Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|
aktualizacja

Suspendowany kapłan nadal odprawia msze i udziela sakramentów. Kuria odcina się od księdza

36
Podziel się:

Ksiądz Daniel Galus z Czatachowa pod Częstochową został ukarany przez Watykan za głoszenie antyszczepionkowych i proepidemicznych haseł. Decyzją Stolicy Apostolskiej miał udać się w półroczne odosobnienie modlitewne. Pod jego adresem padają inne, jeszcze mocniejsze oskarżenia.

Suspendowany kapłan nadal odprawia msze i udziela sakramentów. Kuria odcina się od księdza
Suspendowany kapłan nadal odprawia msze i udziela sakramentów. Kuria odcina się od księdza (Wikimedia Commons)

Suspensa to w Kościele katolickim kara pozbawiająca osobę duchowną prawa pełnienia funkcji. Wśród zadeklarowanych przesłanek podjęcia takiego kroku wobec ks. Galusa jest nieposłuszeństwo duchownego, a także "fałszywe oskarżenia pod adresem przełożonych".

Daniel Galus jest znany z kontrowersyjnych działań oraz wypowiedzi. Między innymi za słowa, że w maseczkach można się zatruć, był już wcześniej karany, w tym - w marcu 2020 roku - naganą kanoniczną.

Na zachowanie księdza zwrócił uwagę Watykan. Decyzją Stolicy Apostolskiej ks. Galus miał 19 lutego opuścić obecne miejsce pobytu i rozpocząć półroczne modlitewne odosobnienie. Na ten czas zawieszono mu także prawo do głoszenia Słowa Bożego, również w formie elektronicznej.

Duchowny nie zastosował się do tych decyzji. Co ciekawe, ksiądz nie odwołał się od kary, choć miał takie prawo. Wciąż jednak pozostaje duchownym - przestanie nim być dopiero wówczas, gdy zostanie wydalony ze stanu kapłańskiego, co dotąd nie nastąpiło.

Metropolita częstochowski zabronił prowadzonej przez ks. Galusa wspólnocie "Miłość i Miłosierdzie Jezusa" używania określenia "katolicka", ponieważ - jak wyjaśnia kuria – "nie można go stosować wobec grup i dzieł, które działają w nieposłuszeństwie wobec biskupa miejsca i papieża".

Ksiądz Galus ma zakaz pełnienia jakiejkolwiek powinności duszpasterskiej, w tym sprawowania sakramentów, jednak nic nie robi sobie z żadnych kar. Kapłan nadal odprawia msze i udziela sakramentów. Ciągle ma rzesze wiernych, a niektórzy mówią wprost, że stworzył swojego rodzaju "sektę".

Zarówno ks. Daniel Galus, jak i nielegalnie przebywający na terenie dawnej Pustelni ks. Grzegorz Durbas (kapłan archidiecezji krakowskiej), są prawomocnie ukarani suspensą przez swych ordynariuszy, zatem sprawują sakramenty i sakramentalia niegodziwie (a spowiedź i sakrament małżeństwa nieważnie), zatem nie czynią tego w imieniu Kościoła, ale w swoim własnym - informuje kuria.

Abp Depo przeprasza za ks. Galusa

Warto podkreślić, że ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski wyraża głębokie ubolewanie z powodu postawy ks. Galusa i przeprasza za wszelkie zgorszenia, jakie ten kapłan wywołuje swą działalnością, a zwłaszcza kłamstwami, którymi urąga posłudze duchownej. Depo wzywa Galusa do opamiętania się i nawrócenia.

Zobacz także: O. Paweł Gużyński o Tadeuszu Rydzyku: chłopek-roztropek polskiego Kościoła
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(36)
Polskanr1
2 miesiące temu
Kłamstwa wyssaliscie od małego Jestem Chszescijaninem Biblijnym czyli nie katolikiem ale ten ksiądz jest odważny żeby mówić prawdę na temat preparatu genetycznego który nie jest szczepionka !
Zbyszek
2 miesiące temu
Q a, ten kler, to cały jest siebie warty.
pawel-
2 miesiące temu
oczywiście Daniel nie klepie zdrowasiek ani do farby , ani do gipsu (świętych obrazów i figurek) -Psalm 115
pawel-
2 miesiące temu
a na temat celibatu nic Daniel nie gadał ? - 1 list do Tymoteusza 3 rozdział
nikt nigdy n...
2 miesiące temu
czyli jak kiedys papiez trzymal sztame z franco i potem z hitlerem to wszyscy nieposluszni [ czyli niby wszystkie klechy z polski i krajow alianckich] powinni miec suspense i bys wywalone lacznie z tym depo z tej mafii?
nikt nigdy n...
2 miesiące temu
czyli jak kiedys papiez trzymal sztame z franco i potem z hitlerem to wszyscy nieposluszni [ czyli niby wszystkie klechy z polski i krajow alianckich] powinni miec suspense i bys wywalone lacznie z tym depo z tej mafii?
niuniek
2 miesiące temu
To ksiądz na bakier z Ameryka nie zarobią żytki amerykanskie
Hmm!
2 miesiące temu
Ja odciąłem się od Watykanu,tej instytucji jakieś 20 kilka lat temu kiedy to chyba zostałem natchniony prawdą o tej sekcie tej że instytucji poznając jej historię,uważam że Jezus nie wiele ma wspólnego z nią,sama intuicja która mnie nigdy nie zawiodła mówiła i mówi mi że Watykan oszukuje w wielu kwestiach co przekłada się to na autentyczność poznając wiedzę na temat tej że religii rzymskokatolickiej,nie jest to święty kościół i nie jest też tym za którego go miałem będąc w nieświadomości wiedzy i nauki na jego temat, bardzo dużo jest schowanych tematów przed nami i myślę też o apostazji.Wiara wiarą a ten kościół widać jaki jest szczególnie jego włodarze którzy kłamią w wielu kwestiach.Wielu z nich zostało księżmi,biskupami z różnych przyczyn,min.niedowartosciowanie,brak akceptacji w środowisku,pieniadze,homoseksualizm,nauka,ciekawość i chęć władzy nad wiernymi tej że instytucji.Widać już wszędzie czy to w Europie czy na innych kontynentach że ludzie widzą jaką Watykan idzie drogą dlatego traci mądrych ludzi którzy nie poddali się braku wiedzy.Watykan głosi jedno a robi co innego i tutaj ma duży problem bo nie potrafi zapanować nad słabościami w swoich szeregach a próbuje z tymi słabościami walczyć poza murami Watykanu! Myślę że czas odejść,apostazja to dobry wybór i być wolnym niezależnym człowiekiem!!!
System of a d...
2 miesiące temu
Dopiero Rydzyk sieje zgorszenie i niegodziwości za niego i jego sekte powinni panowie purpuraci sie wziąć
Wolny duchowo
2 miesiące temu
A ja odcinam się od kurii i od reszty tego towarzycha też.
Tosagnic
2 miesiące temu
Drapią się kieckarze. O kasiorę pewnie poszło lub o ministranta.
Nick
2 miesiące temu
Rydzyk jest gorszym diabłem ale płaci kościołowi i nadal wyłudza od emerytów kase
Moni
2 miesiące temu
Caly kosciol to jest jedna wielka sekta I mafia
Ewa W
2 miesiące temu
Dobry ksiądz dobry człowiek a świecenia kapłańskie są do śmierci widocznie nie dawal biskupom w łapę i niecalowal po rękach
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić