"Rosja odmawia przyjęcia zwłok". Powód? Oczywisty

Nie wszyscy Rosjanie będą mogli pochować ciała swoich krewnych, którzy polegli w wojnie w Ukrainie. Powód? Władze kraju konsekwentnie odmawiają sprowadzenia ich do ojczyzny, żeby nie wyszła na jaw klęska armii Władimira Putina.

"Rosja odmawia przyjęcia zwłok". Powód? Oczywisty
Rosyjskie czołgi (YouTube)

Jak informuje "The Telegraph", ciała wielu żołnierzy są składowane w chłodniach w wagonach kolejowych. Wołodymyr Lamzin, główny cywilno-wojskowy oficer łącznikowy Ukrainy, deklarował chęć zwrócenia agresorowi zwłok żołnierzy, jednak spotkał się z odmową ze strony samej Rosji.

Władze Rosji nie chcą sprowadzić ciał poległych żołnierzy

Na razie zwłoki rosyjskich żołnierzy – zabrane m.in. z pól bitewnych – pozostają na terenie obwodów kijowskich i czernihowskich, jednak poza samą stolicą Ukrainy. Jak relacjonował Wołodymyr Lamzin, jest ich już kilkaset, a jeśli decyzja Kremla się nie zmieni, pochowają je sami Ukraińcy.

Ten problem spadł na ukraińskie władze, ponieważ Rosja odmawia przyjęcia zwłok. Każde ciało to świadectwo zbrodni wojennych. Jeśli odmowa nie zostanie cofnięta, pochowa je Ukraina – podkreślał Wołodymyr Lamzin.
Zobacz także: Zobacz też: Specjalista komentuje mowę ciała Putina. "Na pewno nie jest zdrowy"

Załadowywaniem ciał zajmują się ukraińscy żołnierze. Ze względów bezpieczeństwa noszą kombinezony, a przez załadunkiem zwłoki są umieszczane w specjalnych białych workach. Ponieważ miejsca w wagonach jest coraz mniej, są one układane na kilku warstwach.

Według ustaleń "The Telegraph" powodem nieprzyjmowania przez Rosję ciał jest obawa, że mieszkańcy kraju dowiedzą się o skali klęsk. Od końca marca liczba zabitych w wojnie po stronie agresora nie jest aktualizowana. Z kolei z szacunków rządu Ukrainy wynika, że zginęło już 27 tys. Rosjan i ich sojuszników.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić