aktualizacja 

Talibowie nie dotrzymali słowa. Nowy "dress code" w Afganistanie

107

Tak jak spodziewało się wiele osób, talibowie zaczęli łamać obietnice, które złożyli na początku rządów – m.in. ograniczyli dziewczętom dostęp do edukacji. Zmiany nie ominęły także urzędników. Teraz będą musieli... zapuścić brody. A to nie koniec.

Talibowie nie dotrzymali słowa. Nowy "dress code" w Afganistanie
Talibowie wprowadzają coraz więcej zasad, które drastycznie ograniczają swobody mieszkańców Afganistanu (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

Po przejęciu władzy w Afganistanie talibowie zapewniali, że nie będą ograniczać praw kobiet. Deklarowali też, że nie zamierzają dążyć do uzyskania takiego kształtu państwa, jakie miało ono w latach 90. Szybko okazało się jednak, że nie dotrzymali obietnic, m.in. nie pozwalając kobietom kontynuować edukacji po szóstej klasie.

Rządy talibów w Afganistanie. Urzędników obowiązuje nowy "dress code'

Jak podaje portal Independent, talibowie oczekują, że pracownicy urzędów państwowych porzucą "zachodnie" garnitury i koszule, w których dotąd przychodzili do pracy, na rzecz tradycyjnych ubiorów. W przeciwnym razie będą musieli liczyć się z przykrymi konsekwencjami.

Jeśli urzędnicy nie zastosują się do nowych zasad, nie zostaną wpuszczeni do swoich miejsc pracy. W przypadku konsekwentnego ignorowania "dress code" muszą również liczyć się z perspektywą rychłego zwolnienia ze stanowiska.

Zobacz także: Zobacz też: Grondecka: logistyka jest teraz nieco trudniejsza. Najświeższa relacja z Afganistanu

Pracownicy urzędów państwowych mają nakaz zapuścić brody. Muszą także pojawiać się w pracy w tradycyjnych afgańskich szatach, takich jak m.in. turbany lub inne nakrycia zasłaniające głowę. Obowiązują ich długie i luźne tuniki oraz szerokie spodnie.

Nowe zasady nie ograniczają się wyłącznie do wyglądu urzędników. Talibowie oczekują, że nawet wypełniając służbowe obowiązki będą oni pamiętać o kilkukrotnej modlitwie o wyznaczonych przez Koran porach dnia.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić