Szokujący sondaż w Mołdawii. Chodzi o Władimira Putina

Choć to Władimir Putin podjął decyzję o zaatakowaniu Ukrainy, nie wszyscy twierdzą, że rosyjski prezydent ponosi odpowiedzialność za wywołanie największego konfliktu w Europie od zakończenia drugiej wojny światowej. W Mołdawii przeprowadzono sondaż, z którego wynika, że tylko jedna czwarta badanych uważa go za inicjatora wojny. Wielu innych wini NATO i władze Ukrainy.

Szokujący sondaż w Mołdawii. Chodzi o Władimira Putina
Putin i rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu podczas parady z okazji Dnia Zwycięstwa, 9 maja 2022 (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

Jak donosi mołdawski serwis NewsMaker, tylko 25 procent badanych wini prezydenta Rosji Władimira Putina za inwazję na Ukrainę. Stany Zjednoczone winą za wojnę obarcza 19 proc. badanych, a władze Ukrainy 13 proc.

Jednocześnie ponad 40 proc. badanych uważa, że agresja Rosji jest niesprowokowana i bezpodstawna. Ok. 23 proc. jest zdania, że ​​Rosja broni nieuznawanych republik Donbasu, a kolejne 15,2 proc. uważa, że ​​Rosja prowadzi operację wyzwolenia Ukrainy od nazizmu.

Ogółem 31,1 proc. badanych Mołdawian wyraża poparcie dla Ukrainy, a 20 proc. dla Rosji.

Mołdawianie obawiają się wojny u siebie

To samo badanie pokazuje, że większość badanych Mołdawian obawia się, że konflikt przeniesie się na terytorium ich kraju. 59,4 proc. pytanych uważa, że jest to realny scenariusz. Dla porównania w 2014 roku, kiedy rozpoczął się konflikt zbrojny w Donbasie, w pesymistyczny scenariusz wierzyło jedynie 30 proc. badanych.

Obawy Mołdawian nie są bezpodstawne. Od dłuższego czasu mówi się o możliwym ataku Rosji w Naddniestrzu. We wtorek dyrektor amerykańskiego Wywiadu Narodowego Avril Haines poinformowała, że wśród celów Rosji jest utworzenie "mostu lądowego" łączącego Krym z Naddniestrzem.

"Tak" dla uchodźców i pomocy wojskowej

Większość pytanych Mołdawian ma pozytywny stosunek do uchodźców. 57,7 procent uważa, że ​​Mołdawia powinna przyjąć wszystkich uchodźców z Ukrainy, a kolejne 31,4 proc., że ​​należy przyjąć tylko część uchodźców. Tylko 7,4 proc. respondentów popiera pogląd, że Mołdawia w ogóle nie powinna przyjmować uchodźców.

Ponadto 40,8 procent respondentów uważa, że ​​pomoc wojskowa i finansowa udzielona Ukrainie przez Unię Europejską i USA jest uzasadniona i wystarczająca. 30,6 proc. twierdzi, że ​​inne kraje nie powinny udzielać Ukrainie żadnego wsparcia, a 11,3 proc., że ​​armie UE i NATO powinny interweniować w konflikcie.

Zobacz także: Ekspert ocenia wystąpienie Putina. "Bezradność było widać"
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić