Substancje używane do produkcji aut mogą być niebezpieczne dla zdrowia

1

Wielu kierowców uważa zapach nowego samochodu za przyjemny. Nie zdaja sobie jednak sprawy, że w rzeczywistości może być on groźny dla ich zdrowia. Naukowcy przeanalizowali, co go wydziela i jak wpływa na osoby, które mają kontakt z tymi substancjami.

Substancje używane do produkcji aut mogą być niebezpieczne dla zdrowia
Choinka zapachowa do samochodu (Getty Images, Dmitry Alferov)

Badania nad zdrowiem kierowców przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside. Przeanalizowali oni zawartość pyłu, który znajduje się w nowych samochodach. Okazało się, że mają do czynienia z wysokim stężeniem benzenu i formaldehydu w powietrzu w kabinie.

Zapach nowego samochodu – stoją za nim substancje rakotwórcze

Zarówno benzen, jak i formaldehyd są substancjami rakotwórczymi. Tymczasem ich stężenie w powietrzu nowych samochodów jest na tyle wysokie, że stanowią realne zagrożenie dla osób spędzających w kabinie wiele czasu.

Formaldehyd znajduje się w wycieraczkach, obiciach foteli oraz farbach stosowanych w środku kabiny. Z kolei benzen wchodzi w skład niektórych elementów wyposażenia.

Jak podaje New York Post, naukowcy obliczyli, jaką dawkę chemikaliów przyjmują kierowcy każdego dnia. Z tych obliczeń wynika, że spędzając w samochodzie nawet 20 minut dziennie mają co najmniej 10 proc. szansy, że substancje rakotwórcze dostają się do ich organizmów.

Zobacz także: Zobacz też: Samochodem przez rzekę. Kierowca nie potrzebował nawet mostu
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić