Natalia Bogucka| 

Przeżyła kilka zamachów. 27-letnia burmistrz: "Czekam, aż przyjdą"

605

Zafira Ghafari jest najmłodszym burmistrzem w Afganistanie i pierwszą kobietą burmistrzem w prowincji Wardak. 27-latka przeżyła już zamachy na swoje życie. Teraz obawia się, że talibowie "przyjdą po ludzi takich jak ona i ją zabiją".

Przeżyła kilka zamachów. 27-letnia burmistrz: "Czekam, aż przyjdą"
Burmistrz z Afganistanu boi się, że talibowie ją zabiją (Twitter)

27-letnia Zarifa Ghafari od 2018 r. jest burmistrzem miasta Majdanszahr. Jest najmłodszym burmistrzem w Afganistanie i pierwszą kobietą pełniącą tę funkcję w prowincji Wardak.

Ghafari od lat walczy o prawa kobiet w Afganistanie. Prowadzi własną audycję radiową i założyła organizację pozarządową skupiającą się na ekonomicznym wzmacnianiu pozycji kobiet.

Burmistrz z Afganistanu boi się, że zostanie zamordowana

Burmistrz obawia się, że talibowie ją zabiją. Ugrupowanie, które przejęło Afganistan, zagraża kobietom, zwłaszcza aktywistkom, dziennikarkom i polityczkom.

Siedzę tutaj, czekając, aż przyjdą. Nie ma nikogo, kto by pomógł mi ani mojej rodzinie. Po prostu siedzę z nimi i moim mężem. A oni przyjdą po ludzi takich jak ja i mnie zabiją. Nie mogę zostawić mojej rodziny. A poza tym gdzie bym poszła? - powiedziała Zafira Ghafari w rozmowie z iNews.

27-latka już wcześniej napotkała opór wobec swojego przywództwa w stosunkowo konserwatywnej prowincji. Otrzymywała liczne groźby śmierci i przeżyła wiele zamachów na swoje życie.

W listopadzie 2020 r. w Kabulu zamordowano jej ojca, Abdula Wasi Ghafari, pułkownika armii afgańskiej. Przypuszcza się, że za atak odpowiedzialni są talibowie.

Nie chcą mnie w Majdanszahr. Dlatego zabili mojego tatę. Jestem załamana. Nie wiem, na kim mogę polegać. Ale teraz nie przestanę, nawet jeśli znowu mnie zaatakują. Nie boję się już umrzeć - mówiła po śmierci ojca Zarifa.

Zobacz także: Polka relacjonuje tragiczną sytuację kobiet w Afganistanie. "Są przerażone"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić