Jan Manicki
Jan Manicki| 

Sterylizują kobiety przemocą? Meksyk żąda wyjaśnień od USA

83

Meksyk formalnie zażądał wyjaśnień od Stanów Zjednoczonych w sprawie nieprawidłowości w obozach dla uchodźców. Chodzi o wykorzystywanie seksualne imigrantów. Kobiety miały być także sterylizowane bez ich zgody.

Sterylizują kobiety przemocą? Meksyk żąda wyjaśnień od USA
Kobiety w obozach dla uchodźców w USA miały być przymusowo poddawane sterylizacji (Getty Images)

Meksyk złożył wniosek o wyjaśnienia po skardze pielęgniarki, która twierdzi, że kobiety w ośrodku dla imigrantów w stanie Georgia były poddawane zabiegowi usunięcia macicy bez ich zgody. Miały być także wykorzystywane seksualnie. W skardze nie określono narodowości uchodźców, których miały dotyczyć nieprawidłowości.

Rząd Meksyku wykorzysta wszystkie możliwe instrumenty prawne i dyplomatyczne, aby w pełni zrozumieć, co tak naprawdę się tam stało – oświadczyło meksykańskie ministerstwo.

Meksykanka wykorzystana przez pracowników imigracyjnych. Władze kraju żądają wyjaśnień

Meksykańskie władze zapewniły także, że konsulat w El Paso w Teksasie pozostaje w kontakcie z Meksykanką, którą mieli wykorzystywać seksualnie pracownicy amerykańskiego biura imigracyjnego. Meksyk planuje rozszerzyć ochronę konsularną nad swoimi obywatelami zatrzymanymi w amerykańskich obozach dla uchodźców. Ma to zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

Kobiety sterylizowane bez ich zgody. Meksyk żąda wyjaśnień

Sprawa jest w toku. Zarzuty pielęgniarki dotyczące niewłaściwie przeprowadzanych procedur medycznych wobec zatrzymanych imigrantów w hrabstwie Irwin trafiły do biura Inspektora Generalnego Departamentu Bezpieczeństwa USA. Amerykański Urząd Celny i Imigracyjny zaprzeczył, że posiada informacje o nieprawidłowościach w obozach dla uchodźców.

Obejrzyj także: Ruiny Azteków w stolicy Meksyku. Nowe odkrycie archeologów zadziwiło świat

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić