Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Sejm płaci doradcom ponad 91 tys. zł. Nie muszą nawet uczestniczyć w obradach

130
Podziel się:

W Sejmie pracuje 29 stałych komisji. Każda z nich ma swoich doradców. Jedną z najważniejszych komisji jest komisja ds. służb specjalnych. Jak ustaliło o2.pl, doradcy nie muszą nawet uczestniczyć w obradach, a i tak dostają wynagrodzenie.

Sejm płaci doradcom ponad 91 tys. zł. Nie muszą nawet uczestniczyć w obradach
Maciej Lew-Mirski, ówczesny członek zarządu PGZ, i Andrzej Duda podczas wizyty w fabryce Rosomak S.A. w Siemianowicach Śląskich w 2017 roku. Dziś Lew-Mirski jest doradcą sejmowej komisji ds. służb specjalnych. (PAP)

Komisja służb specjalnych zajmuje się m.in. opiniowaniem aktów prawnych (ustaw, rozporządzeń itp.) dotyczących działalności służb specjalnych, opiniuje budżety oraz szefów i zastępców służb. Ma również - jak każda komisja - swoich doradców.

Obecnie jest ich dwóch: to były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gen. bryg. ABW Dariusz Łuczak, i były wiceprezes PGZ Maciej Lew-Mirski. Obaj za swoje doradztwo otrzymują wynagrodzenie. Ale tu pojawia się absurd. Bowiem w obradach komisji uczestniczyć... nie muszą!

Stali doradcy Komisji nie otrzymują żadnego dodatkowego wynagrodzenia, a jedynie ryczałtowe miesięczne wynagrodzenie (w kwocie 3 800 zł brutto) i nie uczestniczą w posiedzeniach Komisji, choć umowa o współpracy z tymi osobami przewiduje taką możliwość - taką odpowiedź na przesłane pytania otrzymaliśmy z Sejmu.
Zobacz także: Koronawirus. Sejm ma przerwę. Michał Dworczyk pytany o zakulisowe rozmowy

Co więcej, obaj doradcy, jak informuje Sejm, posiadają dostęp wyłącznie do takiej aktywności komisji oraz dokumentów, do których analizowania zostaną uprawnieni przez przewodniczącego komisji. Obecnie jest nim Waldemar Andzel z Prawa i Sprawiedliwości. Innymi słowy, jeśli przewodniczący uzna, że dany doradca nie ma prawa wglądu w dokumenty, to w pracach i tak uczestniczyć nie będzie. Ale pieniądze dostanie.

A pieniądze nie są małe. Na byciu doradcą - przy miesięcznym wynagrodzeniu na poziomie 3,8 tys. zł brutto - można w skali roku zarobić 45,6 tys. zł. Ponieważ doradców jest dwóch, rocznie ich praca kosztuje Sejm ponad 91 tys. zł.

Działalność doradcza jest realizowana zgodnie z przepisami o ochronie informacji niejawnych - czytamy w odpowiedzi Sejmu na pytania zadane przez o2.pl.

Doradcy muszą więc mieć poświadczenia bezpieczeństwa dopuszczające do pracy z informacją niejawną. Poświadczenie to, po przejściu procedury sprawdzającej, wydaje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ma ono kilka "poziomów". Jeśli dokumenty lub omawiany przez komisję problem ma klauzulę "ściśle tajne", a doradca ma np. dopuszczenie do poziomu "tajne", to nie może zajmować się omawianym problemem.

W 2019 r. odbyły się trzy posiedzenia komisji. Rok temu było ich 17, a w bieżącym roku komisja zebrała się trzy razy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(130)
Podwoić
rok temu
to są nieistotne grosze w porównaniu ze szkodami jakie powodują 20-to i 30-letni posłowie ich uchwałami ktore są kosztownymi i trudne do naprawienia bublami, pisanymi na kolanie i uchwalane w nocy, tworzonymi w pogni za słupkami i parcia na szkło. Podwoić te wynagrodzenia, kierowca ciężarówki zarabia dużo więcej.... jeśli nie jeździ pijany.
Rycho
rok temu
Dziś synonimem kradzieży - Nam się należy
Alfa
rok temu
Jestem ciekaw jiedy UE im Jakiejs sankcje zrobi . Pisowscy Europoslowie powini zostac bez djety.
Alfa
rok temu
To spoleczenstwo niepowino placic podatkow i sie skonczy. A jak komornik przyjdzie to go psem pogonic!!!!!!!!!!!!
Alfa
rok temu
To co sie dzieje to.? Szkoda strzepic jezyka najlepiej toa zaraze przepedzic .Andrzej czy on jest czy go niema to bez znaczenia. tak jak za komuny czy sie stoji czy sie lezy sie nalezy
Daniel4
rok temu
Trzaskowski mowil Sasinowi o Bortniczuku, a ten nawet podobno nie wiedzial
Hytmen71
rok temu
Kolejne złodziejstwo tego rządu w białych rękawiczkach.
bbbb
rok temu
Nawet za komuny powiedzenie "czy się stoi, czy się leży x tysięcy się należy" wymagało chociaż przyjść do pracy. Macie jeszcze wątpliwości czy nie wracamy do PRL?
Twojnick
rok temu
Nie "płaci doradcom" Tylko rozdaje społeczne pieniądze kolesiom
Mateusz
rok temu
To sie nazywa praca charytatywna w rozumieniu Karczewskiego.
eme
rok temu
to tylko świadczy jaką wiedzę posiadają rządzący że potrzebują aż tyle doradców
frek16;
rok temu
Dlaczego tak piejecie na koalicję rządzącą, przecież wszystkie kluby mają swoje komisje w których są nic nie robiący eksperci co widać po działaniach polityków zwłaszcza tych opozycyjnych więc nie tylko partia rządząca trwoni kasę na ekspertów.
G-Sort
rok temu
Ciekawe na jak długo starczy im na szastanie naszymi pieniędzmi,czy ciemny lud tego nie widzi ile ich kasy idzie w błoto?
Anna
rok temu
Doją,oszukują ile się da i kłamią ludziom patrząc w oczy...!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić