Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
oprac. Rafał Strzelec | 

"Szybciej niż sądzono". Naukowcy mówią, kiedy umrze wszechświat

22

Naukowcy z Uniwersytetu Radboud w Holandii odkryli, że wszechświat rozpada się znacznie szybciej, niż wcześniej sądzono, i określili dokładnie, kiedy nastąpi jego koniec. Ich zdaniem wszystkie gwiazdy zgasną za jeden kwinwigintylion lat. To jedynka i 78 zer.

"Szybciej niż sądzono". Naukowcy mówią, kiedy umrze wszechświat
Naukowcy oszacowali, kiedy nastąpi koniec Wszechświata (Getty Images, Alan Dyer)

Zespół naukowców pod kierownictwem profesora Heino Falcke, specjalisty od radioastronomii i fizyki astrocząstek, ustalił, że wszystkie gwiazdy w kosmosie zgasną znacznie wcześniej, niż dotychczas sądzono. Poprzednie prognozy mówiły o liczbie 10 do potęgi 1100 lat (jedynka z 1100 zerami), teraz badacze wskazują na jedynkę z 78 zerami.

Śmierć wszechświata. To będą ostatnie gwiazdy

Proces, który ma doprowadzić do śmierci wszechświata, związany jest z promieniowaniem Hawkinga. Dotychczas uważano, że to zjawisko dotyczy tylko czarnych dziur, które emitują promieniowanie i stopniowo "wyparowują". Jednak badacze wykazali, że podobny proces może zachodzić w przypadku gwiazd neutronowych i białych karłów – obiektów będących końcowymi etapami życia gwiazd.

Gwiazdy neutronowe i białe karły to "martwe" gwiazdy, które mogą istnieć przez niezwykle długi czas. Według nowych badań również one stopniowo rozpadają się i eksplodują, gdy stają się zbyt niestabilne. Zrozumienie, jak długo trwa ten proces, pozwala naukowcom oszacować maksymalną długość życia wszechświata, ponieważ te obiekty będą ostatnimi umierającymi gwiazdami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wsparcie UE dla naukowców. Polacy zdradzili, co myślą

Koniec wszechświata "szybciej niż sądzono"

Poprzednie badania nie uwzględniały promieniowania Hawkinga, co zdaniem profesora Falcke prowadziło do przecenienia długości życia wszechświata. - Ostateczny koniec wszechświata nastąpi znacznie szybciej niż oczekiwano, ale na szczęście wciąż zajmie to bardzo dużo czasu - powiedział Falcke.

W 1975 roku Stephen Hawking zaproponował teorię, że czarne dziury mogą emitować promieniowanie, co było sprzeczne z powszechnym przekonaniem, że nic nie może uciec z ich grawitacyjnego przyciągania. Nowe badania sugerują, że proces podobny do promieniowania Hawkinga może dotyczyć również innych gęstych obiektów.

Mimo że nowe obliczenia skracają przewidywaną długość życia wszechświata o niewyobrażalną liczbę lat, nie zmienia to faktu, że ludzkość nie musi się jeszcze martwić o "koniec wszystkiego".

"Daily Mail" podaje, że wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Physical Review Letters", a także zaakceptowane do publikacji w "Journal of Cosmology and Astroparticle Physics". Współautor pracy, profesor matematyki Walter van Suijlekom z Uniwersytetu Radboud, stwierdził naukowcy chcą lepiej zrozumieć teorię i być może pewnego dnia rozwikłać tajemnicę promieniowania Hawkinga, stawiając sobie tak trudne pytania - między innymi o koniec Wszechświata.

Koniec Słońca nastąpi szybciej

Ludzkość w tym momencie nie powinna się martwić tym, co ma się stać za kwinwigintylion lat. Trzeba jednak pamiętać, że nasz Układ Słoneczny umrze jeszcze szybciej niż Wszechświat. Nasze Słońce ma płonąć jeszcze przez 5 miliardów lat. Potem nastąpi jego kres. Ta perspektywa, choć bardzo odległa jest jednocześnie o wiele bliższa.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 17.06.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Weszła z wózkiem na przejście. Wtedy stało się to
Znany jest "winowajca" blackoutu w Hiszpanii. To wcale nie cyberatak
Groził zamachem w Sejmie. Policja szybko go namierzyła
Opóźnienie misji Ax-4. Lot Polaka w czwartek niemożliwy?
Deweloper nielegalnie wyciął drzewa? Tak się tłumaczył
Ewakuacja Polaków z Izraela. Na pokładzie też obcokrajowcy
"Mamy pełną kontrolę". Cierpliwość Trumpa się kończy
Pokaz determinacji. Wrócił po strasznym wypadku
Leśnicy nie kryją radości. Pojawiły się pierwszy raz. "Wzlecą w przestworza"
Napięcia między Izraelem a Iranem. Eksplozje i alarmy w obu krajach
Rekordowa liczba. Tyle protestów wyborczych trafiło do Sądu Najwyższego
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić