Fala wezbraniowa powstaje na Odrze. Dwa scenariusze dalszych losów rzeki

92

Katastrofa ekologiczna na Odrze wstrząsnęła Polską. Ze skażonej rzeki wyłowiono tony martwych ryb. To jednak nie koniec. Przez obfite ulewy na Odrze powstaje fala wezbraniowa. Są dwa scenariusze wpływu tego zjawiska na drugą najdłuższą rzekę w Polsce.

Fala wezbraniowa powstaje na Odrze. Dwa scenariusze dalszych losów rzeki
Fala wezbraniowa powstaje na Odrze. Dwa scenariusze dalszych losów rzeki. Na zdjęciu Odra w Kostrzynie nad Odrą (GETTY, NurPhoto)

Fala wezbraniowa powstaje na Odrze. Wszystko przez intensywne opady. Zdaniem specjalistów, może to oczyścić lub jeszcze bardziej zanieczyścić rzekę. Szczegóły silnych deszczy opisuje serwis "Twoja pogoda", który podaje, że najgorsza sytuacja jest na Śląsku.

Przykładowo w Opolu w ciągu zaledwie 72 godzin spadło ponad 200 mm deszczu, czyli 4-krotnie więcej niż powinno przez cały sierpień. To astronomiczne ilości - czytamy.

Deszcze powodują liczne powodzie, co dotyka wiele miast we wspomnianym wcześniej rejonie. Największą sumę opadów specjaliści odnotowali w dorzeczu górnej Odry. To właśnie tam formuje się fala wezbraniowa. Jest to zjawisko, które pojawia się po obfitych opadach. Przemieszcza się po rzece, powodując liczne zalania. Nazywa się ją także falą powodziową ze względu na duże zagrożenie powodziowe.

Fala wezbraniowa na Odrze w najbliższych dniach będzie kierowała się w stronę Raciborza, Opola i Wrocławia, podnosząc poziom wody w rzece nawet o 50-100 cm. Większa ilość wody może zwiększyć przepływ rzeki i rozcieńczyć sól, której nie brakuje przy niższym poziomie wody. To jeden z powodów katastrofy ekologicznej.

Drugi scecnariusz możliwy na Odrze po licznych opadach to większe zanieczyszczenie rzeki. Jak mówi dr inż. Łukasz Weber, specjalista ds. inżynierii środowiska i technologii uzdatniania wód w rozmowie z PAP, najbardziej prawdopodobną przyczyną skażenia Odry jest tzw. złota alga.

To organizm, który mógł zostać zaszczepiony w jakimś zbiorniku, w świetnych dla siebie warunkach pogodowych, przy odpowiedniej ilości pożywienia w postaci azotu czy fosforu, zaczął kwitnąć. Następnie dostał się do Odry, do słodkiej wody. Dla alg zmieniły się warunki bytowania, co spowodowało katastrofę, gdyż jednym z czynników, który powoduje, że te organizmy wydzielają toksyny, jest stres. - czytamy na "Twoja pogoda".

Rośliny te na skutek zmiany pogody znów mogą przeżyć "stres" i jeszcze bardziej zanieczyścić wodę. Powodem ma być m.in. zachmurzenie, mniejsza ekspozycja słoneczna, liczne opady. Wtedy glony nie będą rozwijały się intensywnie, słabiej zadziała proces fotosyntezy, a nadejście fali wezbraniowej doprowadzi do wyrzutu toksyn i jeszcze masywniejszego wyrzutu toksyn.

Zobacz także: Zatruta Odra. Europosłanka PiS: na szczęście mamy deszcz
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić