aktualizacja 

Sensacja w Bieszczadach. Ukryty przed okupantem był w ziemi od 80 lat

133

W bieszczadzkim Maniowie spod ziemi wydobyto dzwon z nieistniejącej już cerkwi. Mieszkańcy ukryli go przed okupantem podczas II wojny światowej, przeleżał w ziemi przez 80 lat. Co zaskakujące, jego stan jest idealny.

Sensacja w Bieszczadach. Ukryty przed okupantem był w ziemi od 80 lat
Dzwon ukryli mieszkańcy miejscowości (Facebook, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie)

Przed wybuchem II wojny światowej w Manowie mieszkało 500 osób, dziś mieszka zaledwie 40. Jak opisuje rzeszowska ''Gazeta Wyborcza'', kiedyś w miejscowości była cerkiew, dzwonnica i cmentarz, ale niewiele po nich zostało. Przetrwał natomiast dzwon, który przeleżał w ziemi przez 80 lat.

Mieszkańcy Maniowa ukryli dzwon przed okupantem. Zabytek znajdował się wewnątrz zrujnowanej dzwonnicy, przykryty metrową warstwą ziemi i kamieni. Z ziemi wyciągało go ponad 20 osób!

Jak przypomniał archeolog i były dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku Jerzy Ginalski, który kierował akcją wydobycia dzwonu, informacja o położeniu dzwonu była znana od prawie 20 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tygrys zaatakował na oczach turystów. Ofiara aż wyleciała w powietrze
Trzeba było jednak dopełnić wielu formalności, bo znalezisko musi mieć swojego formalnego opiekuna i zarządcę. To jest mój piąty wydobywany z ziemi dzwon, ale pierwszy zakopany nie z dala od cerkwi, a bezpośrednio pod posadzką dzwonnicy - poinformował.

Cenny zabytek w stanie idealnym

Położenie dzwonu nie było zaskoczeniem, zaskakujący był natomiast fakt, że zabytek jest doskonale zachowany. Średnica czaszy wynosi 83 cm, waga ponad 300 kg. Na wypukłym reliefie widoczne są święci: Piotr, Paweł, Jakub i Józef.

Decyzją urzędu ochrony zabytków dzwon trafił do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Tam będzie poddany konserwacji.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić