Natalia Bogucka| 
aktualizacja 

Szczepionki na COVID-19 Pfizera i Moderny to przełom technologiczny

9

Dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu twierdzi, że szczepionki na COVID-19 Pfizera i Moderny "już same w sobie są dużym osiągnięciem technologicznym". Ekspert w rozmowie z PAP zwraca uwagę na ich wysoką skuteczność i podkreśla, że dotychczas nie dopuszczono do użytku żadnej szczepionki RNA.

Szczepionki na COVID-19 Pfizera i Moderny to przełom technologiczny
Na całym świecie trwają prace nad szczepionkami przeciwko COVID-19 (Getty Images)

Piotr Rzymski wyjaśnia, że opracowywane obecnie szczepionki przeciwko COVID-19 wykorzystują różne rozwiązania technologiczne. Niektóre z nich można określić jako "klasyczne", ponieważ oparte są na inaktywowanym lub osłabionym wirusie.

Opracowano także takie preparaty na szczepionki, w których wykorzystano bardziej nowoczesne rozwiązania, jak np. szczepionka białkowa, szczepionka oparta na wirusopodobnych cząstkach czy szczepionki wektorowe, które wykorzystują zmodyfikowane wirusy, np. adenowirusy. W opracowaniu są również szczepionki oparte na kwasach nukleinowych DNA i RNA. Ta proponowana przez Pfizera w kooperacji z BioNTech, jak też szczepionka amerykańskiej firmy Moderna, to właśnie szczepionki RNA - powiedział ekspert w rozmowie z PAP.

Ekspert tłumaczy, że szczepionki RNA wykorzystują krótki odcinek RNA, który koduje odpowiednie białko. W tym przypadku chodzi o białko szczytowe S koronawirusa, które pełni kluczową rolę w mechanizmie zakażania komórek.

Technologia mRNA to rozwiązanie nowoczesne, z którym wiąże się duże nadzieje, jeśli chodzi o wytworzenie skutecznych szczepionek przeciwko różnym chorobom. Dotychczas jednak nie dopuszczono jakiejkolwiek szczepionki tego typu do użytku. Jeżeli dojdzie do tego w przypadku COVID-19, to dla całej technologii będzie to moment przełomowy - podkreślił.

Rzymski zwraca uwagę, że skuteczność szczepionek na COVID-19 Pfizera i Moderny jest większa, niż się spodziewano. Badania wykazały, że skuteczność tych preparatów wynosi 95 i 94,5 proc.

Zakładano, że to minimum skuteczności powinno być w zakresie 50 proc., więc wartość powyżej 90 proc. to naprawdę dobre wieści.

Szczepionki na COVID-19 Pfizera i Moderny. Która z nich jest lepsza?

Ekspert twierdzi, że ważną różnicą między szczepionkami Pfizera i Moderny są warunki, w których należy je przechowywać. Pod tym względem preparat Moderny ma ogromną przewagę, ponieważ przechowuje się ją w temperaturze -20 st. C. Szczepionka Pfizera wymaga natomiast -70 st. C., co stanowi ogromne wyzwanie jeśli chodzi o dystrybucję i transport.

Po rozmrożeniu preparat Moderny zachowuje stabilność przez okres 30 dni w temperaturze od 2 do 8 st. C. Można go przechowywać w zwykłej lodówce do miesiąca bez utraty jej właściwości. A to już jest ogromna zaleta i przewaga tej szczepionki nad propozycją Pfizera - podkreśla dr hab. Piotr Rzymski.

Zobacz także: Prof. Tomasiewcz: "Cokolwiek ma tę epidemię skończyć to właśnie szczepionka" (WIDEO)

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić