Sensacja na Lubelszczyźnie. Takiego orła nie ma w całym kraju
W lasach nieopodal Sawina w województwie lubelskim, odkryto unikatowego orzełka z XVIII wieku. Znalezisko zaskoczyło historyków swoją wyjątkowością.
Najważniejsze informacje
- W lasach Sawina odkryto orzełka z XVIII wieku.
- Znalezisko jest unikatowe i nie ma odpowiednika w kraju.
- Odkrycia dokonała grupa poszukiwaczy pod kierunkiem Krzysztofa Fidlera.
W lasach w pobliżu Sawina, Chełma i Zawadówki, grupa poszukiwaczy pod kierunkiem Krzysztofa Fidlera dokonała niezwykłego odkrycia. Podczas regularnych wypraw natrafili na orzełka z XVIII wieku, który zaskoczył historyków swoją unikalnością.
Orzełek z XVIII wieku
Biorąc pod uwagę kształt orła i jego zamocowanie do charakterystycznej blachy, prof. Maciej Trąbski z Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie uznał, iż znalezisko związane jest z umundurowaniem żołnierza piechoty wojska koronnego z lat 1791-1794.
Historycy, w tym Paweł Wira z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, potwierdzili jego autentyczność. Orzełek wyróżnia się brakiem królewskiego monogramu, co czyni go wyjątkowym.
Czytaj także: Jest głównym posiadaczem waluty Trumpa. Chiński miliarder pojawi się na kolacji prezydenta USA
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sensacyjne odkrycie na Podkarpaciu. Nagolenniki z epoki brązu sprzed 2500 lat
Eksperci potwierdzają unikalność
Dr hab. Maciej Trąbski oraz dr Tomasz Pietras, eksperci z Uniwersytetu Jana Długosza i Uniwersytetu Łódzkiego, potwierdzili, że orzełek jest jedyny w swoim rodzaju. Jego cechy różnią się od znanych dotychczas wzorów, co czyni go niezwykle cennym dla badaczy.
Orzełek jest unikatowy, ponieważ nie posiada królewskiego monogramu, co jest nietypowe dla tego okresu - wyjaśnił Paweł Wira, cyt. przez portal Super Tydzień.
Znalezisko może pochodzić z kaszkietu Regimentu Grenadierów, co dodaje mu historycznej wartości.
Czytaj także: Nawet 13 tys. zł. Ujawniła, ile zarabia kierowca Ubera
Niecodzienne znalezisko zostanie przekazane decyzją Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie do zbiorów Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie. Uzupełni zbiory muzealne związane z historią militarną ziemi chełmskiej.