o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Szczecin. Szukali niemieckiego samolotu. Znaleźli skarb sprzed ponad 100 lat

73
Podziel się

Do odkrycia doszło w trakcie poszukiwań samolotu z czasów II wojny światowej. Ludność ze szczecińskiego osiedla Żydowiec przekazywała, że w ich okolicach rozbiła się maszyna strącona przez Armię Czerwoną. Jednak zamiast samolotu odnaleziono czarę sprzed ponad 100 lat.

Czara została zaprezentowana na konferencji w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
Czara została zaprezentowana na konferencji w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu (YouTube.com)
bDHVvHed

Czara została odnaleziona przez członków grupy Parsęta. Naczynie znajdowało się w miejscu, gdzie zgodnie z przekazami miał spaść samolot niemieckiej marynarki wojennej. Zostało zakopane na głębokość około jednego metra.

W pobliżu Szczecina odnaleziono rosyjską czarę. Muzeum apeluje o pomoc

Jak podano na stronie Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, odnaleziona czara posiada sygnatury Fabryki braci Graczew. Znajdowała się ona w Petersburgu i funkcjonowała w latach 1866-1918.

bDHVvHef

Fabryka dostarczała m.in. produkty na użytek dworu cara Aleksandra III. Stąd pojawiło się przypuszczenie, że czara należała właśnie do rosyjskiego monarchy, jednak na razie nie udało się tego ustalić z całą pewnością. Nie wiadomo też, kto i dlaczego zakopał przedmiot właśnie na obrzeżach Szczecina.

Z kolei punca 84 z głową kobiety i inicjałami AP może wskazywać na cechę celną sreber importowanych, wybitą w probierni warszawskiej w latach 1896-1908, podczas zaboru rosyjskiego. Być może naczynie było później używane do celów sakralnych – podaje przedstawiciel Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu na oficjalnej stronie internetowej.

Zobacz także: Zobacz też: Wola Krzysztoporska. Odkrycie archeologiczne. Remontowali park, wykopali skarby

Zdaniem pracowników muzeum członkowie grupy Parsęta odnaleźli tzw. kowsz, czyli czerpak na miód, wódkę lub wino. Często kowosze otrzymywały od cara Aleksandra III osoby, które wsławiły się szczególnymi zasługami dla monarchy.

bDHVvHel

Pracownicy Muzeum Oręża Polskiego zwrócili się ze specjalnym apelem. Za pośrednictwem strony internetowej proszą o pomoc w ustaleniu, do kogo mogła należeć rosyjska czara.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu prosi o pomoc w ustaleniu pochodzenia i przeznaczenia srebrnej czary oraz rozwikłaniu zagadki inicjałów i znaków: W.T. 4.II.1928 z tyłu, W N z przodu, XXV na rączce, puncy z wizerunkiem lwa lub lamparta na spodzie. Kontakt email: muzeum@muzeum.kolobrzeg.pl, tel (94) 35 252 53 – apelują przedstawiciele muzeum na oficjalnej stronie internetowej.

bDHVvHem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDHVvHeG
KOMENTARZE
(73)
F.Historyczne
9 miesięcy temu
co najmniej 5 bilionów USD - nie miliardów - są Niemcy Polsce winne za II wojnę światową
Racjonalista
9 miesięcy temu
"Pracownicy Muzeum Oręża Polskiego zwrócili się ze specjalnym apelem. Za pośrednictwem strony internetowej proszą o pomoc w ustaleniu, do kogo mogła należeć rosyjska czara." BRAWO NAIWNOŚCI!! Do dzisiaj w rosyjskich muzeach wiszą zagrabione Polsce obrazy a jakoś muzea te nie wpadły na pomysł, aby je zwrócić. BRAWO NAIWNOŚCI!!
Nik
9 miesięcy temu
Co to jest wark?
bDHVvHeH
J@@
9 miesięcy temu
Właścicela szukają? Może jeszcze oddadzą tzw. ziemie odzyskane. Właściciele odnajdą się bez problemu. Moi dziadkowie sporo zostawili na Wołyniu. Może tamci też wspaniałomyślnie zechcą mi oddać.
ZGADNIJ
9 miesięcy temu
Przedstawiciele której nacji zgłoszą się jako pierwsi...?
Najnowsze komentarze (73)
Weeew
8 miesięcy temu
Moja
i smieszno i
9 miesięcy temu
W mojej miejscowości stała chałupa ,ruina juz , facet kupił parcelę ,chałupę zburzył ,wybudował okazały budynek. I jakiemuś jełopowi wspomniało się ze chałupa to zabytek, Okazały budynek musiał zburzyć,nie wiem czy jescze kary płacił. Ostatecznie ponownie wybudował w tym miejscu drugi. No chore to .....
Jarek
9 miesięcy temu
A potem okarze się że to nocnik jakiegoś carewicza haha
Jaskrum
9 miesięcy temu
Dajcie spokój nasze Polskie prawo jest do niczegota y poszukiwacze że nawet nie wiedzą co liczby znaczą rzymskie i kiedy powstało zwykle znalezisko
Marzena
9 miesięcy temu
Dobrze że zestrzelili ten faszystowski samolot i uratowali nas polaków przed unicestwieniem w niemieckim gazie! Zresztą dzięki nim dzisiaj te piękne i bogate ziemie są polskie!
J@@
9 miesięcy temu
Właścicela szukają? Może jeszcze oddadzą tzw. ziemie odzyskane. Właściciele odnajdą się bez problemu. Moi dziadkowie sporo zostawili na Wołyniu. Może tamci też wspaniałomyślnie zechcą mi oddać.
dociekliwy
9 miesięcy temu
To pewnie czara goryczy
Dvxd
9 miesięcy temu
No i jeszcze dwa wozy drabiniaste i warsztat szewski sąsiada mojego pradziadka, czyli 4 kopytka, 6 igieł i 2 młotki.
bDHVvHez
Johnny R.
9 miesięcy temu
Wyrażenie / OKRESLENIE przedmiotu znalezionego jako tzw. "SKARB" to tylko ma cołkowite i wyjątkowe znaczenie dla władz śledczych !!!
no nie wiem
9 miesięcy temu
A czy zgłosili się jedyni "prawowici" własciciele tego co na polskiej ziemi, żd?
Sttetin
9 miesięcy temu
Kolobrzeg to Kolberg niemieckie miasto pod polskim zaborem i okupacja
Rabii
9 miesięcy temu
Czy zgłosili się już szydy po własność? Bo jak ze złota to na pewno ich!!!
Rozencwajg
9 miesięcy temu
To należy do mnie. Ukryłem to przed Niemcami.
jan
9 miesięcy temu
Należy zwrócić Rosjanom,tak jak Polacy domagają sieęod innych. Poniali?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić