Aleksander Sławiński| 
aktualizacja 

Koronawirus na świecie. Zamknięto najświętsze miejsce islamu

63

Królestwo Arabii Saudyjskiej podjęło decyzję o zawieszeniu w tym roku możliwości pielgrzymek do najświętszych miejsc islamu, czyli Mekki i Medyny. Spowodowane jest to pandemią koronawirusa.

Koronawirus na świecie. Zamknięto najświętsze miejsce islamu
Co roku w Mekce gromadzą się miliony wiernych, którzy starają się dostać jak najbliżej tzw. Kaaby. (Photo by Ashraf Amra/Anadolu Agency via Getty Images)

Pielgrzymka do Mekki, miejsca narodzin Mahometa, przynajmniej raz w życiu, jest obowiązkiem każdego muzułmanina, o pozwala mu na to jego kondycja finansowa i zdrowotna. Osoby, które w tym roku przygotowywały się do podróży do najświętszego miejsca islamu będą musiały zaczekać kolejny rok. Powodem jest pandemia koronawirusa.

W poniedziałek władze Arabii Saudyjskiej ogłosiły, że tylko bardzo niewielka liczba pielgrzymów będzie mogła udać się do Mekki. Są nimi obywatele różnych państw, którzy już znajdują się w granicach kraju.

Decyzja o zawieszeniu pielgrzymek była od dawna prognozowana. Według zasad religii, są one ważne tylko, jeśli dokonano ich w konkretnym miesiącu kalendarza muzułmańskiego, który w tym roku przypada na okres od 22 lipca do 19 sierpnia. Do tego czasu szanse na opanowanie pandemii na świecie są praktycznie zerowe.

Czytaj także:

Pielgrzymka do Mekki

Hadżdż (arabska nazwa na pielgrzymkę do Mekki) przyciąga co roku do Arabii Saudyjskiej około 2,5 miliona muzułmanów z całego świata. Wszyscy oni starają się znaleźć jak najbliższej najważniejszego miejsca w islamie, czyli tzw. Kaaby, mającej zawierać w środku Czarny Kamień niebiańskiego pochodzenia. Co roku więc na miejscu panuje ogromny tłok i często dochodzi do przypadków tratowania.

W obecnej sytuacji zezwolenie na pielgrzymkę, mogłoby zamienić Mekkę w największe ognisko COVID-19 na świecie. Granice Arabii Saudyjskiej pozostają zamknięte od lutego. W kraju zarażonych zostało już ponad 161 tysięcy osób, z czego więcej niż 1300 zmarło.

Według Associated Press, konserwatywne władze królestwa uzasadniały decyzję również względami religijnymi, twierdząc, że ochrona życia ludzkiego jest jedną z zasad islamu.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: epidemia nie znika, może trochę zwolnić

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić