Premier Irlandii stanie do walki z koronawirusem. Odnowił uprawnienia medyczne

4

Premier Irlandii Leo Varadkar aktywnie włączy się w pomoc służbom medycznym. Kilka lat temu porzucił medycynę dla polityki. Teraz postanowił odciążyć lekarzy i przyłączyć się do zespołu. Ma odbywać dyżury raz w tygodniu.

Premier Irlandii czynnie zaangażuje się w walkę z koronawirusem.
Premier Irlandii czynnie zaangażuje się w walkę z koronawirusem. (Getty Images, David Fitzgerald)

Premier Leo Varadkar odszedł z zawodu lekarza w 2013 roku. Wybór kariery politycznej spowodował odejście od medycyny i utratę uprawnień. Ciężka sytuacja w kraju spowodowana rozwojem epidemii koronawirusa skłoniła go do ponownego zaoferowania swoich usługi w służbie zdrowia.

W wielu państwach służba zdrowia zmaga się obecnie z poważnymi brakami kadrowymi. Irlandzki minister zdrowia Simon Harris zaapelował do byłych pracowników o powrót do zawodu w czasie walki z pandemią. Kampania nosi nazwę "Twój kraj cię potrzebuje". Także premier postanowił zaangażować się czynnie. W tym celu ponownie zarejestrował się jako lekarz.

Zobacz także: Świat zmieni się przez koronawirusa. Zakupy w maseczkach i rękawiczkach jednorazowych

Leo Varadkar będzie odbywał dyżury raz w tygodniu. Ma zamiar pomóc w wyjątkowo trudnej sytuacji, w jakiej służba medyczna znalazła się z powodu pandemii. Według irlandzkiej telewizji publicznej RTE, Varadkar będzie przeprowadzał konsultacje telefoniczne z pacjentami, aby umożliwić personelowi pracę w pierwszej linii.

Wśród rodziny i przyjaciół premiera wiele osób pracuje w służbie zdrowia. Jak donosi "The Guardian" ojciec premiera, indyjski imigrant, był lekarzem rodzinnym, jego matka Miriam pielęgniarką, zaś partner Varadkara Matthew Barrett jest kardiologiem.

Jak Irlandia radzi sobie z koronawirusem?

Irlandia ma dotychczas stosunkowo mało zachorowań na COVID-19. Wcześnie wprowadzono restrykcje odnośnie przemieszczania się i zamknięto granice. Obywatele mogą opuszczać domy jedynie z koniecznych, uzasadnionych powodów. Osoby powyżej 70. roku życia oraz cierpiący na choroby przewlekłe mają obowiązek przebywania w domach przez 24 godziny na dobę.

Do tej pory odnotowano w Irlandii niemal 5 tys. przypadków. To jednak znacznie mniej niż w Wielkiej Brytanii, gdzie liczba ta przekroczyła już 48 tys. W tym tygodniu zapowiadany jest znaczny przyrost liczby zakażonych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić