Tak wygląda wybuch gwiazdy. Pierwsze takie nagranie w historii

47

Naukowcom po raz pierwszy w historii udało się zaobserwować w czasie rzeczywistym wybuch olbrzymiej gwiazdy. Zjawisko okazało się jeszcze bardziej widowiskowe, niż przewidywali astronomowie!. Do sieci trafiło nagranie z tego niezwykłego wydarzenia.

Tak wygląda wybuch gwiazdy. Pierwsze takie nagranie w historii
Naukowcy zaobserwowali wybuch gwiazdy (W. M. Keck Observatory, Adam Makarenko)

Astronomowie zaczęli obserwować skazaną na zagładę gwiazdę ponad 100 dni przed jej eksplozją - wynika z nowego badania opublikowanego 6 stycznia w Astrophysical Journal. Czerwony nadolbrzym o nazwie SN 2020tlf znajdował się około 120 milionów lat świetlnych od Ziemi.

Wybuch gwiazdy. Pierwsze takie nagranie

W końcu zespołowi z University of Hawaiʻi Institute for Astronomy Pan-STARRS na Maui oraz W. M. Keck Observatory na Maunakea udało się zobaczyć, jak gwiazda wybucha i zapada się w supernową. Nagranie zostało opublikowane w sieci.

Podczas tego niesamowitego widowiska nadolbrzym wybuchał jasnymi błyskami światła, a wielkie kule gazu eksplodowały z jego powierzchni. Ten świetlny pokaz był dużym zaskoczeniem nawet dla astronomów, ponieważ poprzednie obserwacje czerwonych nadolbrzymów nie wykazały gwałtownych emisji.

To przełom w naszym zrozumieniu tego, co robią masywne gwiazdy na chwilę przed śmiercią. Po raz pierwszy widzieliśmy wybuch czerwonego nadolbrzyma! - powiedział w oświadczeniu główny autor badania Wynn Jacobson-Galán z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, cytowany przez "Life Science".

Naukowcy badali już wcześniej czerwone nadolbrzymy i następstwa tych kosmicznych eksplozji, jednak do tej pory nigdy nie widzieli, jak cały proces rozgrywa się w czasie rzeczywistym. Zespół korzystał z dwóch teleskopów na Hawajach - teleskopu University of Hawaii Institute for Astronomy Pan-STARRS1 i Obserwatorium W.M. Kecka na Mauna Kea.

Nigdy nie potwierdziliśmy tak gwałtownej aktywności w umierającej czerwonym nadolbrzymie, gdzie widzimy, jak wytwarza ona tak jasną emisję, następnie zapada się i spala – powiedziała współautorka badania Raffaella Margutti, astrofizyk z UC Berkeley.

Obserwacje te sugerują, że czerwone nadolbrzymy przechodzą znaczące zmiany w swoich wewnętrznych strukturach, co skutkuje chaotyczną eksplozją gazu w ostatnich miesiącach przed zapadnięciem się, podsumował zespół.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Tajemniczy "sześcian" na Księżycu. Zagadka dziwnego obiektu w kosmosie rozwiązana
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić