Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
WIP
|

Fala wezbraniowa powstaje na Odrze. Dwa scenariusze dalszych losów rzeki

39
Podziel się:

Katastrofa ekologiczna na Odrze wstrząsnęła Polską. Ze skażonej rzeki wyłowiono tony martwych ryb. To jednak nie koniec. Przez obfite ulewy na Odrze powstaje fala wezbraniowa. Są dwa scenariusze wpływu tego zjawiska na drugą najdłuższą rzekę w Polsce.

Fala wezbraniowa powstaje na Odrze. Dwa scenariusze dalszych losów rzeki
Fala wezbraniowa powstaje na Odrze. Dwa scenariusze dalszych losów rzeki. Na zdjęciu Odra w Kostrzynie nad Odrą (GETTY, NurPhoto)

Fala wezbraniowa powstaje na Odrze. Wszystko przez intensywne opady. Zdaniem specjalistów, może to oczyścić lub jeszcze bardziej zanieczyścić rzekę. Szczegóły silnych deszczy opisuje serwis "Twoja pogoda", który podaje, że najgorsza sytuacja jest na Śląsku.

Przykładowo w Opolu w ciągu zaledwie 72 godzin spadło ponad 200 mm deszczu, czyli 4-krotnie więcej niż powinno przez cały sierpień. To astronomiczne ilości - czytamy.

Deszcze powodują liczne powodzie, co dotyka wiele miast we wspomnianym wcześniej rejonie. Największą sumę opadów specjaliści odnotowali w dorzeczu górnej Odry. To właśnie tam formuje się fala wezbraniowa. Jest to zjawisko, które pojawia się po obfitych opadach. Przemieszcza się po rzece, powodując liczne zalania. Nazywa się ją także falą powodziową ze względu na duże zagrożenie powodziowe.

Fala wezbraniowa na Odrze w najbliższych dniach będzie kierowała się w stronę Raciborza, Opola i Wrocławia, podnosząc poziom wody w rzece nawet o 50-100 cm. Większa ilość wody może zwiększyć przepływ rzeki i rozcieńczyć sól, której nie brakuje przy niższym poziomie wody. To jeden z powodów katastrofy ekologicznej.

Drugi scecnariusz możliwy na Odrze po licznych opadach to większe zanieczyszczenie rzeki. Jak mówi dr inż. Łukasz Weber, specjalista ds. inżynierii środowiska i technologii uzdatniania wód w rozmowie z PAP, najbardziej prawdopodobną przyczyną skażenia Odry jest tzw. złota alga.

To organizm, który mógł zostać zaszczepiony w jakimś zbiorniku, w świetnych dla siebie warunkach pogodowych, przy odpowiedniej ilości pożywienia w postaci azotu czy fosforu, zaczął kwitnąć. Następnie dostał się do Odry, do słodkiej wody. Dla alg zmieniły się warunki bytowania, co spowodowało katastrofę, gdyż jednym z czynników, który powoduje, że te organizmy wydzielają toksyny, jest stres. - czytamy na "Twoja pogoda".

Rośliny te na skutek zmiany pogody znów mogą przeżyć "stres" i jeszcze bardziej zanieczyścić wodę. Powodem ma być m.in. zachmurzenie, mniejsza ekspozycja słoneczna, liczne opady. Wtedy glony nie będą rozwijały się intensywnie, słabiej zadziała proces fotosyntezy, a nadejście fali wezbraniowej doprowadzi do wyrzutu toksyn i jeszcze masywniejszego wyrzutu toksyn.

Zobacz także: Zatruta Odra. Europosłanka PiS: na szczęście mamy deszcz
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(39)
Sawietnik
3 miesiące temu
Trzeba pogadać z algami, by się nie stresowały.
Doświadczona
3 miesiące temu
Po powodzi sie oczyściła.moze chociaż będą monitorować trucicieli po tej akcji choc obawiam sue ze celowo nagłośnili żeby daje...Nowy podatek na wodę
Alga
3 miesiące temu
To algi też przeżywają stres?
Niedoinformow...
3 miesiące temu
Mam pytanie czy ktoś może odpowiedzieć czy w Odrze zostały jeszcze jakieś ryby i ewentualnie w jakiej liczbie procentowej z przed zatrucia?
WLODEK
3 miesiące temu
Kiedy zostaly wydane pozwolenia wodno prawne,i jakie by.ly normy
Bolo Y.
3 miesiące temu
Mityczni specjaliści podebrali scenariusze z piosenki:) „Albo będzie dobrze, Albo będzie źle, Piłka jest okrągła, A bramki są dwie”
T46
3 miesiące temu
Zrobili 2scenarjusze eksperci, któryś się sprawdzi
Tadek
3 miesiące temu
Odra skażona jest zrzutami na które dostała pozwolenie za grube łapówy które dostali prominenci PiSu ot prawda która światła nie ujrzy jak wszystko co niecne w pisie
Rob
3 miesiące temu
Może więźniowie by pogłębili żeli ,siedzą jak w kurortach
Mark
3 miesiące temu
Katastrofa ekologiczna to jest we łbach zagranicznych antypolskich mediach i totalnej opozycji, rtec uran cyjanek tak was karmili a w Odrze to była przyroda, która dała o sobie znać, Odra się odrodzi teraz mamy nadmiar wody który przepluka tą wodę, zrobili gównoburze w szklance wody, ok woda została skarżona ale za 1 miesiąc nie będzie po tym śladu.
Dominika
3 miesiące temu
Złote algi!na Boga,z czegoś musiały powstać,zbyt dużo zanieczyszczeń zrzucanych do rzeki.Nie ma analfabetyzmu w Polsce,i myśleć każdy potrafi!!!
Dominika
3 miesiące temu
Złote algi!na Boga,z czegoś musiały powstać,zbyt dużo zanieczyszczeń zrzucanych do rzeki.Nie ma analfabetyzmu w Polsce,i myśleć każdy potrafi!!!
Adam
3 miesiące temu
Gdzie Kaczyński Niedzielski Morawiecki Macierewicz czemu przez lata nieudolnego rządzenia nic nie robiono na odrze.Czemu ten nieudolny rząd nie zajął sie budową zabezpieczeń i zbiornikami zabezpieczającymi przed takimi sytuacjami.Piswcom to tylko jedno głowie rozdawnictwo nie swoich pieniędzy i niszczenie kluczowych inwestycji.A w tym wszystkim potrzeby jest ich przyjaciel Ziobro i najgorszy prezes banku Narodowego w całej Europie Glapinski
Zosia
3 miesiące temu
I już się zaczyna w komentarzach szczucie. Mam takie pytanie-który mądry kupił dom na terenie zalewowym we Wrocławiu . Bo jak przyjdzie fala jak co roku (żadna nowość i zaskoczenie)To znów będziemy śpiewać ▪︎ Moja i twoja nadzieja ■
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić