Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
DSM
|

Pozdrowienia z Marsa! Polacy dotarli do opuszczonej bazy na Antarktydzie

13
Podziel się

Grupa czterech naukowców dotarła w sobotę do opuszczonej polskiej bazy w Oazie Bungera na Antarktydzie. Pozostaną w niej przez sześć tygodni. Polska Stacja Antarktyczna im. A. B. Dobrowolskiego stała opuszczona przez ponad 40 lat.

Pozdrowienia z Marsa! Polacy dotarli do opuszczonej bazy na Antarktydzie
Pozdrowienia z Marsa! Polacy dotarli do opuszczonej bazy na Antarktydzie (Facebook)
bFdUocSZ

W sobotę uczestnicy IV Wyprawy Geofizycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. A.B. Dobrowolskiego dotarli na miejsce. - Witaj z Marsa!! Jesteśmy w Oazie Bungera! Pozdrowienia dla wszystkich!! - napisała prof. Monika Kusiak do Krzysztofa Otto, dyrektora ds. technicznych w Instytucie Geofizyki PAN za pośrednictwem komunikatora satelitarnego

Ekspedycja trwała 59 dni, zaczęła się 10 listopada w niemieckim porcie Bremerhaven. Na początku grudnia grupa trafiła do RPA, skąd wyruszyła na pokładzie rosyjskiego lodołamacza na Antarktydę. Z rosyjskiej stacji antarktycznej Mirnyj lodołamacz zabrał Polaków w okolice lodowca szelfowego Shackletona. Tam z pokładu statku zabrał ich rosyjski śmigłowiec, który wylądował w Oazie Bungera, gdzie znajduje się polska baza.

bFdUocTb

Pozdrowienia z Marsa! Polacy dotarli do opuszczonej bazy na Antarktydzie

Grupa naukowców w składzie: prof. Monika A. Kusiak, prof. Marek Lewandowski, prof. Wojciech Miloch i dr Adam Nawrot będzie prowadziła na miejscu badania geologiczne. Oaza Bungera to wyjątkowo niegościnne, lecz jednocześnie fascynujące miejsce. Panują tam specyficzne pod względem klimatycznym, geomorfologicznym i geologicznym warunki, przez co Oaza jest często traktowana jako odpowiednik powierzchni Marsa.

Pierwszym zadaniem naukowców będzie inwentaryzacja nieużywanej od ponad 40 lat bazy. Potem chcą ustawić urządzenia służące do badania głębokich struktur Ziemi oraz procesu generacji ziemskiego pola magnetycznego.

bFdUocTh
Planujemy także ustawienie anteny do badań jonosfery, której stan, podobnie jak obraz magnetosfery, pozwoli na lepsze prognozowanie pogody kosmicznej, niepozostającej, jak się wydaje, bez wpływu na zmiany klimatyczne - powiedział przed startem ekspedycji prof. Marek Lewandowski, inicjator oraz kierownik projektu rewitalizacji Stacji Dobrowolskiego, a także kierownik IV Wyprawy Geofizycznej, cytowany przez Polsat News.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdUocTC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
wsad
6 dni temu
Ci to się umieją bawić - i po co to? naukowiec, coś wymyśli, a potem dba, aby całe życie to udowadniać - żenua
Sprawiedliwy
7 dni temu
Ma to pozytywne aspekty żaden policjant nie wystawi mandatu nowy ład tam nie dotrze nawet ulubieniec sportów zimowych z obawy ze mu długopis zamarznie no po włączeniu radia nie usłyszą ulubionej stacji rządzących radia maryja
AntyPOPiS
1 tyg. temu
Niech zbudują tam bazę w której umieszczą Jarka i Donka razem z ich świtami i niech ich tam trzymają tak długo jak się da. Tylko niech pilnują żeby nie sprzedali całego lodu i śniegu z Antarktydy i nie opodatkowali pingwinów od ciepłego upierzenia.
bFdUocTD
Sceptyk
1 tyg. temu
Nadprezes wysłał naukowców ,żeby znależli "COSIA",który zeżarłby mu wszystkich przeciwników politycznych w tym Donka na deser.
RONIN
1 tyg. temu
Z Rosjanami da się i trzeba współpracować,a nie ciągle się gniewać!
The Thing
1 tyg. temu
Oby nie znaleźli tam kosmity potrafiącego infekować i replikować każdy organizm. Albo w sumie...
Djddh
1 tyg. temu
Tytuł godny przedszkolaka
Jak nie
1 tyg. temu
ma prezesa i cara, to możemy płynąć i lecieć razem z Rosjanami, niesamowite !!!
Prostota
1 tyg. temu
Ja się szczepie i won z mojego otoczenia nieszczepieni. Czy uszanujecie mój wybór. Wy chcecie mieć wybór ale ja też. Więc won.
Twój nick
1 tyg. temu
Małe sprostowanie. Baza nie była opuszczona tylko zakonserwowana i odwiedzana sporadycznie przez naukowców z pobliskich baz
Twój nick
1 tyg. temu
Uciekają gdzie się tylko da w najodleglejsze, najbardziej niedostępne miejsca.Nie, nie przed koronawirusem lecz tymi, którzy chcą zaszczepić wśród ludzi nienawiść,poróżnić ich , posegregować.Pandemia rozprzestrzeniającego się ZŁA jest znacznie groźniejsza od tej oficjalnej. Naukowcy mają za zadanie między innymi sprawdzić czy na Antarktydzie da się zamieszkać w razie jakby coś.
gosc
1 tyg. temu
Czy naprawdę są nam potrzebne (potężne pieniądze) badania kału pingwina?
PePe
1 tyg. temu
Kolejna ekspedycja majaca udowodnic ze czlowiek zmienil klimat i ze trzeba placic klimatyczny haracz oraz przenosic produkcje do Azji.
bFdUocTv
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić