Szwecja. Gangi kontrolują miasto. Zamieszki i strzelaniny

287

W Szwecji ma miejsce wojna dwóch gangów. Mieszkańcy Goeteborga boją się wyjść na ulice. Przestępcy monitorują, kto wjeżdża, a także kto wyjeżdża z Goeteborga. Patrolują granice, porywają ludzi.

Szwecja. Gangi kontrolują miasto. Zamieszki i strzelaniny
Zdj. poglądowe. (Wikimedia Commons, AleWi)

W szwedzkim Goeteborgu trwa właśnie wojna gangów, które opanowały niektóre dzielnice. Części miasta są kontrolowane przez młodych, uzbrojonych mężczyzn, którzy postawili na ulicy blokady. Nie przepuszczają wszystkich. Dokładnie kontrolują wjeżdżające auta. Widziano ich w północno-wschodniej części miasta.

Mieszkańcy boją się opuszczać domy. Wojna gangów rozpoczęła się od wymiany ognia na jednej ze stacji benzynowych w okolicy miasta. Są w nią zaangażowane dwa gangi: jeden z dzielnicy Hisings Backa, a drugi z Angered. Ich przywódcy niejednokrotnie "pokojowo" ze sobą pertraktowali.

Zobacz także: Minister edukacji Dariusz Piontkowski odpowiada na pytania internautów WP

Na terenie Goeteborga dochodzi do strzelanin. Jedna z nich, w której uczestniczyli także funkcjonariusze, skończyła się śmiercią 25-latka, który był całkowicie przypadkową ofiarą - informuje dziennik "Neue Zürcher Zeitung".

Oba gangi starają się oczyścić swoje tereny z wroga. Nie chcą też, aby przeszkadzała im w tym policja. Kto wzywa na pomoc policję, zwykle jest porywany, albo dotkliwie pobity. Jedno i drugie spotkało pracownika szkoły podstawowej w Goeteborgu. To była kara za to, że wezwał policję, zobaczywszy w szkole dwóch uzbrojonych mężczyzn.

Co dalej? Rząd zamierza wprowadzić specjalne ustawy, które między innymi zaostrzą kary dla młodych przestępców, którzy zasilają szeregi gangów. Niskie wyroki, jakie zwykle otrzymują, zachęcają ich do popełniania kolejnych przerażających czynów. Policja także zamierza sięgnąć po nadzwyczajne środki, aby zakończyć konflikt gangów.

Autor: HNM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić