Reporterka już tak nie wygląda. Pierwszy efekt rządów talibów

151

Władzę w Afganistanie przejęli talibowie, którzy w niedzielę weszli do stolicy kraju, Kabulu. Pierwsze skutki nowych rządów można zaobserwować w afgańskiej telewizji. W poniedziałek media społecznościowe obiegło zestawienie dwóch kadrów, dobitnie pokazujących przemianę, jaka dokonała się w kraju.

Reporterka już tak nie wygląda. Pierwszy efekt rządów talibów
Dziennikarka CNN Clarissa Ward zmuszona była dostosować się do nowych warunków panujących w Afganistanie (Getty Images, Getty Images)

Clarissa Ward jest korespondentką amerykańskiej stacji CNN w Kabulu. W poniedziałek reporterka jak zwykle wystąpiła przed kamerą, relacjonując napiętą sytuację w Afganistanie. Uwagę internautów przykuł jednak strój kobiety.

Kabul. Dwie relacje dziennikarki CNN. Znacząca zmiana

Przed zajęciem Kabulu przez talibów Clarissa Ward chętnie występowała w telewizji bez nakrycia głowy. Po dojściu do władzy islamskich ekstremistów, z uwagi na swoje bezpieczeństwo, zmuszona była założyć czarny hidżab.

Dwie relacje z Kabulu, zaledwie dzień różnicy. Na pierwszej korespondentka CNN ma na sobie białą koszulę, czerwony szal i drobne kolczyki. Na drugiej zakrywa swoje ciało czarną tkaniną o gęstym ściegu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Internauci zawyrokowali, że porównanie dwóch ujęć z CNN obrazuje, jak w ciągu kilkunastu godzin zmieniło się życie kobiet w Kabulu. Do sprawy odniosła się jednak sama zainteresowana. Napisała, że nie zestawienie nie jest zbyt szczęśliwe.

Pierwszy kadr pochodzi z relacji z prywatnego budynku. Drugi z ulic Kabulu, zajętego przez talibów. Zawsze nosiłam na ulicy chustę na głowie. To prawda, że nie zakrywałam wcześniej całkiem włosów i nie chodziłam w abaji (wierzchnie okrycie noszone w krajach muzułmańskich – red.). Jest różnica, ale nie tak ogromna – napisała Clarissa Ward.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Kobiety w Kabulu obawiają się represji. Parlamentarzystka zmienia zdjęcie profilowe

Okazuje się, że to nie jedyny efekt rządów talibów. Wiele afgańskich kobiet poważnie obawia się o swoje bezpieczeństwo. Dowód na to można znaleźć na koncie w mediach społecznościowych jednej z lokalnych parlamentarzystek.

Poseł afgańskiego parlamentu Mariam Solaimankhil do niedawna występowała na Twitterze, pokazując na zdjęciu profilowym swoją twarz. Po przejęciu władzy przez talibów kobieta zmieniła fotografię na flagę Afganistanu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić