Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Sudan znosi karę śmierci za odejście od islamu. W kraju zachodzi rewolucja

117
Podziel się:

W ostatnim czasie w Sudanie ma miejsce prawdziwa rewolucja obyczajowa. Kraj, który przez 30 lat był rządzony zgodnie z prawem szariatu, błyskawicznie zmienia swoje prawa.

Sudan znosi karę śmierci za odejście od islamu. W kraju zachodzi rewolucja
Sudan powoli zmierza w stronę demokratyzacji, znosząc najbardziej surowe prawa religijne. (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)

Nowe władze Sudanu, które przejęły kontrole nad państwem po obaleniu rządzącego przez 30 lat Umara al-Baszira, postanowiły wejść na ścieżkę szybkiej modernizacji przepisów w kraju.

W maju ogłoszono, że karalne stanie się tzw. obrzezanie kobiet, które jest praktyką stosowaną w wielu krajach afrykańskich (niezależnie od religii). Obyczaj jest uważany przez większość społeczności międzynarodowej za przestępstwo i okaleczanie ciała.

Jak donosi BBC, rząd w Chartumie wprowadza teraz kolejne reformy. Jedną z najważniejszych jest dekryminalizacja odejścia od wiary muzułmańskiej, które zgodnie z wcześniejszym kodeksem mogło być karane nawet śmiercią.

Prawo to od wielu lat budziło duży sprzeciw również wśród konserwatywnych muzułmanów. Głośna była sprawa urodzonej w islamskiej rodzinie Meriam Yehyi, która w 2014 roku została skazana na powieszenie, za poślubienie chrześcijanina. W momencie wydania wyroku była w ciąży.

Nowy kodeks karny wyklucza również publiczną chłostę jako karę za przestępstwa, a kobiety nie potrzebują już zgody męskich krewnych lub małżonków, aby móc przemieszczać się po kraju wraz z dziećmi.

Porzucamy przepisy, który godzą w prawa człowieka . Chcemy znieść formy dyskryminacji, które utrzymywał poprzedni reżim i uczynić obywateli wolnymi w duchu demokratycznej transformacji. - tłumaczył minister sprawiedliwości Nasredin Abdulbari.

Czytaj także:

Zniesienie zakazu picia alkoholu

Jak donosi "Sudan Tribune" nowe prawo dopuszcza również import, sprzedaż oraz konsumpcję alkoholu. Jest to jednak możliwe wyłącznie dla nie-muzułmanów, których w kraju jest około 3 procent i tylko w świątyniach (np. w czasie mszy) oraz w domach.

Osoby wyznające islam nadal będą karane za picie, podobnie jak nie-muzułmanie, jeśli zostaną przyłapani wraz z nimi.

Zniesione zostają również kary dla kobiet za "nieprzyzwoity ubiór" - jak np. nieodpowiednio założona chusta. Za czasów al-Baszira były one namierzane przez policję obyczajową. Często takie kobiety były skazywane na chłostę, zdarzały się również przypadki kamieniowania.

Obecne prawo, choć z perspektywy europejskiej wciąż bardzo restrykcyjne, jest więc dużym krokiem naprzód dla społeczeństwa Sudanu.

Zobacz także: Powódź w Turcji. Nagrała ucieczkę męża przed falą powodziową

Zobacz także: Raport komisji przy ONZ. Rosja i Syria popełniły zbrodnie wojenne
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(117)
WNMKPW123456
2 lata temu
Rozumiem że należy wprowadzać nowoczesność i swobodę ,ale w taki sposób by szło to w dobrym kierunku a nie psuło ,demoralizowało społeczeństwo.nasze życie musi się opierać na dobrych wartościach:miłość,szacunek ,tolerancja,
ixi
2 lata temu
Pozytywne zmiany. Jaka szkoda, że Sudańczycy musieli czekać na wolność osobistą tak długo.
lola
2 lata temu
Heheheh, to tak jak Polacy ze sredniowieczem , tylko zaplakac ze smiechu .
Ecce
2 lata temu
To jest niezgodne z doktryną islamu i nakazami Muhammada zawartymi w hadisach (Bukhari Muslim). Sunnickie szkoły szariatowe potwierdzają, że dla muttarda karą jest śmierć. Przepisy władz świeckich raczej niewiele zmienią. Bukhari :: Book 9 :: Volume 83 :: Hadith 17 … Krew nie może być przelana z wyjątkiem trzech przypadków: W qisas za morderstwo, osoby w związku małżeńskim, które dopuszczą się nielegalnego stosunku seksualnego (cudzołóstwo) i ten, który odchodzi z islamu (apostata) i pozostawia muzułmanów.
Parys
2 lata temu
Sudan zmienia prawo na bardziej liberalne, demokratyczne i nowoczesne a Polska zmienia prawo aby wrócić do średniowiecza
Parys
2 lata temu
Sudan zmienia prawo aby stawać się coraz bardziej denokratycznym, nowoczesnym państwem a Polska wraca do średniowiecza
coś za coś
2 lata temu
Ale w zamian prawo szariatu będzie niedługo obowiązywać w całej prawie Europie...
Djshhd
2 lata temu
Super Sudan! Podążajmy w kierunku szacunku dla każdego 😊
Pol
2 lata temu
Czy za wschodnią granicą nie powinno zdarzyć się podobnie?Choć do trzydziestki daleko.
mmmmm
2 lata temu
a europa zachodnia idzie do szariatu wspomagana religia marksa i lenina .takie połaczenie to nowoczesnosc nie zasciankowosc nie ciemnogród no nie lewacy???
Inshallah
2 lata temu
Szkoda. Szariat jest w porządku.
Dolina
2 lata temu
Nikt głośno nie mówi o dziewczynkach które są poddawane zabiegowi kiedy są jeszcze dziećmi a potem umierają przy porodzie w męczarniach kiedy nie mogą dziecka wydać na świat cierpią pokolenia kobiet w imię czego tradycji kultury a gdzie jednostka człowiek każda sprawa jest inna. W imię czego wiary która wyznają tradycji często narzucanej przez pokolenia ideologi .
Mirka
2 lata temu
Religia jest przyczyną wielu nieszczęść ludzkości.Ja jestem od niej wolna od dawna i czuję się szczęśliwa.
LIKEPANEL.PL
2 lata temu
❤️❤️❤️Mieszkasz w Norwegii albo w Niemczech i szukasz Polskiej dziewczyny?? Sprawdź na Portalu Randkowym powyżej!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić