Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
SSŃ
|

Tak wygląda wybuch gwiazdy. Pierwsze takie nagranie w historii

30
Podziel się

Naukowcom po raz pierwszy w historii udało się zaobserwować w czasie rzeczywistym wybuch olbrzymiej gwiazdy. Zjawisko okazało się jeszcze bardziej widowiskowe, niż przewidywali astronomowie!. Do sieci trafiło nagranie z tego niezwykłego wydarzenia.

Tak wygląda wybuch gwiazdy. Pierwsze takie nagranie w historii
Naukowcy zaobserwowali wybuch gwiazdy (W. M. Keck Observatory, Adam Makarenko)

Astronomowie zaczęli obserwować skazaną na zagładę gwiazdę ponad 100 dni przed jej eksplozją - wynika z nowego badania opublikowanego 6 stycznia w Astrophysical Journal. Czerwony nadolbrzym o nazwie SN 2020tlf znajdował się około 120 milionów lat świetlnych od Ziemi.

Wybuch gwiazdy. Pierwsze takie nagranie

W końcu zespołowi z University of Hawaiʻi Institute for Astronomy Pan-STARRS na Maui oraz W. M. Keck Observatory na Maunakea udało się zobaczyć, jak gwiazda wybucha i zapada się w supernową. Nagranie zostało opublikowane w sieci.

Podczas tego niesamowitego widowiska nadolbrzym wybuchał jasnymi błyskami światła, a wielkie kule gazu eksplodowały z jego powierzchni. Ten świetlny pokaz był dużym zaskoczeniem nawet dla astronomów, ponieważ poprzednie obserwacje czerwonych nadolbrzymów nie wykazały gwałtownych emisji.

To przełom w naszym zrozumieniu tego, co robią masywne gwiazdy na chwilę przed śmiercią. Po raz pierwszy widzieliśmy wybuch czerwonego nadolbrzyma! - powiedział w oświadczeniu główny autor badania Wynn Jacobson-Galán z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, cytowany przez "Life Science".

Naukowcy badali już wcześniej czerwone nadolbrzymy i następstwa tych kosmicznych eksplozji, jednak do tej pory nigdy nie widzieli, jak cały proces rozgrywa się w czasie rzeczywistym. Zespół korzystał z dwóch teleskopów na Hawajach - teleskopu University of Hawaii Institute for Astronomy Pan-STARRS1 i Obserwatorium W.M. Kecka na Mauna Kea.

Nigdy nie potwierdziliśmy tak gwałtownej aktywności w umierającej czerwonym nadolbrzymie, gdzie widzimy, jak wytwarza ona tak jasną emisję, następnie zapada się i spala – powiedziała współautorka badania Raffaella Margutti, astrofizyk z UC Berkeley.

Obserwacje te sugerują, że czerwone nadolbrzymy przechodzą znaczące zmiany w swoich wewnętrznych strukturach, co skutkuje chaotyczną eksplozją gazu w ostatnich miesiącach przed zapadnięciem się, podsumował zespół.

Zobacz także: Tajemniczy "sześcian" na Księżycu. Zagadka dziwnego obiektu w kosmosie rozwiązana
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(30)
vs sbf
6 dni temu
czym to nagrane tym samym co amerykanie na księżycu?
Karo
7 dni temu
Masa ekspertów się w komentarzach wypowiada. Może skończcie już z ciągłą krytyką i zacznijcie widzieć pozytywne rzeczy? W czasie rzeczywistym oznacza, że naukowcom udało się zaobserwować konkretny wybuch, a nie tylko pozostałości po nim. Z tym, że wydarzenie miało miejsce 120 mln lat temu nic nie zrobimy. Prawie wszystkie filmy i zdjęcia z głębokiego kosmosu są po obróbce komputerowej. Nakłada się obrazy w różnym spektrum światła i z tego otrzymuje się w miarę rzeczywisty obraz. Ten konkretny wybuch był obserwowany 130 dni. Ktoś ma ochotę tyle siedzieć przed ekranem? 😜
Czyżby?
7 dni temu
Jeżeli odległość to 120mln lat świetlnych, to na pewno nie ,,w czasie rzeczywistym". Obraz widziany z takiego dystansu, to obraz z przed 120mln lat. Autorze, zastanów się co piszesz.
jert
1 tyg. temu
To się wydarzyło ponad sto milionów lat przed nastaniem pierwszych form przedludzkich. Także gratuluję obserwacji w czasie... hue, hue rzeczywistym(?)
o8hi7hgi7
1 tyg. temu
"nagranie", "widzieli". Kto wam pisze te banialuki?
gość
1 tyg. temu
Co za bzdury !
piko
1 tyg. temu
kto się na to nabrał? to symulacja komputerowa..
kuba
1 tyg. temu
Morawiecki powinien ukarać , to niszczenie mienia państwowego
Imperator
1 tyg. temu
Nie ma takiej technologii, żeby zdarzenia we Wszechświecie oglądać w czasie rzeczywistym!🤦🏻‍♂️
Imperator
1 tyg. temu
Nie ma takiej twchnologii, żeby zdarzenia we Wszechświecie oglądać w czasie rzeczywistym!🤦🏻‍♂️
Elena
1 tyg. temu
Po wejściu na oficjalną stronę można wyraźnie zobaczyć, że faktycznie dokonano takiej obserwacji, ale film to jedynie artystyczna wizja, jak to mogło wyglądać
rudy
1 tyg. temu
słońceperu JEST TAK NAŁADOWANE ZŁĄ ENERGIĄ ŻE CHWILĘ TEŻ MOŻE WYBUCHNĄĆ JAK TA GWIAZDA ..... BUUUUU....M I po SPRAWIE
Hmmm
1 tyg. temu
...wybuch w "czasie rzeczywistym"czyli jakieś 120 milionów lat temu się to wydarzyło-widzimy przeszłość a nie teraźniejszość-skoro odległość wynosi 120milionów lat świetlnych to oznacza szanowny Autorze,że to co widzimy obecnie wydarzyło się miliony lat temu.
Głupi Piotruś
1 tyg. temu
Coś tu nie gra, albo ten, kto to napisał nie uważał na lekcjach. Średnica naszej Galaktyki wynosi około 100 tys. lat świetlnych, więc skoro wybuchła gwiazda w odległości 120 mln lat świetlnych, musiało to się zdarzyć w innej galaktyce. Sęk w tym, że póki co nie posiadamy narzędzi do obserwacji pojedynczych gwiazd w innych galaktykach. Każda galaktyka wygląda w najmocniejszym teleskopie jak mglista rozmyta plamka, a co najwyżej plama. Każda galaktyka składa się z miliardów gwiazd, a obserwowalnych galaktyk też są miliardy. Prawdopodobieństwo, że komuś udało się namierzyć gwiazdę w obcej galaktyce i to jeszcze taką, która za 100 dni wybuchnie jest praktycznie równe zeru.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić