Rosjanin poszedł kupić bimber. DRL-owcy zamknęli go w piwnicy

Przedstawiciele tzw. Donieckiej Republiki Ludowej udawali, że rosyjscy żołnierze "są w ukraińskiej niewoli" i wymagali pieniędzy od rodzin. Jednego z żołnierzy zamknęli w piwnicy, symulując niewolę. Do zdarzenia doszło, kiedy poszedł "kupować bimber".

Rosjanin poszedł kupić bimber. DRL-owcy zamknęli go w piwnicy
Zdjęcie ilustracyjne (EPA, PAP, SERGEI ILNITSKY)

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) przechwycił rozmowę rosyjskiego żołnierza, który opowiada o przestępstwach... żołnierzy tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, którzy w teorii są sojusznikami Rosjan.

Chcieli pieniędzy za Rosjanina w niewoli

W rozmowie z matką Rosjanin wyznaje, że separatyści postanowili zarobić na przebywających na okupowanych ukraińskich terenach Rosjanach. Porwali jednego z żołnierzy, wysyłając go wcześniej "po bimber".

Kiedy wrócił "z zakupów", Rosjanina wrzucili do piwnicy i zamknęli. Po czym zadzwonili do jego żony, matki i teściowej, mówiąc, że przebywa w ukraińskiej niewoli. Dlaczego to zrobili? Liczyli na to, że bliscy zapłacą im pieniądze.

HUR udostępnił jedynie fragment rozmowy, z której nie wynika, jak dokładnie zakończyła się ta historia. Nie poinformowano, ile bliscy Rosjanina mieli zapłacić, ani czy pieniądze ostatecznie trafiły na konta separatystów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Rosjanie pytają o ukraińską niewolę

Z kolei przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow poinformował o masowych zapytaniach ze strony żołnierzy rosyjskich na temat trafienia do niewoli ukraińskiej. Pytają zarówno żołnierze będący na froncie, jak i dopiero zmobilizowani.

W ciągu kilku tygodni odnotowano ponad 2 tys. takich zgłoszeń - powiedział przedstawiciel HUR. Wyjaśnił, że chodzi o okres po udanej kontrofensywie armii ukraińskiej w obwodzie charkowskim i po ogłoszeniu w Rosji mobilizacji na wojnę z Ukrainą. Mobilizację ogłoszono w Rosji 21 września.

Infolinia, którą uruchomiły władze ukraińskie, służy do udzielania porad, jak prawidłowo skapitulować i dostać się do niewoli. Strona ukraińska zapewnia Rosjan, że jako jeńcy wojenni będą traktowani zgodnie z konwencjami genewskimi.

Zobacz także: Ciężka artyleria przy granicy. Coraz więcej Rosjan na Białorusi
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić