aktualizacja 

Znalazł to w ogrodzie. Naukowcy ogłosili wielkie odkrycie

36

Paleontolodzy ogłosili znalezienie skamieniałego szkieletu dinozaura o długości 82 stóp, czyli około 25 metrów. Jak podaje "Daily Mail", fragmenty kości zostały pierwotnie odkryte przez Portugalczyka w swoim ogrodzie. Może to być największy zauropod, jakiego kiedykolwiek znaleziono w Europie. Wiek wyjątkowego wykopaliska eksperci szacują nawet na 160 milionów lat.

Znalazł to w ogrodzie. Naukowcy ogłosili wielkie odkrycie
Znaleziony szkielet dinozaura (Faculty of Science - University of Lisbon)

Zauropody były czworonożnymi roślinożercami z dużymi szyjami i ogonami. Ich kości wciąż zdarza się znaleźć na Starym Kontynencie. Najlepszym tego przykładem jest ostatni przypadek z Portugalii, opisany przez "Daily Mail". Podczas prac w ogrodzie pewien mężczyzna znalazł "ogromny zestaw skamieniałych kości dinozaura".

Po zbadaniu okazało się, że szkielet należał do około 25-metrowego brachiozaura, który mógł żyć 100 do 160 milionów lat temu. Niewykluczone, że to największy zauropod, jakiego kiedykolwiek znaleziono w Europie.

Nieczęsto zdarza się znaleźć wszystkie żebra takiego zwierzęcia, nie mówiąc już o takiej pozycji. Zachował bowiem swoją pierwotną anatomiczną pozycję - powiedziała Elisabete Malafaia, badaczka z Uniwersytetu w Lizbonie. - Ten sposób ułożenia jest stosunkowo rzadki w zapisie kopalnym dinozaurów, w szczególności zauropodów - dodała.

Znalazca z małej miejscowości w centralnej Portugalii, gdy zorientował się, jaki skarb ma w ogrodzie, skontaktował się z zespołem badawczym, który w tym roku przeprowadził wykopaliska na terenie stanowiska Monte Agudo.

Dopiero na początku tego miesiąca portugalscy i hiszpańscy paleontolodzy ogłosili, co znaleźli. Do tej pory odkopano elementy szkieletu osiowego, w tym kręgi i żebra. Zbadane kości wskazują, że był to brachiozaur.

Zobacz także: Putin już nie ufa swojemu wywiadowi? "Może to jest tylko przykrywka"
Autor: PTA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić