Jan Manicki
Jan Manicki| 

Rosjanie ostro. Chodzi o otrucie Nawalnego

26

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przedstawiło kolejne żądania w sprawie rosyjskiego opozycjonisty. Aleksiej Nawalny przebywa w berlińskiej klinice Charité, gdzie wraca do zdrowia po próbie otrucia. Rosjanie chcieliby dopuszczenia swoich śledczych do prowadzonego postępowania.

Rosjanie ostro. Chodzi o otrucie Nawalnego
Rosja chce uczestniczyć w śledztwie w sprawie otrucia Nawalnego (PAP, Sergei Fadeichev)

Rosja chce uczestniczyć w śledztwie w sprawie otrucia Nawalnego. To żądanie zostanie jednak prawdopodobnie odrzucone przez niemieckie władze. Berlin domaga się ukarania Rosji, jeśli nie wyjaśni próby morderstwa opozycjonisty.

Rosjanie chcą uczestniczyć w śledztwie w sprawie Nawalnego

Wcześniej Moskwa domagała się przedstawienia dokumentacji dotyczącej badań przeprowadzonych u Nawalnego w berlińskiej klinice. Teraz Rosjanie chcą także uczestniczyć w śledztwie w sprawie otrucia prowadzonym przez niemieckich biegłych. Rzecznik niemieckiego rządu poinformował, że oficjalna prośba w tej sprawie jeszcze nie wpłynęła.

Wniosek będzie zawierał prośbę o umożliwienie rosyjskim śledczym uczestniczenia w postępowaniu. Chcemy także wysłać swoich specjalistów – poinformowało w oświadczeniu rosyjskie MSZ.

Rosja nie wszczyna śledztwa

Rosja nie wszczęła jak dotąd własnego śledztwa w sprawie otrucia Aleksieja Nawalnego. Moskwa podkreśla, że potrzebuje twardych dowodów na to, że opozycjonista został otruty. Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w piątek, że niemieckie oskarżenia w tej sprawie wobec Rosji są „bezpodstawne”.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow podkreślił, że Rosja jest oburzona zagraniczną presją w tej sprawie wywieraną na rosyjskie władze. Dodał także, że Moskwa nie może wszcząć śledztwa na podstawie wyników niemieckiego laboratorium. Pieskow stwierdził, że nie ma takiej prawnej możliwości.

Nie podoba nam się, gdy inne kraje dyktują nam, jakie procedury prawne i na jakiej podstawie powinniśmy wszcząć – oświadczył rzecznik Kremla.

Rosyjskie MSW poinformowało, że policja ustaliła dokładny przebieg zdarzeń w dniu kiedy Nawalny zachorował. Tego dnia miał pić wino i koktajl z alkoholem. Kilka dni później rzecznika rosyjskiego opozycjonisty zaprzeczyła, że Nawalny feralnego dnia pił alkohol.

Aleksiej Nawalny otruty nowiczokiem

Aleksiej Nawalny został otruty nowiczokiem, o czym poinformowało niemieckie laboratorium wojskowe. Rosyjski opozycjonista trafił do szpitala Charité w Berlinie po tym jak na prośbę swojej żony został wypisany ze szpitala w Omsku w Rosji. Partnerka opozycjonisty chciała, żeby trafił pod opiekę zaufanych lekarzy.

Zobacz także: Aleksiej Nawalny otruty. Rywal Putina walczy o życie
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić