Światowy sukces licealisty w Iłży. W San Francisco był najlepszy

6

Licealista z Iłży zdobył pierwsze miejsce na świecie w konkursie Impact Creators firmy Intel w San Francisco. Projekt Maksymiliana Paczyńskiego wygrał m.in. z grupowymi projektami z Indii i Chin. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Światowy sukces licealisty w Iłży. W San Francisco był najlepszy
17-letni Maksymilian Paczyński zajął pierwsze miejsce w konkursie Impact Creators Intel w San Francisco (Facebook)

17-letni Maksymilian Paczyński zajął pierwsze miejsce w konkursie Impact Creators w San Francisco, który był organizowany przez firmę Intel. Polak stworzył program oparty o sztuczną inteligencję, który nie pozwala zasnąć kierowcom.

Światowy sukces licealisty

Uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Iłży od kilku lat opracowywał algorytm "FATIK", który nie pozwala zasnąć kierowcy w trakcie jazdy.

Chciałbym serdecznie podziękować firmie INTEL, że mój projekt zajął pierwsze miejsce w ogólnoświatowym konkursie AI Impact Creators. Jest mi naprawdę miło, że FATIK został tak pozytywnie doceniony. Dziękuję - napisał na Facebooku 17-latek.

Opiekunem projektu Maksymiliana jest Robert Celuch. -Finalnym etapem było przygotowanie projektów przez uczniów i wtedy powstał projekt Maksymiliana, wykorzystujący sztuczną inteligencję w monitorowaniu stanu zmęczenia kierowców i przeciwdziałaniu zaśnięciom - tłumaczy Robert Celuch.

Na czym polega pomysł 17-latka?

W finale 17-letni Polak pokonał prace grup z Indii i Chin. Maksymilian Paczyński opracował program, który w łatwy sposób może sprawdzić stan zmęczenia kierowcy, rozpoznając podczas jazdy jego oko.

Za pomocą sztucznej inteligencji rozpoznawane jest oko kierowcy na obrazie, następnie sieć neuronowa stworzona przez 17-lateka klasyfikuje je, czy jest otwarte, czy zamknięte. Za pomocą stworzonego algorytmu oblicza czas, a jeśli oko kierowcy jest zamknięte powyżej czasu mikrosnu włącza alarm, który ma za zadanie wybudzić kierowcę.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Pierwszy kosmiczny spacer chińskiej astronautki. Historyczne wydarzenie podczas misji Shenzhou-13
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić