Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka | 

Szczecin. Szukali niemieckiego samolotu. Znaleźli skarb sprzed ponad 100 lat

116

Do odkrycia doszło w trakcie poszukiwań samolotu z czasów II wojny światowej. Ludność ze szczecińskiego osiedla Żydowiec przekazywała, że w ich okolicach rozbiła się maszyna strącona przez Armię Czerwoną. Jednak zamiast samolotu odnaleziono czarę sprzed ponad 100 lat.

Czara została zaprezentowana na konferencji w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
Czara została zaprezentowana na konferencji w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (YouTube.com)

Czara została odnaleziona przez członków grupy Parsęta. Naczynie znajdowało się w miejscu, gdzie zgodnie z przekazami miał spaść samolot niemieckiej marynarki wojennej. Zostało zakopane na głębokość około jednego metra.

W pobliżu Szczecina odnaleziono rosyjską czarę. Muzeum apeluje o pomoc

Jak podano na stronie Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, odnaleziona czara posiada sygnatury Fabryki braci Graczew. Znajdowała się ona w Petersburgu i funkcjonowała w latach 1866-1918.

Fabryka dostarczała m.in. produkty na użytek dworu cara Aleksandra III. Stąd pojawiło się przypuszczenie, że czara należała właśnie do rosyjskiego monarchy, jednak na razie nie udało się tego ustalić z całą pewnością. Nie wiadomo też, kto i dlaczego zakopał przedmiot właśnie na obrzeżach Szczecina.

Z kolei punca 84 z głową kobiety i inicjałami AP może wskazywać na cechę celną sreber importowanych, wybitą w probierni warszawskiej w latach 1896-1908, podczas zaboru rosyjskiego. Być może naczynie było później używane do celów sakralnych – podaje przedstawiciel Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu na oficjalnej stronie internetowej.

Zobacz także: Zobacz też: Wola Krzysztoporska. Odkrycie archeologiczne. Remontowali park, wykopali skarby

Zdaniem pracowników muzeum członkowie grupy Parsęta odnaleźli tzw. kowsz, czyli czerpak na miód, wódkę lub wino. Często kowosze otrzymywały od cara Aleksandra III osoby, które wsławiły się szczególnymi zasługami dla monarchy.

Pracownicy Muzeum Oręża Polskiego zwrócili się ze specjalnym apelem. Za pośrednictwem strony internetowej proszą o pomoc w ustaleniu, do kogo mogła należeć rosyjska czara.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu prosi o pomoc w ustaleniu pochodzenia i przeznaczenia srebrnej czary oraz rozwikłaniu zagadki inicjałów i znaków: W.T. 4.II.1928 z tyłu, W N z przodu, XXV na rączce, puncy z wizerunkiem lwa lub lamparta na spodzie. Kontakt email: muzeum@muzeum.kolobrzeg.pl, tel (94) 35 252 53 – apelują przedstawiciele muzeum na oficjalnej stronie internetowej.

(YouTube.com, Telewizja Kablowa Kołobrzeg)
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić