Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Przeżyła kilka zamachów. 27-letnia burmistrz: "Czekam, aż przyjdą"

269
Podziel się:

Zafira Ghafari jest najmłodszym burmistrzem w Afganistanie i pierwszą kobietą burmistrzem w prowincji Wardak. 27-latka przeżyła już zamachy na swoje życie. Teraz obawia się, że talibowie "przyjdą po ludzi takich jak ona i ją zabiją".

Przeżyła kilka zamachów. 27-letnia burmistrz: "Czekam, aż przyjdą"
Burmistrz z Afganistanu boi się, że talibowie ją zabiją (Twitter)

27-letnia Zarifa Ghafari od 2018 r. jest burmistrzem miasta Majdanszahr. Jest najmłodszym burmistrzem w Afganistanie i pierwszą kobietą pełniącą tę funkcję w prowincji Wardak.

Ghafari od lat walczy o prawa kobiet w Afganistanie. Prowadzi własną audycję radiową i założyła organizację pozarządową skupiającą się na ekonomicznym wzmacnianiu pozycji kobiet.

Burmistrz z Afganistanu boi się, że zostanie zamordowana

Burmistrz obawia się, że talibowie ją zabiją. Ugrupowanie, które przejęło Afganistan, zagraża kobietom, zwłaszcza aktywistkom, dziennikarkom i polityczkom.

Siedzę tutaj, czekając, aż przyjdą. Nie ma nikogo, kto by pomógł mi ani mojej rodzinie. Po prostu siedzę z nimi i moim mężem. A oni przyjdą po ludzi takich jak ja i mnie zabiją. Nie mogę zostawić mojej rodziny. A poza tym gdzie bym poszła? - powiedziała Zafira Ghafari w rozmowie z iNews.

27-latka już wcześniej napotkała opór wobec swojego przywództwa w stosunkowo konserwatywnej prowincji. Otrzymywała liczne groźby śmierci i przeżyła wiele zamachów na swoje życie.

W listopadzie 2020 r. w Kabulu zamordowano jej ojca, Abdula Wasi Ghafari, pułkownika armii afgańskiej. Przypuszcza się, że za atak odpowiedzialni są talibowie.

Nie chcą mnie w Majdanszahr. Dlatego zabili mojego tatę. Jestem załamana. Nie wiem, na kim mogę polegać. Ale teraz nie przestanę, nawet jeśli znowu mnie zaatakują. Nie boję się już umrzeć - mówiła po śmierci ojca Zarifa.

Zobacz także: Polka relacjonuje tragiczną sytuację kobiet w Afganistanie. "Są przerażone"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(269)
toro
rok temu
"Nie ma nikogo, kto mógłby pomóc mi ani mojej rodzinie"... Po angielsku jest "me", ale po polsku powinno być "mnie", nie "mi", bo pada tu akcent. O tym, że zamiast "ani" powinno być "i", albo "czy" już nie wspomnę. Gramatyka na poziomie szkoły podstawowej. Czy nawet tłumacze są dziś analfabetami funkcjonalnymi?
Lord Lindon C...
rok temu
Arabowie byli spoko pod kolonialnym butem. Po co to zmieniać ?
Lord Lindon C...
rok temu
Arabowie byli spoko pod kolonialnym butem. Po co to zmieniać ?
Lord Lindon C...
rok temu
Arabowie byli spoko pod kolonialnym butem. Po co to zmieniać ?
Ryj f8mftfd
rok temu
5 zamachów na na nią i jeden śmiertelny na ojca. Jeszcze to jej nie dało do myślenia?
tak
rok temu
29-latka nie 27
marek
rok temu
Czyli trudna do zabicia.
W Krzyżu zwyc...
rok temu
W Armii USA i ich sojuszników jest wielu chrześcijan. Ale o kierunkach polityki decyduje prezydent. I to decydenci decydują, że na sztandarach Armie USA i ich sojusznicy niosą teraz wolność dla LGBT i prawo mordowania nienarodzonych dzieci. Sytuacja jest podobna do tej z czasów Cesarstwa Rzymskiego sprzed Konstantyna. W Legionach Rzymskich służyło wielu chrześcijan, ale o kierunkach polityki (w tym o prześladowaniu chrześcijan) decydował bałwochwalczy cesarz. Za wiarę w Jezusa Chrystusa skazywano na śmierć całe oddziały. Dlatego to niech wyznawcy LGBT tam teraz jadą walczyć o swoje.
@@@
rok temu
Dano im nadzieję, po czym zostawiono...
@@@
rok temu
Dano im nadzieję, po czym zostawiono...
Warvagina
rok temu
Polki solidarne z Afgankami !!! Wojujący islam i katonacjonalizm to jedno i to samo !!!
Chart Afgan
rok temu
Maja Ostaszewska ją uratuje!
??????
rok temu
Zagraża POLITYCZKOM ? najwięcej polityczkow w opozycji przecież ...
ffhh
rok temu
ciekawe czy bierze w rzopu
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić