Rekordowa zima. Takich temperatur jeszcze nie było!

20

-61 stopni Celsjusza - tyle wyniosła średnia temperatura w okresie między kwietniem i wrześniem na wysokim płaskowyżu Antarktydy. To rekord zimna w historii pomiarów w tym przedziale czasowym.

Rekordowa zima. Takich temperatur jeszcze nie było!
Antarktyda (Pixabay)

Polsat News donosi, że są to najniższe odczyty od początku prowadzenia ewidencji, tj. od 1957 roku. Informacja została potwierdzona przez Richarda Cullathera, naukowca z Globalnego Biura Modelowania i Asymilacji NASA.

Dziennikarz Stefano Di Battista przypomniał na Twitterze, że poprzedni rekord padł w 1976 roku. Było to -60,6 stopni Celsjusza.

Mroźna zima. Media piszą o przyczynach

O szalenie niskich temperaturach rozpisują się m.in. dziennikarze "The Washington Post". Zaznaczają, że mroźna zima jest prawdopodobnie spowodowana silnym wirem polarnym w stratosferze.

Zasadniczo wiatry w stratosferze polarnej były silniejsze niż normalnie, co jest związane z przesunięciem strumienia w kierunku bieguna – powiedziała Amy Butler, badaczka atmosfery z amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA), cytowana przez polsatnews.pl.

Dodajmy, że wir polarny to zjawisko sezonowe o charakterze cyklonu. Powstaje jesienią na biegunach i słabnie na wiosnę.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić