Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
|

Oblężenie Kabulu. Dramatyczna relacja Polki z Afganistanu

260
Podziel się:

Wstrząsającą relacją podzieliła się ze światem mieszkająca w Kabulu korespondentka Krytyki Politycznej Jagoda Grondecka. Polka podkreśla, że sytuacja w Afganistanie jest bardzo napięta, a na ewakuację stać tylko najbogatszych. – Bojownicy ogłosili, że chcą "zaprowadzić w kraju porządek" – podkreśla.

Oblężenie Kabulu. Dramatyczna relacja Polki z Afganistanu
Jagoda Grondecka oceniła, że sytuacja w Kabulu jest tragiczna (Instagram)

Trwa ofensywa talibów w Afganistanie. Islamscy bojownicy dotarli w niedzielę do stolicy kraju, Kabulu. W mieście nie ma prądu, trwa pospieszne wywożenie pracowników zachodnich ambasad.

Stolica została całkowicie odcięta od reszty kraju. Amerykanie ewakuują personel dyplomatyczny śmigłowcami transportowymi Chinook, które zawisają bezpośrednio nad konkretnym budynkiem.

Na ulicach Kabulu zapanował chaos. Dochodzi do plądrowania sklepów – napisała w mediach społecznościowych Jagoda Grondecka, Polka mieszkająca w Kabulu.

Afganistan opuścił także prezydent Aszraf Ghani. Po południu do miasta wkroczyli bojownicy, którzy zapowiedzieli "utrzymanie porządku".

Bojownicy powiedzieli mieszkańcom, że nie mają się czego bać – dodaje Grondecka.

Około godz. 17 czasu polskiego pojawiły się informacje o zajęciu stolicy przez islamskich bojowników. W mieście słychać było syreny i salwy strzałów.

Wydaje się, że talibowie strzelają w powietrze, celebrując zwycięstwo – donosi na Twitterze Polka.

Afganistan. Masowe dezercje w armii. "Starcia mogą skończyć się katastrofą humanitarną"

Jagoda Grondecka jest iranistką, absolwentką Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Doświadczenie zdobywała m.in. w ambasadach RP w Teheranie i Islamabadzie. Pracuje jako publicystka i korespondentka Krytyki Politycznej w Afganistanie.

Zdaniem Grondeckiej, doszło do masowych dezercji w afgańskiej armii. Wielu lokalnych polityków, gubernatorów i urzędników dogadało się w różnych formach z talibami, także w zamian za amnestię.

Kabulczycy czekają na to, co stanie się z miastem. Wielu z nich apeluje do władz o przekazanie miasta w ręce jakiegokolwiek rządu tymczasowego bez walki, bezkrwawo. To jest bardzo gęsto zaludnione miasto, mieszka w nim od pięciu do siedmiu milionów ludzi. Jakiekolwiek walki prowadzone tutaj skończyłyby się katastrofa humanitarną – podkreśliła Polka w rozmowie z Polsat News.

Panika w Kabulu. Dramatyczna relacja Polki

Jagoda Grondecka podkreśliła, że sytuacja w mieście jest tragiczna. Talibowie bowiem przez długi czas atakowali wyłącznie wsie. Mieszkańcy mogli schronić się w większych miastach.

Teraz talibowie w ciągu ośmiu dni, w błyskawicznym tempie zaczęli przejmować te miasta i zajęli w praktyce cały kraj. Ci mieszkańcy, którzy mieli taką możliwość, zaczęli uciekać do Kabulu. W stolicy jest teraz około 17 tys. osób, które uciekły z północnych prowincji – stwierdziła Polka.

Ucieczka z miasta ma być mocno utrudniona. Drogi są bowiem kontrolowane przez talibów. Z Kabulu nie ma żadnych komercyjnych lotów.

Afgańczycy z Kabulu nie mają już dokąd uciec. Ludzie desperacko starają się zdobyć wizy do jakiegokolwiek kraju, co stało się praktycznie niemożliwe. Jeśli ma się pieniądze, można próbować kupić na przykład turecką wizę za około 7 tys. dolarów. Dla zdecydowanej większości jest to kwota zaporowa. Jeśli nie ma się pieniędzy, nie da się niczego zrobić – oceniła w rozmowie z Polsat News Grondecka.

Polka opisała także, że w mieście panuje nastrój paniki. W bankomatach nie ma gotówki. Pustoszeją także półki w sklepach.

Poszybował kurs lokalnej waluty afgani w stosunku do dolara amerykańskiego. (…) Ludzie wykupują zapasy mąki, ryżu, fasoli – dodała dziennikarka.

Obejrzyj także: Zagrożenie ze strony Talibów. Manewry Rosji i sojuszników przy granicy z Afganistanem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(260)
DOŚC TEGO
9 miesięcy temu
ględzenia ,straszenia .IZOLOWAĆ ich od granic . , wycieczki z Mińska .Gadanie że też byliśmy emigrantami to bzdura.Ich rację są mi nieznane , nie znam kto ,o co, od kiedy się wybija. Umieram, jak setki tysięcy chorych na raka.Powinna pani napisać jak wygląda wizyta u onkologa przetrawionego niemożnością leczenia przez ograniczenia NFZ i słuchania 30 pacjentów dziennie. Pani też tam była i tu jest zbyteczna. Ekspertka od niczego. Jedno jest pewne. Zajmijmy się sobą.Zjednoczmy się narodowo, po ludzku, politycznie bo nasze wnuki, pra-wnuki stracą sens życia. Żadne 20 000+ nie sprawi że chore psychicznie , smutne społeczeństwo będzie płodzić i dostawiać kolejne piętrowe łóżko w pokoju - w mieszkaniu rodziców lub wyrzucać dzieci po śmietnikach.
Jan
9 miesięcy temu
Tak to jest jak stary zgred Joe biden....pcha się na stołek prezydenta USA...a że starości nie wie jak się nazywa.... wszystko chrzani...w Rosji też na stanowiskach najwyższych byli dziadkowie po 80 lat i nic dobrego nie wyszło
Qwerty
9 miesięcy temu
Nikt pani nie kazał mieszkać w kraju ,który jest tykajacą bombą. Użalać się teraz? Było uciekać i wracać. Życzę powodzenia
afgan
9 miesięcy temu
Po 40-tu latach wojny, wreszcie pozbyli się okupantów. Teraz muszą nauczyć się tworzyć własne wolne państwo.
Muslim z Pols...
10 miesięcy temu
Cóż za wspaniała wiadomość.Dzięki Allahowi talibowie zajęli kraj.
. . .
10 miesięcy temu
Kogo to obchodzi kiedy w Polsce chcą zabić TVN xD
Pawlik Morozo...
10 miesięcy temu
Na który język ci tłumacze tłumaczyli polskim oficerom jeżeli tłumacze nie znali polskiego a oficerowie angielskiego ?
glif
10 miesięcy temu
Talibowie powinni zrobić tam czystki. Skoro sami afgańczycy nie potrafią obronić swojej ojczyzny przed kilkutysięczna armią fanatyków, to zasługują tylko na piach.
kkk
10 miesięcy temu
No tak złoża mineralne czekają tak samo w Polsce ,
Edek
10 miesięcy temu
USA zupełnie sie skompromitowałi jak w Wietnamie.
Buba
10 miesięcy temu
Europa będzie miała więcej uchodźców A USA cieszy się.
aaa
10 miesięcy temu
Co normalny człowiek robi w Afganistanie ?
Taka prawda
10 miesięcy temu
Was Ameryka też zostawi
wiesia
10 miesięcy temu
no i namiestnik jankesow w Kabulu porzucil swe owieczki spierniczajac za granice.Panie Blaszczak dokad spiernicza rzadzacy w RP? niezaleznie od opcji politycznych
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić