcy temu
A już myślałem z początku że sytuacja miała miejsce w Izraelu, oni też tak potrafią mordować palestanczykow.
George
10 miesięcy temu
Byłem pewien, że chodzi o Izrael.
ala z podhala
10 miesięcy temu
A tam chcialam pojechac na pocovidowe wakacje, co robic, co robic?
adam
10 miesięcy temu
W Polsce ludzie umierają tysiącami i jakoś bólu z tego nikt nie ma.
zawislak
10 miesięcy temu
Pod tymi bredniami nawet nie mial sie kto podpisac
Fakt you
10 miesięcy temu
Warto znać faktyczny stan w Birmie przed i po przewrocie wojskowym. Redakcja unika tych istotnych danych.
Dorcia
10 miesięcy temu
To ja mam dla Rosji propozycje niech weźmie uchodźców bo zaraz znowu Europę zaleją - a może to właśnie o to chodzi.
***** ***
10 miesięcy temu
Za kilka dni takie walki z reżimem mogą odbyć się w Polsce.
katolik z Far...
10 miesięcy temu
Jak ALI strzelać z kałasznikowa do ludzi, rzucać bomby w swiątyniach i zabijać ludzi na ulicach miast to Ali robić CHWALEBNY UCZYNEK. Jak Alemu za to co robi wybierają jajca to jest to BRZYDKI UCZYNEK wołający o pomste Allaha i trzeba to głosić nawet na forum ONZ i ządać aby ukarać winnych agresorów.
ksk
10 miesięcy temu
Ludobójstwo na bezbronnych cywilach? Rosja wspiera to!
Sandra
10 miesięcy temu
A Swiat, jak zwykle-ma to w dopie!! Wazne żeby codziennie na 1-szych stronach byl ,,Lewy" odznaczony wbrew Powstańcom Orderem za zarobienie miliardów kopaniem piłki! To się liczy-KASA! Co tam biedni Ludzie...Ech!
J.W
10 miesięcy temu
Bardzo ciekawe fragmenty z bibli z dzialu -Objawienia, b. polecam. " Kiedy Baranek złamał drugą pieczęć, usłyszałem, jak druga żywa istota powiedziała: „Ruszaj!”. Wtedy zobaczyłem kolejnego konia — ognistoczerwonego — a jego jeźdźcowi dano wielki miecz i pozwolono zabrać pokój z ziemi, tak by jej mieszkańcy nawzajem się zabijali.Kiedy Baranek złamał czwartą pieczęć, usłyszałem głos czwartej żywej istoty+: „Ruszaj!”. Wtedy zobaczyłem bladego konia, a jego jeździec miał na imię Śmierć. Tuż za nim podążał grób. Dano im władzę nad jedną czwartą ziemi, żeby zabijali, głodem, śmiertelną zarazą i.."
Zatrudnijcie ...
10 miesięcy temu
Jestem zmęczona nierzetelnością piszących do serwisu - wiem że wam mało płacą, ale chociaż udawajcie, że się staracie. Aung San Suu Kyi po tym co zrobiła za swoich rządow (palenie żywcem dzieci bo to chyba do redaktora najbardziej niestety trafi) - nie może być dłużej nazywana Laureatka Nagrody Nobla. Na litość- no chociażby już Wikipedii doczytać proszę przed publikacja ido weryfikacji - już nie proponuję oglądać reportaży... MINIMUM ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA TEKST!!!!! Z Wikipedii - chyba że redaktor chce link do reportaży i sprawozdań ONZ "Birma została w roku 2017 oskarżona przez społeczność międzynarodową o zbrodnie przeciw ludzkości, a Aung San Suu Kyi o to, że im nie zapobiegła. W 2018 roku parlamentarzyści kanadyjscy odebrali jej nadane w 2007 honorowe obywatelstwo tego kraju[53]. W listopadzie 2018 Amnesty International odebrała Aung San Suu Kyi przyznaną jej w 2009 r. nagrodę Ambasadora Sumienia „wobec dokonanej przez przywódczynię Mjanmy haniebnej zdrady wartości, które kiedyś reprezentowała”[54].
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić