Sieją zniszczenie. Rosja wkrótce otrzyma kolejną partię

Rosja otrzymuje cały czas wsparcie z Iranu. Do tej pory wykorzystała przeciwko Ukrainie ok. 660 dronów kamikadze Shahed z Iranu i oczekuje na nową partię. Co więcej, oba państwa planują budowę fabryki, gdzie drony będą budowane.

Sieją zniszczenie. Rosja wkrótce otrzyma kolejną partię
Iran wspiera Rosję w wojnie. (Getty Images)

Rosja wykorzystała do tej pory ok. 660 dronów kamikadze Shahed. Oczekuje teraz na kolejną partię bezzałogowców – donosi Ukraińska Prawda, powołując się na przedstawiciela ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR Wadyma Skibickiego.

Nowa dostawa dronów z Iranu

Jeśli chodzi o drony, Federacja Rosyjska naprawdę ma problemy ze swoim arsenałem, w tym dronami. Do tej pory wykorzystała około 660 dronów Shahed. Kontrakt przewiduje 1750 sztuk. Potrzeba też czasu na ich dostawę i przygotowanie - mówi Skibicki.

Skibicki dodał, że wywiad ma informację o planowanej dostawie nowej partii dronów. Ich liczba jest jeszcze nieznana. Wywiad podkreśla, że wcześniej Rosjanie importowali drony partiami po 250-300 sztuk. Dodał, że do przebicia się przez ukraiński system obrony powietrznej i trafienia w cele potrzebna jest duża liczba dronów. Jeśli zostanie wystrzelona niewielka liczba - 5 lub 10 dronów — takiego efektu nie będzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Grupa żołnierzy kontra wagnerowcy. Krwawe walki pod Bachmutem

Oprócz tego Moskwa i Teheran mają plany budowy nowej fabryki w Rosji, która mogłaby wyprodukować co najmniej 6 tys. zaprojektowanych przez Iran dronów. Dziennikarze "Wall Street Journal", powołując się na urzędników z kraju sprzymierzonego z USA, napisali, że irańska delegacja poleciała do Rosji na początku stycznia, aby odwiedzić planowaną lokalizację fabryki i dopracować szczegóły.

Teheran dostarczył już Moskwie setki dronów, których użył do uderzenia w cele wojskowe i cywilne na Ukrainie – poinformowali amerykańscy urzędnicy, cytowani przez "Wall Street Journal".

Administracja Bidena ostrzegła, że Rosja i Iran rozwijają "pełnoprawne partnerstwo obronne". Iran nie tylko wysyła broń na wojnę w Ukrainie, ale miał także szkolić pilotów, aby mogli latać rosyjskimi myśliwcami.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić