Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Koronawirus na świecie. Zamknięto najświętsze miejsce islamu

43
Podziel się:

Królestwo Arabii Saudyjskiej podjęło decyzję o zawieszeniu w tym roku możliwości pielgrzymek do najświętszych miejsc islamu, czyli Mekki i Medyny. Spowodowane jest to pandemią koronawirusa.

Koronawirus na świecie. Zamknięto najświętsze miejsce islamu
Co roku w Mekce gromadzą się miliony wiernych, którzy starają się dostać jak najbliżej tzw. Kaaby. (Photo by Ashraf Amra/Anadolu Agency via Getty Images)

Pielgrzymka do Mekki, miejsca narodzin Mahometa, przynajmniej raz w życiu, jest obowiązkiem każdego muzułmanina, o pozwala mu na to jego kondycja finansowa i zdrowotna. Osoby, które w tym roku przygotowywały się do podróży do najświętszego miejsca islamu będą musiały zaczekać kolejny rok. Powodem jest pandemia koronawirusa.

W poniedziałek władze Arabii Saudyjskiej ogłosiły, że tylko bardzo niewielka liczba pielgrzymów będzie mogła udać się do Mekki. Są nimi obywatele różnych państw, którzy już znajdują się w granicach kraju.

Decyzja o zawieszeniu pielgrzymek była od dawna prognozowana. Według zasad religii, są one ważne tylko, jeśli dokonano ich w konkretnym miesiącu kalendarza muzułmańskiego, który w tym roku przypada na okres od 22 lipca do 19 sierpnia. Do tego czasu szanse na opanowanie pandemii na świecie są praktycznie zerowe.

Czytaj także:

Pielgrzymka do Mekki

Hadżdż (arabska nazwa na pielgrzymkę do Mekki) przyciąga co roku do Arabii Saudyjskiej około 2,5 miliona muzułmanów z całego świata. Wszyscy oni starają się znaleźć jak najbliższej najważniejszego miejsca w islamie, czyli tzw. Kaaby, mającej zawierać w środku Czarny Kamień niebiańskiego pochodzenia. Co roku więc na miejscu panuje ogromny tłok i często dochodzi do przypadków tratowania.

W obecnej sytuacji zezwolenie na pielgrzymkę, mogłoby zamienić Mekkę w największe ognisko COVID-19 na świecie. Granice Arabii Saudyjskiej pozostają zamknięte od lutego. W kraju zarażonych zostało już ponad 161 tysięcy osób, z czego więcej niż 1300 zmarło.

Według Associated Press, konserwatywne władze królestwa uzasadniały decyzję również względami religijnymi, twierdząc, że ochrona życia ludzkiego jest jedną z zasad islamu.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: epidemia nie znika, może trochę zwolnić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(43)
qas
2 lata temu
Nawet ich Gates kupił...
gral
2 lata temu
Dla naszych lawendowych życie ludzkie nie ma znaczenia,najważniejsza jest taca.
Jprdl,
2 lata temu
"...ochrona życia ludzkiego jest jedną z zasad islamu"???!!!
diri diri
2 lata temu
jak to allah ich nie ochroni przed pandemią, są słabej wiary każdy z członków państwa isis powinien jak najprędzej udać się na pielgrzymkę do mekki nic im nie będzie niech wezmą ze sobą kozę to zwierze chroni przed wirusem i parę kaloszy jako zabezpieczenie
GOSC
2 lata temu
BEDZIE NAS OOPBCHODZIC JAK SIE ZORIENTUJE WIEKSZOSC ZE TAM SIE ZACZELO COS CO SKONCZY SIE TWOJA BEZDOMNOPSCIA LUB GLODEM...POBUDKA LUDZIE TO WSZYSTKO JEST ZE SOBA POLACZONE..NIC CO OBECNIE SIE DZIEJE GDZIEKOLWIEK NIE JEST NIEPOLACZONE Z TYM CO DZIEJE SIE NA DRUGIM KONCU SWIATA...TAKI PLAN,TAKA WOJNA PRZECIWKO LUDZKOSCI...JEST JEDEN WROG I JEDEN CEL...WROG TO WSZYSTKO CO NIE JEST "NORMALNE,LUDZKIE,MORALNE,ETYCZNE'..CZYLI RZADY (WIEKSZOSC) A CEL TO...TY I JA I RESZTA SPOLECZENSTW SWIATA BEZ WZGLEDU NA KOLOR,WYZNANIE ,JEZYK ITD....TO JEST WOJNA ..W O J N A !!!!!!!!...ZAPLANOWANA W DAWNYCH CZASACH
GOSC
2 lata temu
TO AKCJA POWIAZANA Z TWORZENIEM JEDNEJ "RELIGII"..TAK JHAK VATYKAN JEST NIE WIERZACY W BOGA TAK ARABIA NIE WIERZY W ISLAM ..WIEC STAD TAKIE AKCJE...NIEBAWEM WSZYSTKO WYJDZIE NA SWIATLO DZIENNE ..TO ZNACZY ZE ...W S Z Y S T K O ,BEZ WYJATKU.
katolik
2 lata temu
A to tchuże!Przecież wiara szczególnie radykalna chroni przed chorobą
stefan
2 lata temu
I TO JEST SUPER WIADOMOSC!
Seba
2 lata temu
Napiszcie to w Niemczech...u swojego pracodawcy
JEZUS
2 lata temu
ZAKAZ DO KOŃCA ŻYCIA LUDZI ,TO OSZUSTWO KAMIEŃ PIEKIELNY UFO
Dr dres
2 lata temu
Po mniej wiecej mininun zoo. Kto nie traci jakąś część ciała thula 0
Dr dres
2 lata temu
Po mniej wiecej mininun zoo. Kto nie traci jakąś część ciała thula 0
Takie kwiatki
2 lata temu
Widocznie ich duchowni nie mają takich rąk uzdrawiających jak u nas ksiądz Guz i jemu podobni.
mr propper
2 lata temu
i juz nie otwierac
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić