Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Poruszający list otwarty polskich marynarzy. "Nasze życie jest zagrożone"

536
Podziel się:

Członkowie załogi okrętu podwodnego Marynarki Wojennej ORP Orzeł wystosowali dramatyczny list otwarty do kilku redakcji. W piśmie marynarze opisują swoją fatalną sytuację na pokładzie niesprawnej jednostki. "Narażamy swoje życie w bezsensownej kampanii marketingowej polskiego rządu" - zwracają się do narodu.

Poruszający list otwarty polskich marynarzy. "Nasze życie jest zagrożone"
Członkowie załogi okrętu podwodnego Marynarki Wojennej ORP Orzeł wystosowali dramatyczny list otwarty (wojsko-polskie)

"My, marynarze i zarazem załoga ostatniego polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł, zwracamy się do Państwa z prośbą o opublikowanie tego apelu” – tymi słowami rozpoczyna się poruszający list, opublikowany na łamach trójmiejskiej "Gazety Wyborczej".

List otwarty załogi ORP Orzeł. Proszą o pomoc

Marynarze zaznaczają, ze list wysłali bez wiedzy swoich zwierzchników, gdyż, jak twierdzą, "to ich działania połączone z absolutną nieudolnością obecnej ekipy rządzącej doprowadziły do sytuacji, w której nasze życie jest zagrożone"

Z pisma dowiadujemy się, że okręt podwodny ORP Orzeł jest w bardzo złym stanie technicznym. Zaniepokojeni warunkami pracy marynarze piszą, że praktycznie każdy jego rejs grozi zatonięciem, a w następstwie tego – śmiercią załogi.

Jak się okazuje, podczas ostatnich manewrów w maju jednostka miała kłopoty z wynurzeniem z powodu problemów ze zbiornikami balastowymi. Na szczęście wówczas nikt nie ucierpiał. "Następnym razem możemy już nie mieć tyle szczęścia" – piszą marynarze.

Problemy występują z zespołem napędowym, z sonarem, z zespołem nawigacyjnym. Nie udało się doprowadzić do pełnej sprawności systemów uzbrojenia. Nie działają poprawnie systemu komunikacyjne. To, że ORP Orzeł w ogóle jeszcze pływa, możemy nazwać cudem – czytamy w liście.

Zdaniem marynarzy jednostka powinna zostać wycofana z użytku już przed 5-6 laty. Wówczas po długotrwałym remoncie okręt miał nie zostać przywrócony do należytej sprawności. Mimo sprzeciwów załogi, niesprawna jednostka została dopuszczona do służby.

Nie chcemy podzielić losu marynarzy z okrętów podwodnych Kursk, ARA San Juan czy KRI Nanggala-402. Owszem, w naszą służbę jest wpisane to, że gdy przyjdzie taka konieczność, to jesteśmy w stanie oddać nasze życia za Polskę. Niech to jednak ma miejsce w czasie działań wojennych, a nie będzie wynikiem nieudolności i kaprysów naszych zwierzchników - dodają marynarze.

"Obwiniamy Pana Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka"

O zaistniałą sytuację szczególnie obwiniamy Pana Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka. Obaj Panowie nie mają najmniejszego pojęcia, jakie są potrzeby Marynarki Wojennej i zamiast pomagać w jej modernizacji, to jeszcze bardziej ją utrudniają.

Jako przykład "nieudolnych działań" rządu marynarze podają m.in. przesunięcie w czasie realizacji programu "Orka" czy nieprawidłowości programu niszczycieli min typu "Kormoran II". "Za tę nieudolność płacimy my – służący w Marynarce Wojennej, i nasz Kraj, którego wody terytorialne są niedostatecznie chronione" – piszą.

Załoga okrętu podwodnego wyraża także żal wobec dowódcy 3. Flotylli Okrętów, kontradmirała Mirosława Jurkowlańca. Jurkowlaniec miał podobno ignorować uwagi marynarzy dotyczące złego stanu jednostki. "Pan Kontradmirał udaje, że nie widzi poważnego problemu w podległej Panu Kontradmirałowi jednostce" – żali się załoga.

Chcemy służyć naszej Ojczyźnie, ale bez bezsensownego narażania naszego życia. Do tego potrzebne są nam nowe okręty podwodne, które zapewnią bezpieczeństwo Polsce i załogom.

Marynarze apelują do narodu polskiego o wsparcie i solidarność w ich trudnej sytuacji. "To już jest naprawdę ostatni dzwonek, by uratować przed zatonięciem nie tylko okręt ORP Orzeł, ale i całą Marynarkę Wojenną" – tymi słowami kończy się dramatyczny list.

Zobacz także: Katastrofa to kwestia czasu. Niebezpieczne wraki na dnie Morza Bałtyckiego
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(536)
MON
rok temu
Stan Sił Zbrojnych RP, 7 lat po wybuchu wojny na Ukrainie, jest katastrofalnie zły. Modernizacja polskiego wojska jest fasadowa. Średnia wieku sprzętu jest praktycznie taka sama jak 20 lat temu. W ten sposób szykujemy się na to, aby podczas kolejnego konfliktu znów "polec z honorem", a nie sprawić, żeby to wróg ginął za swoją ojczyznę - piszą Witold Jurasz i Maciej Kucharczyk w opracowaniu dla Ośrodka Analiz Strategicznych.
dfdfff
rok temu
Wydatki w PKB są mniej więcej te same procentowo. KWOTOWO TO OZNACZA WZROST. Nie zauważyliście, że coraz mniej tych wydatków przekłada się na efekty ? WIĘKSZOŚĆ KASY NA OBRONNOŚĆ, SŁUŻBĘ ZDROWIA ITD ZNIKA POD STOŁEM
dfdfff
rok temu
Od jakiegoś czasów mówię że POLTANIC tonie .... w istocie. "Zatonie i to nieuchronnie". Ale na mapie zostanie zapewne wydmuszka zwana "Polska" albo ew. "Kraj Warty" czy nowocześniej "Stan Warszawski"
Co to się Pan...
rok temu
Na wszelki wypadek w rejs należy zabierać większą ilość czerpaków ręcznych i świec -gdyby zawiodła elektryka. No i nie zapomnieć o kapelanie na pokładzie.
fffff
rok temu
każdy może odejść z wojska, do prasy nie chodzą, wojsko ma określone procedury,kolejny artykuł z bzdetami
Lech
rok temu
Przecież odrazu widać że ten tekst to ściema. Marynarze z pominięciem drogi służbowej oskarżają swoich dowódców , oraz głównodowodzącego? No tak, od lat nie ma poboru do wojska , więc chłopcy w rurkach uwierzą w takie bzdety
asd
rok temu
moze niech znajda uczciwa prace otworzaa firme czy cos
endek
rok temu
Zolnierze, Marynarze, Policjanci Pisze w imieniu prawych ludzi Przepraszam Was, ze w Polsce decyduja za Was ludzie ktorzy nigdy nie powinni miec praw wyborczych Wybaczcie Ten kraj jest skazany na nihilacje, cyganctwo, bezpanstwowosc Wyborcy w Polsce sa oblednie nieswiadomi co sie dzieje dookola nich i ich zycia To sa ludzie zyjacy konsupcja
pl.
rok temu
gdyby były przestrzegane procedury to nie byłoby katastrofy Smoleńskiej, Jeśli marynarzom coś się stanie, to rządzący będą świętować kolejną rocznicę nowej katastrofy, a jakiś biskup powie że to była ich droga do nieba.
Lucek32
rok temu
No i stało się. Armia domawia wykonywania rozkazów.Tego chyba jeszcze nigdy nie było w tym kraju (nie licząc Piłsudskiego i jego zamachu Majowego).Ale ja tych ludzi rozumiem. Oni się bardziej boją śmierci na dnie morza niż tego, że teraz wylecą ze służby, pewnie z obniżonymi emeryturami albo dyscyplinarnie -to jest dopiero odwaga !!! Brawa.
pol
rok temu
Kto pisze te bzdury, Ludzie ogarnijcie się i zacznijcie myśleć. Kolejne bzdety, które mają na celu wywołać zamęt i niepokoje społeczne, zweryfikował ktoś te rewelacje. Styl tego tekstu wskazuje, że napisał go tępy politruk nieznający kompletnie tematu, a nie marynarz
Szwej
rok temu
Dziwne że marynarze liczyli na rząd w Polsce wszystkie nierządy po kolei likwidowały nie tylko polską gospodarkę, szkolnictwo zawodowe banki ale i prawie całkowicie wojsko polskie. FAJNIE NO NIE
BOSMAN
rok temu
Odmówić pływania na tym wraku. Jak nikt nie będzie na nim pływał to go skasują.
bosman
rok temu
To pływajcie z wynurzeniem i nie utoniecie !
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić