Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
A. M.
|

Kilkaset zł dziennie. Polskie nauczycielki ruszyły na plantację truskawek

292
Podziel się:

Sezon zbierania owoców już się rozpoczął. Jak mówią plantatorzy wbrew wcześniejszym obawom, zgłoszeń jest mnóstwo. O pracę sezonową starają się nawet osoby z innych województw i wykonujące na co dzień różne zawody - także nauczyciele.

Kilkaset zł dziennie. Polskie nauczycielki ruszyły na plantację truskawek
Zbiory truskawek 2020 (Getty Images)

Pod koniec zeszłego miesiąca emocje wzbudziła kontrowersyjna wypowiedź ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Polityk zaproponował, by nauczyciele, którzy w sezonie wakacyjnym nie pracują, wspomogli rolników, pozbawionych rąk do pracy z powodu pandemii.

Okazuje się, że wypowiedź ministra nie była zupełnie oderwana od rzeczywistości, a niektórzy nauczyciele ze względu na niskie zarobki faktycznie zmuszeni są do podejmowania prac sezonowych. Na taki krok zdecydowało się już kilka nauczycielek z województwa lubelskiego.

Co skłoniło nas do pracy przy rwaniu truskawek? To co wszystkich innych – pieniądze – odpowiada jedna z pracujących na plantacji nauczycielek w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim – Zaczęły się egzaminy ósmoklasistów, podczas których inni uczniowie mają wolne, więc zgłosiłyśmy się do pracy przy zbiorze owoców. Wtorek jest naszym pierwszym dniem. Ile zarobimy? To się dopiero okaże. Szef obiecał nieco podnieść stawkę.

Z powodu koronawirusa znacznie zmniejszyła się liczba pracowników ze wschodu. Plantatorzy obawiali się, że nie znajdą w tym roku wystarczającej liczby pracowników. Okazało się jednak, że jest wielu chętnych do podjęcia sezonowej pracy.

Ile można zarobić przy zbiorze truskawek?

Lubelscy plantatorzy oferują zapłatę w zależności od efektów pracy. Jeden z mieszkańców powiatu lubartowskiego proponuje kwotę 1,25 zł za kg owoców, 2,50 zł – łubianka. Rolnik z gminy Cyców, który umieścił swoje ogłoszenie w internecie, proponuje stawkę 1,50 zł za kg. Jak informuje portal sad24.pl zarobki przy zbiorze truskawek to średnio kwota rzędu 200 złotych dziennie, "jeśli jednak przyłożymy się do pracy, możemy liczyć na zarobki wysokości 400, a nawet 450 złotych".

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Partyk Jaki: nauczyczyciele nie muszą zbierać truskawek

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Partyk Jaki: nauczyczyciele nie muszą zbierać truskawek
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(292)
Obse
2 lata temu
A tak od września może rolnicy będą uczyć w szkołach, powodzenia...
Janusz
2 lata temu
Proponuje również politykom - wszak ich przepisy higieniczne nie obowiązują - trzeba za coś zapłacić mandaty za przebywanie w odległości mniejszej niż 2m bez maseczek - a bidusie zarabiają mniej niż 10000zl miesięcznie więc nie mają z czego zapłacić i żyć
Aga
2 lata temu
Gratuluję dyrektora - moja szefowa kazała mi malować w kwiatki korytarz szkolny w ramach zajęć i szykować sprawozdanie odnośnie wykorzystania Technik Informacyjnych w nauczaniu zdalnym wysyłając odpowiednie wiadomości na msg w sobotę o 21.30 na prywatną komórkę, przerywając mi romantyczne chwilę z ukochanym przy przygotowywaniu prania ... ;) Pozdrawiam
Gbe
2 lata temu
A kiedy uczyli ci nauczyciele? Czy zbierali truskawki zaraz po tym jak przesłali uczniom te kilka marnych zdjęć z zadaniami ????? Bo może trzeba im teraz obciąć ich wypłatę za bycie niby nauczycielem.
Dddddd
2 lata temu
Żadna praca nie hańbi. A niektóremu nauczycielstwu trochę pokory się przyda.
Ewa
2 lata temu
Więcej niż 100 kg się nie uzbiera, nie ma mowy o 450 złotych zarobku
Żart
2 lata temu
Nie chce mi siè wierzyć ,że zarobią aż tyle.Sama byłam na truskawkach .Zarobek wyssany z palca.Chyba pracują same robocopy!!!@
JOKO50
2 lata temu
Jestem za . Autorytet trzeba budować od postaw a tu , tylko same pozytywy . praca wzbogaca i jaki przykład dla uczniów i dodatkowa kasa super
porównanie
2 lata temu
Taki świeży zbieracz nie uzbiera za więcej niż 100 zł . Nie ma co zazdrościć pracy w polu, w pozycji schylonej lub na klęczkach .To jest dobre dla mieszczuchów, by poznały trud pracy i porównały z ceną, którą trzeba zapłacić na bazarku . Plantator w skupie dostanie ok. 3-3,5 zł/kg, a klient płaci 10-15 zł .
TOJA
2 lata temu
Ja na swoim polu truskawkowym wykopałem między rajkami rowy i już nikt nie musi się schylać a mimo to płacę za 1kg 1,8pln. Teraz to do mnie przyjeżdża nawet sam miniSTR, bo może nie źle dorobić.
gość
2 lata temu
już widzę jak osoby nie przywykłe do pracy fizycznej zarobią te 200 zł
Kontrolujący
2 lata temu
Niektórzy nauczyciele potrafią wszystkie prace wykonać w szkole i nie muszą brać nic do domu ani się przygotowywać.Mają między lekcjami okienka i ten czas wykorzystują prawidłowo a nie siedzą w pokoju nauczycielskim i nic nie robią a potem narzekają ile pracy mają w domu.Sami nauczyciele mówią gdyby efektywnie wykorzystywali czas w szkole to by mieli duzo czas w domu.A tak stwarzają pozory jak to ciężko pracują i ciągle pod górkę mają.Widać że wśród nich też są rozbieżności co do wykonywanej pracy. Dlaczego w prywatnych szkołach tyle samo godzin mają i się wyrabiają .Nie strajkują a pracują uczciwe .Jeżeli im tak żle w państwowych to dlaczego się nie przeniosą do prywatnych bo tam są rozliczani z dnia przepracowanego rzetelnie.I z wyników otrzymywanych przez uczniów.
Pawel
2 lata temu
Średnio jak jest dobra truskawka dziennie około 140kg ale musi być wysyp to jest 26 w Niemczech takich pudełek z plaskatkami co jedna wychodzi 5,5 kg jak ktoś zbierał to wie pozdrawiam
wania
2 lata temu
Nauczyciel to woli brać korki po 80 zł za godzinę.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić