Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Różowa woda w rzece. Mieszkańcy Gniezna zaniepokojeni

26
Podziel się:

Mieszkańcy Gniezna (woj. wielkopolskie) są zaniepokojeni nietypowym odcieniami, które w ostatnich dniach przybiera woda w rzece w miejskim parku. Rzeka najpierw stała się intensywnie różowa, później - biała i mętna. Próbki wody zostały wysłane do badań.

Różowa woda w rzece. Mieszkańcy Gniezna zaniepokojeni
Woda przybrała nadzwyczajny kolor (Facebook, Mapy Google)

Sprawa dotyczy niewielkiej rzeki płynącej przez Park Miejski im. Władysława Andersa w Gnieźnie. Mieszkańcy miasta byli już świadkami różnych barw, które za sprawą glonów kwitnących w poszczególnych porach roku przybierała woda. Tak intensywny kolor to jednak dla nich nowość.

Gniezno. Różowa woda w rzecze

Jak donosi lokalny portal gniezno24.pl, jeszcze w piątek rzeka miała zwyczajny, naturalny odcień. To zmieniło się z dnia na dzień. W weekend woda stała się niemal jaskrawo-różowa, miejscami łososiowa. Najintensywniejszą barwę można było zauważyć przy brzegach. Zarówno mieszkańcy jak i pracownicy zieleni zgodnie stwierdzili, że czegoś takiego w Gnieźnie jeszcze nie widzieli.

O sytuacji został powiadomiony Zakładu Zieleni Miejskiej w Gnieźnie. Sprawą zajął się też Wojewódzki inspektorat Ochrony Środowiska. Według wstępnych ustaleń urzędników wynika, że zabarwienie może być równie dobrze pochodzenia naturalnego, jak i sztuczne. Rzeka jednak nie przestaje zaskakiwać. W pierwszej połowie tygodnia ponownie zmieniła barwę.

Faktycznie woda była tam różowa, ale już wczoraj po południu zmieniła barwę na białą - mętną. Też wystraszyliśmy się tym kolorem i wysłaliśmy próbki do badania do Przedsiębiorstwa Wodno-Kanalizacyjnego w Gnieźnie - przekazała Radiu Poznań kierowniczka ZZM w Gnieźnie, Małgorzata Kania.

Jak poinformowała, wstępne wyniki badań są już znane i nie wykazały one obecności żadnych substancji chemicznych. Stwierdzono natomiast skrajnie niski poziom tlenu w wodzie oraz wysoką temperaturę. Z tego też względu urzędnicy podejrzewają, że za zmienną barwę wody w rzece mogą odpowiadać sinice. Próbki będą poddawane dalszym badaniom.

Zobacz także: Zatruta Odra. Sienkiewicz: w tej sprawie zrobiono wszystko, byśmy nie mogli znaleźć początku tej katastrofy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(26)
Spokojna
3 miesiące temu
Sprawa ma drugie dno od początku sledze info i widzę niespójności w przekazach tj tylko szukanie kozła ofiarnego w Polsce
Wera
3 miesiące temu
A wójt gminy Bolesławiec nad Bobrem podał inspekcję środowiska do sądu bo nie zgadza się z tym że zanieczyszcza rzekę!
Cvd
3 miesiące temu
Ludzie opamiętajcie się z tym POPISEM bo sprawa jest naprawdę poważna.Susza w całym kraju a ścieków nie ubywa i co Tuska wina czy Kaczyńskiego ,opamiętajcie się.
Wędkarz
3 miesiące temu
Anna Moskwa minister środowiska i klimatu w takich wypadkach mówi, że to jest normalne o tej porze roku chroniąc przy okazji męża który zarządza w ministerstwie czymś takim o nazwie Wody Polskie i pilnowanie odprowadzanych ścieków do rzek zakłady jest jego obowiązkiem.
Rzeczka
3 miesiące temu
pod zamkiem KSIĄŻ w latach 70' cuchnęła gorzej niż kanały miejskie, a pasmami miała kolory tęczy, albo malarskiej palety.
Pyrak
3 miesiące temu
Poznańskie wiadomo bojówki Jaśkowiaka nie mogą już wytrzymać. I bez sygnału na własną rękę kręcą rzekome zadymy, bo na konkretnym sabotażu to oni się nie znają.
Roki
3 miesiące temu
PiS zatruł głowy ludzi a że im za dużo jadu zostało to wylewają gdzie popadnie
hainko
3 miesiące temu
jeszcze tydzień i ludzie będą zaniepokojeni, że w rzece płynie.. woda..
...
3 miesiące temu
Czy Donald Tusk już się wypowiedział?
Jacek (JC)
3 miesiące temu
No tak to normalne zanieszczyszczone wody lub środowiska i zmiany klimatyczne powodują ”porost” Sinic
Jola
3 miesiące temu
Ścieki wylewanie są bez żadnej kontroli i mamy skutki niszczenia przyrody pokolenie za dwadzieścia lat będzie miało pustynie
Doktór
3 miesiące temu
Glony. Dzisiaj czyściłem pompę basenową z filtrem. Filtr miał podobny kolor.
Wlkp.
3 miesiące temu
Ale bzdura. Przez park ani przez Gniezno nie przepływa żadna rzeka. To sztucznie wykopana fosa w celu utworzenia wysepki na parkowym stawku. To jest stojąca woda. Wstyd niby dziennikarze
Ooo
3 miesiące temu
Niech ciągnikami wjadą wody polskie vo po coś to kupili ....panie ministrze
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić