Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Sudan znosi karę śmierci za odejście od islamu. W kraju zachodzi rewolucja

117
Podziel się

W ostatnim czasie w Sudanie ma miejsce prawdziwa rewolucja obyczajowa. Kraj, który przez 30 lat był rządzony zgodnie z prawem szariatu, błyskawicznie zmienia swoje prawa.

Sudan znosi karę śmierci za odejście od islamu. W kraju zachodzi rewolucja
Sudan powoli zmierza w stronę demokratyzacji, znosząc najbardziej surowe prawa religijne. (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)
bCYKyBKJ

Nowe władze Sudanu, które przejęły kontrole nad państwem po obaleniu rządzącego przez 30 lat Umara al-Baszira, postanowiły wejść na ścieżkę szybkiej modernizacji przepisów w kraju.

W maju ogłoszono, że karalne stanie się tzw. obrzezanie kobiet, które jest praktyką stosowaną w wielu krajach afrykańskich (niezależnie od religii). Obyczaj jest uważany przez większość społeczności międzynarodowej za przestępstwo i okaleczanie ciała.

Jak donosi BBC, rząd w Chartumie wprowadza teraz kolejne reformy. Jedną z najważniejszych jest dekryminalizacja odejścia od wiary muzułmańskiej, które zgodnie z wcześniejszym kodeksem mogło być karane nawet śmiercią.

bCYKyBKL

Prawo to od wielu lat budziło duży sprzeciw również wśród konserwatywnych muzułmanów. Głośna była sprawa urodzonej w islamskiej rodzinie Meriam Yehyi, która w 2014 roku została skazana na powieszenie, za poślubienie chrześcijanina. W momencie wydania wyroku była w ciąży.

Nowy kodeks karny wyklucza również publiczną chłostę jako karę za przestępstwa, a kobiety nie potrzebują już zgody męskich krewnych lub małżonków, aby móc przemieszczać się po kraju wraz z dziećmi.

Porzucamy przepisy, który godzą w prawa człowieka . Chcemy znieść formy dyskryminacji, które utrzymywał poprzedni reżim i uczynić obywateli wolnymi w duchu demokratycznej transformacji. - tłumaczył minister sprawiedliwości Nasredin Abdulbari.

Czytaj także:

bCYKyBKR

Zniesienie zakazu picia alkoholu

Jak donosi "Sudan Tribune" nowe prawo dopuszcza również import, sprzedaż oraz konsumpcję alkoholu. Jest to jednak możliwe wyłącznie dla nie-muzułmanów, których w kraju jest około 3 procent i tylko w świątyniach (np. w czasie mszy) oraz w domach.

Osoby wyznające islam nadal będą karane za picie, podobnie jak nie-muzułmanie, jeśli zostaną przyłapani wraz z nimi.

Zniesione zostają również kary dla kobiet za "nieprzyzwoity ubiór" - jak np. nieodpowiednio założona chusta. Za czasów al-Baszira były one namierzane przez policję obyczajową. Często takie kobiety były skazywane na chłostę, zdarzały się również przypadki kamieniowania.

bCYKyBKS

Obecne prawo, choć z perspektywy europejskiej wciąż bardzo restrykcyjne, jest więc dużym krokiem naprzód dla społeczeństwa Sudanu.

Zobacz także: Powódź w Turcji. Nagrała ucieczkę męża przed falą powodziową

Raport komisji przy ONZ. Rosja i Syria popełniły zbrodnie wojenne

bCYKyBLm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(117)
svd
2 miesiące temu
BRAWO SUDAN . fajnie jest usłyszeć jednego pozytywnego newsa w ostatnim czasie !!!!!!!!
tak pytam
2 miesiące temu
Nawet dzika Afryka pozbawia się wpływów religijnych a u nas? Politycy rządzącej partii udzielają się w mediach szamana, guru toruńskiej sekty, to kogo nazwać cywilizacją?
qaqa
2 miesiące temu
Zaraz Europa będzie 100 lat za murzynami.
bCYKyBLn
To pewne
2 miesiące temu
Cieszcie się. W Niemczech wkrótce będzie Sudan ten sprzed opisanej reformy
krzyrzak
2 miesiące temu
Uwierzę jak zobaczę.
Najnowsze komentarze (117)
WNMKPW123456
2 miesiące temu
Rozumiem że należy wprowadzać nowoczesność i swobodę ,ale w taki sposób by szło to w dobrym kierunku a nie psuło ,demoralizowało społeczeństwo.nasze życie musi się opierać na dobrych wartościach:miłość,szacunek ,tolerancja,
ixi
2 miesiące temu
Pozytywne zmiany. Jaka szkoda, że Sudańczycy musieli czekać na wolność osobistą tak długo.
lola
2 miesiące temu
Heheheh, to tak jak Polacy ze sredniowieczem , tylko zaplakac ze smiechu .
Ecce
2 miesiące temu
To jest niezgodne z doktryną islamu i nakazami Muhammada zawartymi w hadisach (Bukhari Muslim). Sunnickie szkoły szariatowe potwierdzają, że dla muttarda karą jest śmierć. Przepisy władz świeckich raczej niewiele zmienią. Bukhari :: Book 9 :: Volume 83 :: Hadith 17 … Krew nie może być przelana z wyjątkiem trzech przypadków: W qisas za morderstwo, osoby w związku małżeńskim, które dopuszczą się nielegalnego stosunku seksualnego (cudzołóstwo) i ten, który odchodzi z islamu (apostata) i pozostawia muzułmanów.
Parys
2 miesiące temu
Sudan zmienia prawo na bardziej liberalne, demokratyczne i nowoczesne a Polska zmienia prawo aby wrócić do średniowiecza
Parys
2 miesiące temu
Sudan zmienia prawo aby stawać się coraz bardziej denokratycznym, nowoczesnym państwem a Polska wraca do średniowiecza
coś za coś
2 miesiące temu
Ale w zamian prawo szariatu będzie niedługo obowiązywać w całej prawie Europie...
Djshhd
2 miesiące temu
Super Sudan! Podążajmy w kierunku szacunku dla każdego 😊
bCYKyBLf
Pol
2 miesiące temu
Czy za wschodnią granicą nie powinno zdarzyć się podobnie?Choć do trzydziestki daleko.
mmmmm
2 miesiące temu
a europa zachodnia idzie do szariatu wspomagana religia marksa i lenina .takie połaczenie to nowoczesnosc nie zasciankowosc nie ciemnogród no nie lewacy???
Inshallah
2 miesiące temu
Szkoda. Szariat jest w porządku.
Dolina
2 miesiące temu
Nikt głośno nie mówi o dziewczynkach które są poddawane zabiegowi kiedy są jeszcze dziećmi a potem umierają przy porodzie w męczarniach kiedy nie mogą dziecka wydać na świat cierpią pokolenia kobiet w imię czego tradycji kultury a gdzie jednostka człowiek każda sprawa jest inna. W imię czego wiary która wyznają tradycji często narzucanej przez pokolenia ideologi .
Mirka
2 miesiące temu
Religia jest przyczyną wielu nieszczęść ludzkości.Ja jestem od niej wolna od dawna i czuję się szczęśliwa.
LIKEPANEL.PL
2 miesiące temu
❤️❤️❤️Mieszkasz w Norwegii albo w Niemczech i szukasz Polskiej dziewczyny?? Sprawdź na Portalu Randkowym powyżej!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić